Bejvávalo. Připomeňte si 3 talenty, které v tomto tisíciletí přetáhl kouč Wenger ze Southamptonu do Arsenalu

I když je Southampton v aktuální sezoně jedním z velkých aspirantů na sestup z Premier League, fotbalová akademie tohoto klubu má skvělé renomé. Vychovala spoustu vynikajících hráčů a bezpochyby má ve své líhni řadu dalších potenciálních hvězd.

slide-Southampton-Arsenal.jpg

Bývalý dlouholetý kouč Arsenalu Arsene Wenger dobře věděl, kde odvádějí dobrou práci s mládeží. Proto si v minulosti ze Southamptonu přivedl na Emirates Stadium několik výrazných talentů. V následujících kapitolách najdete trojici nadějných fotbalistů, kteří cestovali na trase Southampton – Londýn, aby nakonec (alespoň na čas) zakotvili v Arsenalu.

Pokračování 2 / 4

2006 – Theo Walcott (9,1 milionu liber)

Theo Walcott.jpg

Když Theo Walcott podepsal 20. ledna 2006 smlouvu s Arsenalem, chyběly mu ještě téměř dva měsíce do sedmnáctých narozenin. To dost výmluvně vypovídá o tom, jaký talent v něm Arsene Wenger viděl. Kanonýři za něj do března roku 2008 postupně v několika splátkách poslali do Southamptonu 9,1 milionu liber.

V dresu Arsenalu stihl Walcott odehrát 270 ligových zápasů a více než sto utkání v pohárových soutěžích. Celkem nastřílel 108 branek a zdvojnásobil svou tržní hodnotu. Když v lednu roku 2018 přestupoval do Evertonu, liverpoolský klub za něho zaplatil více než 20 milionů liber.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

2011 – Alex Oxlade-Chamberlain (12 až 15 milionů liber)

Alex Oxlade-Chamberlain.jpg

Před dvanácti lety se pozornost kouče Wengera zaměřila na Alexe Oxlade-Chamberlaina. Přesně týden předtím než oslavil osmnácté narozeniny, podepsal talentovaný záložník či útočník smlouvu na Emirates Stadium. Kluby tehdy nezveřejnily přestupovou částku, ale podle britských médií šlo o sumu mezi 12 až 15 miliony liber, přičemž horní hranice je pravděpodobnější.

Oxlade-Chamberlain během více než šesti sezon odehrál za Arsenal 132 ligových zápasů, ve kterých vsítil devět branek. Dalších 66 utkání zaznamenal v pohárových soutěžích a trefil se v nich jedenáctkrát. Na konci své první sezony v klubu byl nominován na ocenění Nejlepší mladý hráč roku. Cenu sice nezískal, ale experti o něm mluvili s respektem. Bohužel však měl smůlu na zranění, která ho značně zbrzdila v nadějném rozletu. V srpnu roku 2017 přestoupil za 35 milionů liber do Liverpoolu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

2014 – Calum Chambers (16 milionů liber)

Calum Chambers-Arsenal.jpg

O zájmu Arsene Wengera o pravého obránce Caluma Chamberse se vědělo a psalo už dlouho předtím, než v létě roku 2014 došlo k dohodě klubů o přestupu. V anglických médiích se nejprve spekulovalo, že by mohl být k mání za deset milionů liber, ale pokladník Arsenalu musel nakonec sáhnout o hodně hlouběji do kasy. Navzdory tomu, že Chambers v té době odehrál teprve 23 zápasů mezi dospělými v Premier League, jeho cena se vyšplhala na 16 milionů liber.

V premiérové sezoně na Emirates Stadium odehrál 23 ligových zápasů, z toho sedmnáctkrát byl v základní sestavě. Dal jeden gól, přidal jednu asistenci a ukázal, že by z něho mohla vyrůst opora zadních řad mužstva. Jenže v dalším ročníku už tolik příležitostí nedostával, protože na jeho postu zářil Španěl Héctor Bellerín. Aby v ročníku 2016/17 nevysedával jen na lavičce, ale mohl se rozvíjet jeho talent, byl na hostování v Middlesbrough a posléze ve Fulhamu. V roce 2022 se jako volný hráč upsal Aston Ville.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud