Bicanův asteroid, Panenkova penalta, Galaxie CR7. 21 fotbalistů, jejichž jméno už nepatří jen jim

Když je někdo slavný, pozná se to třeba podle toho, že se po něm pojmenovává kdeco - ulice, náměstí, parky atd. A je-li slavný fotbalista, získá jeho jméno nějaký stadion. Ale možná byste se divili, že řada světových hvězd dala jméno i zcela jiným věcem.

Fotbal je nejpopulárnějším sportem na světě, takže je zcela logické, že nejlepší hráči mají často status globálních či národních superhvězd. Není tedy nic divného na tom, když se jejich jména objevují i v obyčejném životě v souvislosti s řadou věcí, které byly po nich pojmenovány. Typickým příkladem jsou třeba stadiony, ovšem mohou to být i parfémy, alkoholické nápoje, vesmírná tělesa, dopravní prostředky, ulice, letiště, kondomy, potraviny, ale také například specifické fotbalové triky a grify.

V následujících kapitolách najdete 21 světových hráčů, jejichž jméno se stalo synonymem pro některou z výše zmíněných věcí. Jsou mezi nimi i dva čeští zástupci.

Pokračování 2 / 22

Stadion Diega Armanda Maradony

Diego Maradona (Argentina) (3).jpg

Argentinec Diego Maradona patřil bezpochyby mezi nejlepší fotbalisty v dějinách. Kariéru odstartoval v dresu klubu Argentinos Juniors v Buenos Aires, kde strávil šest let, což je jeho druhá nejdelší štace. Víc zápasů zvládl jen v italské Neapoli.

Mezi lety 1976 až 1981 odehrál v dresu Argentinos 166 zápasů, ve kterých nastřílel 116 branek. Stadion, na němž odstartoval „božský Diego“ závratnou kariéru, byl v roce 2004 zrekonstruován a zároveň získal nové jméno – Estadio Diego Armando Maradona.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 22

Sportovní centrum Raicha Cartera

Raich Carter1.jpg

Jméno anglického útočníka Raicha Cartera zná v našich končinách asi jen málokdo, ale na britských ostrovech si jej fotbaloví fanoušci pamatují dodnes. Bývalý reprezentant Albionu strávil převážnou část kariéry v dresu Sunderlandu, posléze hájil barvy Derby County a čtyři sezony byl hráčem Hullu. Všude patřil k excelentním a obávaným kanonýrům. A to ještě zvládal hrát na hodně slušné úrovni kriket.

V historii je zapsán jako jediný hráč, který vyhrál FA Cup před druhou světovou válkou i po ní. Kromě toho, že v Hullu po Carterovi pojmenovali ulici, stojí v Sunderlandu sportovní centrum, které nese jeho jméno.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 22

Silnice Pak Či-Songa

Park Ji-sung (Pak Či-Song).jpg

Bývalý jihokorejský záložník Pak Či-Song je patrně nejlepším asijským hráčem ve fotbalové historii. Během kariéry vyhrál 19 trofejí a nastřádal rovných sto startů v reprezentačním dresu.

Nejlepší léta strávil v Manchesteru United a nizozemském Eindhovenu. S anglickým klubem vyhrál v roce 2008 Ligu mistrů a také klubové mistrovství světa. Na počest jeho famózních výkonů na světovém šampionátu v roce 2002, po něm byla pojmenována silnice ve městě Suwon.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 22

Stadion Georgího Asparuchova

Stadion Georgi Asparuchov.jpg

Georgi Asparuchov byl méně známý, ale nesmírně talentovanější fotbalista, než jeho slavnější krajan Christo Stoičkov. V roce 1965 skončil v anketě Zlatý míč na osmém místě a na přelomu tisíciletí byl vyhlášen nejlepším bulharským fotbalistou 20. století.

Asparuchov strávil celou sportovní kariéru v rodné zemi. Kromě dvou sezon v Plovdivu oblékal dres klubu Levski Sofia. V národním týmu zvládl odehrát 50 utkání, v nichž nastřílel 19 branek. Jeho slibně nastartovaná kariéra však skončila tragicky v 28 letech, kdy zemřel při dopravní nehodě. Jeho pohřbu se účastnilo přes půl milionu lidí.

Do smrti stačil vyhrát tři ligové tituly a čtyřikrát zvedl nad hlavu trofej pro vítěze bulharského poháru. V roce 1990 po něm přejmenoval klub z hlavního města svůj stadion s kapacitou 19 tisíc diváků, před nímž stojí jeho socha.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 22

Víno Leo

Lionel Messi2.jpg

Samozřejmě, že Lionel Messi nemůže v tomto výběru chybět. Subtilní Argentinec je živoucí fotbalovou legendou, a tak není divu, že už nyní je po něm pojmenováno kdeco. Jednou z věcí, jimž propůjčil jméno, je víno prostě nazvané Leo, které vyrábí jeden z vinařských podniků v jeho rodné zemi. Část zisku z jeho prodeje jde na pomoc ohroženým dětem a mladistvým.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 22

Letadlo Matt Le Tissier

Matt-Le-Tissier-airplane.jpg

Angličan Matt Le Tissier je jedním z několika málo záložníků v historii Premier League, kterým se podařilo nastřílet v soutěži sto branek. Legendární hráč je hrdinou Southamptonu, kde navzdory řadě lukrativních nabídek ze slavných a bohatých klubů strávil celou kariéru. V roce 2007 pojmenovala letecká společnost Flybe, která byla sponzorem klubu, jedno letadlo typu Q400 jeho jménem.

Foto: airteamimages.com

Pokračování 8 / 22

Stadion Ference Puskáse

Puskás.jpg

Ferenc Puskás nebyl jen nejlepším maďarským fotbalistou všech dob, v rodné zemi ho zároveň považují za jednoho z největších Maďarů, kteří kdy žili. Tak obrovské renomé má dodnes v krajině na Dunaji.

Puskás byl výjimečným hráčem a ikonou téměř neporazitelného týmu z padesátých let minulého století. Na klubové úrovní nastřílel v 620 zápasech úctyhodných 616 gólů a v reprezentaci zvládl nasázet 84 branek v 85 střetnutích. Když zemřel, měl státní pohřeb a ulice, jimiž projížděl vůz s rakví, lemovaly miliony lidí, kteří se s ním přišli rozloučit.

Není divu, že po něm nese jméno ulice i stanice metra v Budapešti, která se nachází poblíž stadionu, který je po něm od roku 2002 pojmenován. Kdysi nesl jméno Nepstadion a míval kapacitu 104 tisíc diváků, po rekonstrukci se na něj vejde 70 tisíc lidí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 22

Galaxie CR7 a Letiště Cristiana Ronalda

Cristiano Ronaldo - socha.jpg

Co většího může být pojmenováno po člověku než celá vesmírná galaxie? Portugalský útočník Cristiano Ronaldo je známý svým velikášstvím, takže málokoho překvapí, že jedna ze vzdálených galaxií nese jeho značku „CR7“. Pětinásobný držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu světa dal jméno třináct miliard let staré galaxii, kterou objevili astronomové v hlubinách vesmíru.

O pár let později přibylo do výčtu subjektů, které nesou jeho jméno, také letiště na jeho rodném souostroví Madeira. Během slavnostního aktu byla odhalena bronzová busta, jež se však stala terčem posměchu na celém světě, protože víc než slavného hráče připomíná spíše mutanta z Galaxie CR7...

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 22

Tramvaj Billyho Wrighta

Billy Wright.jpg

Angličan Billy Wright se stal prvním fotbalistou v dějinách, který odehrál v národním týmu sto utkání. Nakonec skončil na čísle 105, přičemž v devadesáti zápasech vedl reprezentaci Albionu jako kapitán. Dodnes drží se 70 reprezentačními duely v řadě světový rekord, který hned tak někdo asi nepřekoná.

Wright strávil celou kariéru mezi lety 1939 až 1959 ve Wolverhamptonu, s nímž slavil třikrát mistrovský titul a jednou vyhrál FA Cup. V klubu ho dodnes uctívají jako legendu. Zúčastnil se tří světových šampionátů a v roce 1952 se stal anglickým fotbalistou roku. O pět let později skončil druhý v anketě Zlatý míč. V roce 2008 po něm pojmenovali tramvaj.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 22

Panenkova penalta

Nikdo na světě dnes neřekne penaltě, kterou hráč provede dloubákem do středu branky a kdy míč padá nad zoufale skákajícím brankářem k některé z tyčí, jinak než „panenka“. Poprvé touto technickou finesou ohromil svět vršovický záložník Antonín Panenka ve finále mistrovství Evropy v roce 1976. Jeho perfektně provedený drzý kousek tehdy zajistil Československu titul kontinentálních šampionů. Od té doby jeho fintu praktikovaly stovky dalších hráčů – někteří to zvládli, jiní totálně zpackali.

Pokračování 12 / 22

Blancova Cuauhteminha

Legenda mexického klubu Club America Cuauhtémoc Blanco je autorem triku, který je po něm pojmenován stejně jako legendární penalta Antonína Panenky. „Cuauhteminha“ je kousek, při němž fotbalista vezme míč během hry mezi nohy, skokem se dostane přes protivníka a vypustí balon směrem k volnému spoluhráči. Vypadá to sice komicky, ale může to být nesmírně účinné.

Pokračování 13 / 22

Asteroid Josefa Bicana

Bican (UEFA.com).jpg

Josef Bican je jedním z nejlepších světových kanonýrů ve fotbalových dějinách. Na klubové úrovni nastřílel ve 406 zápasech neuvěřitelných 607 gólů. Vídeňský rodák reprezentoval v letech 1933 až 1936 Rakousko, později válel v československém národním týmu. Nebýt druhé světové války, jeho sláva mohla být podstatně větší.

Bican byl neuvěřitelně rychlým hráčem, který zvládl zaběhnout stovku za 10,8 vteřiny, což bylo stejně rychle jako někteří olympijští sprinteři té doby. Před brankou byl smrtelně nebezpečný a když se dostal k míči, znamenalo to většinou gól. „Pepi“, jak mu fanoušci láskyplně říkali, strávil nejlepší část kariéry v pražské Slavii, s níž vyhrál šest ligových titulů a třikrát triumfoval v domácím Poháru. V roce 1998 byl po něm pojmenován asteroid „Pepibican“.

Foto: UEFA.com

Pokračování 14 / 22

Dálnice Tima Cahilla

Tim Cahill.jpg

Ofenzivní záložník Tim Cahill je všeobecně považován za jednoho z nejlepších australských fotbalistů všech dob. Vydobyl si skvělé renomé na britských ostrovech, kde v letech 1998 až 2012 hájil barvy Millwallu a Evertonu, v nichž nastřílel 124 gólů a dvakrát si zahrál ve finále FA Cupu. Když v roce 2013 vítězným gólem v baráži s Irákem rozhodl o tom, že si Austrálie zahraje potřetí v řadě na mistrovství světa, byla na jeho počest pojmenována dálnice v Sydney.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 22

Letiště George Besta v Belfastu

George Best1.jpg

George Best byl jedním z nejlepších a zároveň nejkontroverznějších fotbalistů všech dob. Severoirský bouřlivák byl na hřišti dokonalým virtuosem, jehož kousky braly divákům dech, a v soukromí divokým flamendrem, který holdoval alkoholu a divokým večírkům. Během deseti let v Manchesteru United pomohl klubu ke dvěma titulům, k vítězství v Poháru mistrů evropských zemí a v roce 1968 získal Zlatý míč.

Nebýt toho, že etanol rapidně zkrátil jeho kariéru, mohl být dnes řazen po bok Pelého, Maradony či Zidaneho. Nakonec chlast předčasně uťal i jeho život. Zemřel v roce 2005 ve věku 59 let. O rok později dostalo letiště v Bestově rodném Belfastu jeho jméno.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 16 / 22

Kondomy Davida Beckhama

David Beckham.jpg

Jestliže existuje fotbalista, který dokázal maximálně prodat své jméno a tvář, pak je to určitě David Beckham. Jméno anglického záložníka najdeme na řadě věcí (především ve světě módy a parfémů), méně známý je však fakt, že se objevilo také na krabičkách kondomů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 17 / 22

Le Zlatan burger

Zlatan Ibrahimovič.jpg

Přestože švédský útočník Zlatan Ibrahimovič působil ve francouzském klubu Paris Saint-Germain jen čtyři roky, je jeho druhým nejlepším střelcem v historii. Vysoký forvard spojil kariéru s řadou věhlasných evropských velkoklubů – hrál za Ajax Amsterdam, Juventus Turín, Inter Milán, Barcelonu, Manchester United, Los Angeles Galaxy a naposled v AC Milán.

V PSG se stal legendou. Jedna z pařížských restaurací po něm dokonce nazvala šestisetgramový hamburger „Le Zlatan“. Obsahoval hovězí maso, cibuli, slaninu a tři různé druhy sýrů. Stejně jako Zlatan nebyl z nejlevnějších – stál 29 eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 18 / 22

Stadion Santiago Bernabeu

Santiago Bernabeu.jpg

Který fotbalový fanoušek by neznal jméno Santiago Bernabeu? Domovský stadion Realu Madrid nese jméno bývalého hráče Bílého baletu a později předsedy klubu, který nechal tento svatostánek postavit.

Otevřen byl v roce 1947 a od té doby se na něm psaly velké fotbalové příběhy. Santiago Bernabeu de Yeste strávil v královském klubu jako hráč a prezident 67 let a zásadní měrou se zasloužil o jeho transformaci v jeden z nejlepších a nejslavnějších v Evropě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 19 / 22

Pivo Drogba

Didier Drogba.jpg

Když před lety hlasovali fanoušci londýnské Chelsea v anketě o nejlepšího hráče klubu všech dob, nejvíc hlasů od nich získal Didier Drogba. Urostlý, silný a nemilosrdný střelec z Pobřeží slonoviny děsil devět sezon brankáře v Premier League, během nichž vyhrál čtyřikrát anglický titul i FA Cup a v roce 2012 zvedl nad hlavu pohár pro vítěze Ligy mistrů.

Pro obyvatele rodné země je Drogba hrdinou, a to nejen kvůli fotbalovým úspěchům, ale také díky charitativní činnosti. Jeho jméno nese mimo jiné i silné tmavé pivo, které se vyrábí v jeho domovině.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 20 / 22

Případ Bosman

Jean-Marc Bosman.jpg

Každý fotbalový fanoušek je nejspíš dobře obeznámený s výrazem „Bosman“. V řeči peněz to znamená „zdarma“. Toto spojení stvořil Jean-Marc Bosman, průměrný belgický hráč, který v roce 1995 dotáhl do vítězného konce významný soudní případ. Verdikt Evropského soudního dvora dostal název „Bosman“ a zásadně ovlivnil způsob zaměstnávání a přestupů hráčů na fotbalovém trhu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 21 / 22

Lokomotiva Jackieho Milburna

Jackie Milburn.jpg

Jackie Milburn je jedním z nejlepších hráčů v historii Newcastlu United a velikán poválečné éry anglického fotbalu. V dresu United zaznamenal 201 branek v 399 zápasech. Když se v roce 1957 s klubem loučil, byl nejlepším kanonýrem v jeho historii. Jeho rekord překonal až o téměř půlstoletí později Alan Shearer. Trojnásobný vítěz FA Cupu má před stadionem St. James Park sochu a kromě toho po něm byla pojmenována v roce 1991 také lokomotiva.

Pokračování 22 / 22

Cruyffova otočka

Po jednom z největších a nejslavnějších fotbalistů všech dob – Johanu Cruyffovi – je pojmenováno více věcí než po jakémkoli jiném hráči. Je totiž nizozemským národním hrdinou i legendou zároveň, a jeho jméno nese od roku 1984 i cena pro nejlepšího fotbalistu roku v zemi tulipánů. Zastoupení má i ve vesmíru díky asteroidu „Cruyff“, který byl ratifikován v roce 2010. Kromě toho existuje Institut Johana Cruyffa, Nadace Johana Cruyffa, Univerzita Johana Cruyffa či Kolej Johana Cruyffa.

Nejslavnější ze všech věcí, jež nesou jeho jméno, je však otočka a zasekávačka, kterou motal hlavy soupeřům. V tehdejší době byla tato pohybová kreace naprosto revoluční a Cruyff ji vypiloval k absolutní dokonalosti, nad níž svět v údivu žasl. Od té doby ji napodobují tisíce adeptů fotbalového umění na celém světě a trenéři ji učí děti už v žákovských výběrech.

Doporučujeme

Články odjinud