Akrobatická gymnastika? Fajn podívaná, ale na olympiádu ji netahejte

V roce 2000 se na olympijských hrách v Sydney představila jako ukázkový sport akrobatická gymnastika. Zatím se do programu her nedostala a snad to tak i zůstane, přestože je to celkem zajímavý sport.

Citace z Wikipedie: „Akrobatická gymnastika spojuje sílu, rovnováhu a půvab sportovní gymnastiky s týmovou spoluprací a hudebním doprovodem. Dva nebo více akrobatů předvádějí choreograficky propracované sestavy skládající se z výdrží, přemetů, salt a vrutů. Body získávají za techniku provedení a za umělecký dojem.“

Asi moc nepřekvapí, že je tento sport nejpopulárnější v Rusku a v Číně. Daří se mu ale i v mnoha dalších zemích, včetně Spojených států a Velké Británie.

Mistrovství světa se poprvé se uskutečnilo v roce 1974 a koná se každé dva roky. V roce 2021 se s ročním zpožděním kvůli koronaviru konalo ve Švýcarsku, letos byl hostitelskou zemí Ázerbájdžán a za dva roky se šampionát uskutečnil v izraelském Holonu. Pět z posledních šesti akcí ovládly ruské gymnastky a letos nezískaly medaili asi jen proto, že se nesměly závodního klání zúčastnit.

Kdybyste se náhodou chtěli chtěli do Holonu za dva roky vypravit, podívejte se na video, ať víte, co můžete čekat. Vystoupení ukrajinského ženského týmu ze šampionátu v roce 2010 stojí opravdu za vidění.

Doporučujeme

Články odjinud