Bejvávalo... Takový byl svět, když hrál poslední česko-slovenský tým o účast na mistrovství světa

Včera to bylo přesně 31 let, co na mapě světa začaly existovat dva nové státy. Z Československa se zrodily Česká a Slovenská republika, které jdou od té doby vlastní cestou. Společná fotbalová reprezentace však přežila až do podzimu roku 1993.

reprezentace 1993.jpg
Až do roku 1993 se mohli fotbalisté Václav Němeček, Petr Kouba, Jiří Novotný a Pavel Kuka setkávat na reprezentačních srazech u jednoho stolu se slovenskými spoluhráči. Od té doby se svět zatraceně změnil. (Foto: Profimedia.cz)

Psal se říjen roku 1993 a na fotbalové reprezentace na starém kontinentě čekaly závěrečné boje o postup na mistrovství světa ve Spojených státech. Byla to poslední kvalifikace na velký turnaj, v níž bojoval společný česko-slovenský tým. Letos je to už 30 let stará minulost a svět tehdy vypadal úplně jinak než dnes.

Česko-slovenské reprezentaci unikla účast na mistrovství světa v USA v roce 1994 jen o pověstný chlup. Mužstvo sice tehdy z deseti zápasů ve 4. kvalifikační skupině prohrálo jen jedinkrát, ale nakonec mu k postupu chyběly dva body. Nebýt remízy 1:1 na Kypru a stejného výsledku na domácím hřišti s Walesem, mohl tým cestovat do zámoří místo Belgie či Rumunska.

V národním celku tehdy hráli například Peter Dubovský, Pavel Hapal, Tomáš Skuhravý, Pavel Kuka, Ivan Hašek, Marek Poštulka, Petr Vrabec, Radoslav Látal, Lubomír Moravčík, Václav Němeček či Miroslav Kadlec. A byl to tenkrát úplně jiný svět nejen po fotbalové stránce.

Pojďme se nyní vrátit v čase o více než čtvrtstoletí zpátky a připomeňme si ho. Tedy spíše – připomínat si jej mohou ti dříve narození, pro ty mladší půjde patrně o výlet do prehistorie, protože…

...hudba stále zněla z magnetofonových kazet.

kazeta.jpg

Do uvedení PlayStationu 1 na trh zbýval ještě jeden rok a hrálo se na konzolích SNES (Super Nintendo Entertainment System)...

snes.jpg

...a mohli jste na nich pařit třeba tyto hry.

hry.jpghry1.jpghry3.jpg

Filmy se přehrávaly z VHS kazet na speciálních přehrávačích...

VHS.jpgVHS1.jpg

...a frčely na nich tyto tituly.

film1.jpgfilm2.jpgfilm3.jpg

Světovým hitparádám vládli

nebo také

a Kurt Cobain byl pořád ještě naživu.

Z rádia znělo tohle...

...nebo také toto.

Montreal Canadiens získali svůj čtyřiadvacátý, dodnes poslední Stanley Cup.

Montreal Canadiens 1993.jpg

Mistrem světa Formule 1 se stal Francouz Alain Prost na voze Williams-Renault a získal svůj čtvrtý a poslední titul.

Alain Prost 1993.jpg

A Němka Steffi Grafová vyhrála tři ze čtyř tenisových Grand Slamů sezony (French Open, Wimbledon a US Open).

Steffi Graf.jpg

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud