8. Nolberto Solano (Peru) – 49 gólů  Záložník Nolberto Solano se stal vůbec prvním Peruáncem, který si zahrál v anglické Premier League. V roce 1998 přestoupil z klubu Boca Juniors do Newcastlu United, kde hrál do sezony 2003/04, během níž se přesunul do Aston Villy. V roce 2005 už byl ale opět zpátky v dresu Magpies, kde vydržel další dva roky. Svou ostrovní kariéru ukončil pětadevadesátinásobný peruánský reprezentant ve West Hamu United. Během prvního působení v Newcastlu nastřílel 37 ligových branek a po návratu z Aston Villy, kde se trefil osmkrát, dal za Straky ještě osm gólů. Ve West Hamu se rozloučil s Anglií čtyřmi přesnými trefami. S bilancí 49 branek je osmým nejlepším Jihoameričanem v historii soutěže. Profimedia.cz

8. Nolberto Solano (Peru) – 49 gólů
Záložník Nolberto Solano se stal vůbec prvním Peruáncem, který si zahrál v anglické Premier League. V roce 1998 přestoupil z klubu Boca Juniors do Newcastlu United, kde hrál do sezony 2003/04, během níž se přesunul do Aston Villy. V roce 2005 už byl ale opět zpátky v dresu Magpies, kde vydržel další dva roky. Svou ostrovní kariéru ukončil pětadevadesátinásobný peruánský reprezentant ve West Hamu United. Během prvního působení v Newcastlu nastřílel 37 ligových branek a po návratu z Aston Villy, kde se trefil osmkrát, dal za Straky ještě osm gólů. Ve West Hamu se rozloučil s Anglií čtyřmi přesnými trefami. S bilancí 49 branek je osmým nejlepším Jihoameričanem v historii soutěže. | Profimedia.cz

 7. Gabriel Jesus - 52 gólů  Když trenér nechal (občas) sedět na lavičce takového borce, jakým byl Sergio Agüero, musel mít za něho k dispozici někoho opravdu výjimečného. Přesně takovým hráčem je Brazilec Gabriel Jesus, jehož Manchester City získal v roce 2017 za více než 27 milionů liber z klubu Palmeiras. V době přestupu mu bylo pouhých 19 let, ale už tehdy bylo zřejmé, že z něj může vyrůst obrovská fotbalová superstar. Jen 175 centimetrů vysoký „kanárek“ je typem dokonalého moderního útočníka - není sice nejrychlejší, ale je skvěle technicky disponovaný, inteligentní a smrtelně nebezpečný pro každou obranu i brankáře. V rozletu ho ale dlouho brzdila nejrůznější zranění. Od roku 2017 do ledna 2021 promarodil přibližně sedm měsíců a přišel o 46 zápasů. Profimedia.cz
 6. Gus Poyet (Uruguay) – 54 gólů  Uruguayský záložník a šestadvacetinásobný reprezentant Gus Poyet se stěhoval do Anglie v roce 1997, kdy zamířil po sedmi sezonách ve španělské Zaragoze do Chelsea. V londýnském klubu strávil čtyři roky, další tři pak oblékal dres Tottenhamu Hotspur, kde také zakončil hráčskou kariéru. V Chelsea si připsal v Premier League na konto 36 branek ve 105 zápasech, za Spurs skóroval osmnáctkrát v 82 utkáních. Po skončení hráčské kariéry se vydal Poyet na trenérskou dráhu. V letech 2009 až 2013 vedl celek Brighton & Howe Albion a pak se vrátil do Premier League jako manažer Sunderlandu. Když dostal padáka, byl následně koučem řeckého klubu AEK Atény, pak vedl čínský celek Šanghaj Shenhua a následně trénoval Bordeaux. Profimedia.cz
 5. Alexis Sánchez (Chile) - 63 gólů  V 38 ligových zápasech sezony 2016/17 nastřílel útočník Alexis Sáchez v dresu Arsenalu 24 branek, kterýžto výkon ho vystřelil do elitní pětice nejlepších jihoamerických kanonýrů v historii Premier League. Během dalšího ročníku přestoupil do Manchesteru United, kde mu však zřejmě vyschl střelecký prach. Zatímco za Gunners nasázel soupeřům ve 122 utkáních 60 gólů, v barvách Red Devils se trefil pouze třikrát  ve 22 střetnutích. Chilský reprezentant byl rychlý, technicky skvěle disponovaný, měl čich na góly i dostatek kreativity, aby je připravoval pro spoluhráče. Jenže po přestupu na Old Trafford jako by mu někdo zaklel kopačky. Profimedia.cz
 4. Luis Suárez (Uruguay) – 69 gólů  Tři a půl sezony stačilo uruguayskému snajprovi Luisi Suárezovi na to, aby v Premier League nasázel soupeřům 69 branek a zanechal v ní nesmazatelnou stopu. Celou dobu oblékal dres Liverpoolu, kam přestoupil v roce 2010 z Ajaxu Amsterdam, a především poslední dva roky před odchodem do Barcelony se mu opravdu povedly. V ročníku 2012/13 se trefil třiadvacetkrát, v tom dalším dokonce jednatřicetkrát ve 33 zápasech. V historii Premier League je zapsán jako jediný hráč, který dokázal nastřílet tři hattricky jednomu soupeři, konkrétně celku Norwich City. Profimedia.cz
8
Fotogalerie

Agüero, Suárez a spol. Toto je 8 nejlepších jihoamerických střelců v historii anglické Premier League

Jižní Amerika dala světu dost velkých fotbalistů. Pelé, Maradona, Ronaldo, Messi - a tak bychom mohli pokračovat. Fotbal je součástí kultury v řadě jihoamerických zemí a spousta hráčů tam stále dělá první sportovní krůčky na ulicích, malých pláccích nebo na plážích. Někteří to dotáhnou až do nejkvalitnější soutěže světa – Premier League.

V anglické Premier League si už zahrálo dost fotbalistů z Jižní Ameriky. Někteří se dlouho nezdrželi a nezanechali po sobě žádnou stopu, jiní však výrazně čněli, stali se hvězdami a někteří snad i legendami. Platí to především pro útočníky a záložníky, kteří stříleli góly. V následujících kapitolách najdete osm nejlepších střelců soutěže z latinskoamerických zemí.

Pokračování 2 / 9

8. Nolberto Solano (Peru) – 49 gólů

Nolberto Solano.jpg

Záložník Nolberto Solano se stal vůbec prvním Peruáncem, který si zahrál v anglické Premier League. V roce 1998 přestoupil z klubu Boca Juniors do Newcastlu United, kde hrál do sezony 2003/04, během níž se přesunul do Aston Villy. V roce 2005 už byl ale opět zpátky v dresu Magpies, kde vydržel další dva roky. Svou ostrovní kariéru ukončil pětadevadesátinásobný peruánský reprezentant ve West Hamu United.

Během prvního působení v Newcastlu nastřílel 37 ligových branek a po návratu z Aston Villy, kde se trefil osmkrát, dal za Straky ještě osm gólů. Ve West Hamu se rozloučil s Anglií čtyřmi přesnými trefami. S bilancí 49 branek je osmým nejlepším Jihoameričanem v historii soutěže.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

7. Gabriel Jesus - 52 gólů

Gabriel Jesus-Manchester City1.jpg

Když trenér nechal (občas) sedět na lavičce takového borce, jakým byl Sergio Agüero, musel mít za něho k dispozici někoho opravdu výjimečného. Přesně takovým hráčem je Brazilec Gabriel Jesus, jehož Manchester City získal v roce 2017 za více než 27 milionů liber z klubu Palmeiras. V době přestupu mu bylo pouhých 19 let, ale už tehdy bylo zřejmé, že z něj může vyrůst obrovská fotbalová superstar.

Jen 175 centimetrů vysoký „kanárek“ je typem dokonalého moderního útočníka - není sice nejrychlejší, ale je skvěle technicky disponovaný, inteligentní a smrtelně nebezpečný pro každou obranu i brankáře. V rozletu ho ale dlouho brzdila nejrůznější zranění. Od roku 2017 do ledna 2021 promarodil přibližně sedm měsíců a přišel o 46 zápasů. V aktuální sezoně Premier League je však fit - naskočil do 20 utkání, v nichž si připsal do statistik dva góly a sedm asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

6. Gus Poyet (Uruguay) – 54 gólů

Gus Poyet.jpg

Uruguayský záložník a šestadvacetinásobný reprezentant Gus Poyet se stěhoval do Anglie v roce 1997, kdy zamířil po sedmi sezonách ve španělské Zaragoze do Chelsea. V londýnském klubu strávil čtyři roky, další tři pak oblékal dres Tottenhamu Hotspur, kde také zakončil hráčskou kariéru. V Chelsea si připsal v Premier League na konto 36 branek ve 105 zápasech, za Spurs skóroval osmnáctkrát v 82 utkáních.

Po skončení hráčské kariéry se vydal Poyet na trenérskou dráhu. V letech 2009 až 2013 vedl celek Brighton & Howe Albion a pak se vrátil do Premier League jako manažer Sunderlandu. Když dostal padáka, byl následně koučem řeckého klubu AEK Atény, pak vedl čínský celek Šanghaj Shenhua a následně trénoval Bordeaux.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

5. Alexis Sánchez (Chile) - 63 gólů

Alexis Sanchez-Manchester United.jpg

V 38 ligových zápasech sezony 2016/17 nastřílel útočník Alexis Sáchez v dresu Arsenalu 24 branek, kterýžto výkon ho vystřelil do elitní pětice nejlepších jihoamerických kanonýrů v historii Premier League. Během dalšího ročníku přestoupil do Manchesteru United, kde mu však zřejmě vyschl střelecký prach. Zatímco za Gunners nasázel soupeřům ve 122 utkáních 60 gólů, v barvách Red Devils se trefil pouze třikrát  ve 22 střetnutích.

Chilský reprezentant byl rychlý, technicky skvěle disponovaný, měl čich na góly i dostatek kreativity, aby je připravoval pro spoluhráče. Jenže po přestupu na Old Trafford jako by mu někdo zaklel kopačky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

4. Luis Suárez (Uruguay) – 69 gólů

Luis Suarez.jpg

Tři a půl sezony stačilo uruguayskému snajprovi Luisi Suárezovi na to, aby v Premier League nasázel soupeřům 69 branek a zanechal v ní nesmazatelnou stopu. Celou dobu oblékal dres Liverpoolu, kam přestoupil v roce 2010 z Ajaxu Amsterdam, a především poslední dva roky před odchodem do Barcelony se mu opravdu povedly.

V ročníku 2012/13 se trefil třiadvacetkrát, v tom dalším dokonce jednatřicetkrát ve 33 zápasech. V historii Premier League je zapsán jako jediný hráč, který dokázal nastřílet tři hattricky jednomu soupeři, konkrétně celku Norwich City.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

3. Roberto Firmino (Brazílie) - 70 gólů

Roberto Firmino-Liverpoll.jpg

Z brazilského záložníka Roberta Firmina se stal v průběhu minulých sezon tahoun Liverpoolu a navázal tak na čtyři ročníky, které před odchodem na ostrovy strávil v německém Hoffenheimu, kde byl absolutní hvězdou. Pro mužstvo je dnes prakticky nepostradatelný. Bohužel v aktuální sezoně ho pronásleduje série zranění, kvůli které zmeškal 21 utkání.

Hráč, který už má na kontě přes padesát startů v reprezentaci Kanárků, se stal v létě roku 2015 kořistí Liverpoolu, který ho koupil za 29 milionů liber. Aktuální smlouva na Anfield Road mu zajišťuje plat ve výši 180 tisíc liber týdně a vyprší v roce 2023.

Jeho kritici poukazují na to, že zahazuje obrovský počet šancí, jeho zastánci tvrdí, že jeho největší přínos je jinde – v aktivní hře, napadání a vytváření prostoru pro spoluhráče, především Mohameda Salaha. Obě strany mají pravdu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

2. Carlos Tevez (Argentina) – 84 gólů

Tevez.jpg

Argentinský útočník Carlos Tevez je jedním z mála hráčů, kteří působili v obou nejslavnějších manchesterských klubech. Dohromady v nich nastřílel 77 branek – devatenáct v dresu United a osmapadesát za City. Ještě předtím však skóroval sedmkrát za West Ham United, což byla jeho první zastávka na ostrovní misi. Do Anglie přišel v roce 2006 z klubu Corinthians a opustil ji v roce 2013 s bilancí 84 gólů nastřílených Premier League.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

1. Sergio Agüero (Argentina) – 184 gólů

Aguero.jpg

Králem mezi jihoamerickými kanonýry v anglické Premier League je Argentinec Sergio Agüero. V roce 2011 přestoupil do Manchesteru City z Atlétika Madrid a strávil tam jedenáct povedených sezon.

Jeho střelecká potence byla obdivuhodná – dosud odehrál 275 utkání, ve kterých se sto čtyřiaosmdesátkrát radoval ze vstřelené branky. Svého kolegu z reprezentace Carlose Teveze překonal v listopadu roku 2015, kdy vstřelil na Etihad Stadium gól do sítě Liverpoolu. V historické tabulce soutěže mu patří čtvrtá příčka.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud