Bílá místa na mapě NHL. 6 klubů, ve kterých nikdy nechytal český gólman

Více než 30 let poté, co padla Železná opona, a čeští hokejisté se začali hrnout do NHL, existuje ve slavné zámořské soutěži jen jediný klub, kde by tuzemský hráč nepůsobil. Jde o nováčka ze Seattlu. Jinak to ale vypadá, když se na to podíváme z pohledu brankářů.

Člověk by čekal, že proslulá česká brankářská škola si během uplynulých desetiletí prošlapala cestu do všech klubů v NHL. Není to ale pravda. Z 32 celků v NHL v šesti nikdy nechytal tuzemský gólman.

Nejvíce Čechů v masce se objevilo ve Philadelphii – tři. Stejný počet brankářů bychom našli, i kdybychom dali dohromady Atlantu a přímého pokračovatele tohoto klubu, tedy Winnipeg. Ve kterých klubech se však nikdy neobjevil v soutěžním utkání žádný český strážce klece a kdo do nich měl (nebo má) nejblíže, na to odpovídají následující kapitoly.

Pokračování 2 / 7

Edmonton Oilers

Miroslav Svoboda.jpg
Miroslav Svoboda mohl být prvním českým gólmanem v Edmontonu Oilers, ale nestalo se tak. Své kvality momentálně předvádí v dresu Plzně, kde působil i před odchodem do zámoří, kde bojoval o šanci v NHL. (Foto: Profimedia.cz)

Zřejmě nejblíže k tomu, aby se postavil do branky Edmontonu Oilers, byl Miroslav Svoboda. Vsetínský odchovanec byl totiž jako jediný tuzemský gólman v historii tohoto kanadského klubu vybrán v draftu, a to v roce 2015 jako 208. hráč v celkovém pořadí. Nejspíš ale celkem reálně zhodnotil svoje šance na prosazení v zámoří a zůstal na domácích kluzištích. Štěstí za oceánem zkusil až v sezoně 2018/19, to už ale jeho práva vlastnil Nashville, neprosadil se však a vrátil se do Evropy. Poslední dvě sezony strávil ve Vítkovicích.

Pokračování 3 / 7

Minnesota Wild

Miroslav Kopřiva.jpg
Velmi blízko startu v dresu Minnesoty v NHL byl brankář Miroslav Kopřiva, ale nakonec se nedočkal. Po návratu domů chytal mimo jiné také za pražskou Slavii. (Foto: Profimedia.cz)

Minnesota Wild působí v NHL od přelomu tisíciletí a od té doby klub draftoval pět českých hokejistů. A skoro polovina z tohoto počtu byli brankáři. V roce 2003 to byl v šestém kole Miroslav Kopřiva a před šesti lety ve čtvrtém kole Aleš Stezka.

Kopřiva byl dokonce několikrát povolán k prvnímu týmu a byl opravdu blizoučko ke startu v NHL, ale ani jednou z toho nic nebylo. Po necelých třech letech marných bojů o šanci to vzdal a vrátil se do vlasti.

Aleš Stezka si také vyzkoušel, jak se hraje hokej v zámoří. Dvě sezony působil v soutěži USHL, po návratu domů se upsal na dva roky Liberci. Bílí Tygři ho však záhy „vyhostili“ do Benátek nad Jizerou. Pak hostoval v Chomutově a v Ústí nad Labem, poslední dvě sezony je hráčem Letňan.

Pokračování 4 / 7

Seattle Kraken

Martin Jones-Seattle.jpg
V dresu Seattlu se během necelých dvou sezon zatím objevili čtyři brankáři. Jedním z nich je Kanaďan Martin Jones, který v aktuálním ročníku odchytal nejvíc utkání. (Foto: Profimedia.cz)

Krakeni ze Seattlu jsou na mapě NHL nejčerstvějším nováčkem. Klub ze severozápadu Spojených států kroutí v elitní lize teprve druhou sezonu a jeho dres neoblékl žádný český hráč. Ani v draftech si zatím žádného nevybral, takže nejreálnější šancí, že se v jeho barvách objeví nějaký tuzemský brankář, představuje nějaký trejd. Jak dlouho bude asi trvat, než se tak stane?

Pokračování 5 / 7

Tampa Bay Lightning

Andrej Vasilevskij.jpg
Rus Andrej Vasilevskij je brankářskou jedničkou Tampy Bay a jedním z nejlepších světových gólmanů současnosti. Hned tak místo sebe do branky Lightning někoho nepustí. (Foto: Profimedia.cz)

Tampa Bay se stala prvním klubem, jenž udělal jedničku draftu z českého hokejisty. Od svého vstupu do NHL si však Blesky vytáhly z osudí v každoročních výběrech největších talentů z celého světa jen dva tuzemské gólmany. Sedm let poté, co si Lightning jako prvního borce vybrali Romana Hamrlíka – v roce 1999 - si pojistili v pátém kole odchovance pražské Slavie Michala Láníčka. Talentovaný brankář strávil dva roky v nižších zámořských ligách, ale šance v NHL se nedočkal, a tak se vrátil domů a kariéru strávil v nižších soutěžích ve své domovině. Loni sáhla Tampa Bay po Nicku Malíkovi, který by se jednou mohl stát prvním Čechem v brance klubu.

Pokračování 6 / 7

Vancouver Canucks

Lukáš Mensator.jpg
Lukáš Mensator je jedním ze dvou českých brankářů, které v minulosti draftoval Vancouver. Žádný však nedostal v NHL šanci. (Foto: Profimedia.cz)

Vancouver si během uplynulých let vybral v draftech dva mladé české talenty v maskách. Ani jeden ale nedostal na západním pobřeží Kanady šanci zahrát si v NHL.

V roce 2002 sáhli Canucks ve třetím kole po Lukáši Mensatorovi. Bronzový medailista z mistrovství světa hráčů do 18 let a český šampion, který dovedl v roce 2009 k titulu Karlovy Vary, působil dva roky v zámořské juniorské lize OHL, pak to ale za Atlantikem zabalil a vydal se domů.

Před 12 lety – bylo to opět ve třetím kole draftu - si Vancouver vybral dalšího českého gólmana spojeného s Karlovými Vary – Davida Honzíka. Talentovaný mladík strávil za oceánem tři roky v juniorské lize QMJHL, ale také on se následně vrátil do vlasti. Od té doby vystřídal řadu klubů a momentálně působí v Trenčíně.

Pokračování 7 / 7

Vegas Golden Knights

Jiří Patera.jpg
Jiří Patera je jediným českým gólmanem, jehož dosud draftoval klub Vegas Golden Knights, zatím ale chytá jen ve farmářském týmu Henderson Silver Knights. (Foto: Profimedia.cz)

Rytíři z amerického města hazardu jsou druhým nejmladším klubem v NHL, takže moc nepřekvapí, že v jejich barvách dosud žádný český brankář nechytal. Jedním ze tří tuzemských hráčů, jež ale Vegas dosud draftovali, je gólman. V roce 2016 si vybrali v šestém kole Jiřího Pateru. Momentálně třiadvacetiletý odchovanec pražské Slavie má v klubu podepsanou smlouvu do roku 2023, ale chytá pouze ve farmářském celku.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud