Napříč celou NHL najdeme spoustu špatných kontraktů, z nichž má nejeden klubový manažer neklidné spaní. Jedná se o hokejisty, kteří berou velké peníze, ale jsou už třeba za zenitem výkonnosti, trápí je často zranění nebo se z nich kdovíkam vypařil talent, jímž sršeli při podpisu smlouvy.
V následujících kapitolách najdete deset hráčů, jejichž smlouvy mohou být pro jejich zaměstnavatele větší či menší noční můrou. V seznamu jsou jen borci, kteří jsou zdraví a mohou hrát, takže tam nenajdete například Davea Bollanda, Nathana Hortona či Davida Clarksona, kteří jsou ze zdravotních důvodů dlouhodobě mimo hru.
Pokračování 2 / 11
10. Jordan Staal (Carolina Hurricanes)
Smlouva: 6 milionů dolarů ročně, vyprší v roce 2023
Bilance v uplynulé sezoně: 75 zápasů, 45 bodů (16+29)
Ještě nedávno se napříč NHL všeobecně mínilo, že Jordan Staal je typem hráče, jehož by chtěl mít v týmu každý trenér. Měl pověst cenného hokejisty a jednoho z nejlépe bránících útočníků v soutěži. V každém zápase stráví na ledě průměrně přes 18 minut.
Osmadvacetiletý centr by mohl bodově excelovat podobně jako Sidney Crosby či Jevgenij Malkin, jenže jeho defenzivní úkoly na ledě mu ubírají na produktivitě. Hvězda s jeho platem a délkou smlouvy by však měla přece jen zářit o dost jasněji. Když někomu platíte po dobu deseti let šest milionů dolarů ročně, asi čekáte trochu víc.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 11
9. Justin Abdelkader (Detroit Red Wings)
Smlouva: 4,25 milionu dolarů ročně, vyprší v roce 2023
Bilance v uplynulé sezoně: 64 zápasů, 21 bodů (7+14)
Americký útočník Justin Abdelkader nikdy nepatřil k hokejové elitě v NHL a dokonce ani v juniorském věku nijak výrazně nevynikal – zaznamenal jen jedinou sezonu, v níž nastřílel přes dvacet gólů a získal 50 bodů. Přesto si ho v roce 2005 vybral Detroit už ve druhém kole draftu, první šanci zahrát si v NHL dostal v sezoně 2007/08, ale až o tři roky později přestal pendlovat mezi farmou a prvním týmem a natrvalo se usadil v elitní lize.
Nejvíc se mu povedly ročníky 2014/15 a 2015/16, v nichž se dostal nad 40 bodů. V tom minulém ale nastřílel jen sedm branek a posbíral 14 asistencí. Abdelkader je však defenzivním typem útočníka, takže počet kanadských bodů v jeho případě není zcela určující. Jeho náplní práce je tvrdý forčekink a vytváření šancí pro spoluhráče z útoku, jenže ani v tomto ohledu není nijak nadprůměrný.
Jeho roční plat ve výši 4,25 milionu dolarů možná není úplně přemrštěný, zarážející je ale délka smlouvy – V roce 2015 podepsal v Detroitu kontrakt až do konce sezony 2022/23. Manažeři Rudých křídel si dnes patrně trhají vlasy z hlavy a modlí se za to, aby našel formu, kterou ukazoval před dvěma lety.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 11
8. Loui Eriksson (Vancouver Canucks)
Smlouva: 6 milionů dolarů ročně, vyprší v roce 2022
Bilance v uplynulé sezoně: 65 zápasů, 24 bodů (11+13)
Švédský útočník Loui Eriksson si v uplynulé sezoně vydělal osm milionů dolarů a byl nejlépe placeným hráčem Vancouveru Canucks. V průměru mu zajišťuje dlouhodobý kontrakt, který vyprší až za pět let, příjem ve výši šesti milionů dolarů ročně. To je opravdu hodně peněz, za něž ale neodvádí tak přesvědčivé výkony, jaké si manažeři klubu asi představovali.
Eriksson se loni v létě upsal západokanadskému klubu jako volný hráč poté, co strávil tři vydařené roky v Bostonu. Skauti Vancouveru se zřejmě zhlédli v jeho povedené spolupráci s bratry Sedinovými na mistrovství světa ve švédském dresu. Čerstvě dvaatřicetiletý forvard však do týmu nepřinesl to, co se od něho čekalo.
Během kariéry se dvakrát dostal aspoň na metu 30 nastřílených branek a v dalších čtyřech sezonách se přehoupl přes dvacetigólovou hranici. V uplynulém ročníku však nasázel jen 11 branek a k nim přidal 13 nahrávek. Od vstupu do NHL (2006/07) na tom nebyl s produktivitou nikdy tak na štíru. Vzhledem k tomu, že bude královský plat pobírat až téměř do 37 let, modlí se ve Vancouveru, aby našel někdejší formu z Bostonu či Dallasu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 11
7. Andrew Ladd (New York Islanders)
Smlouva: 5,5 milionu dolarů ročně, vyprší v roce 2023
Bilance v uplynulé sezoně: 78 zápasů, 31 bodů (23+8)
Ještě loni v zimě byl Andrew Ladd kapitánem Winnipegu Jets. Před uzavřením přestupového okna byl však vytrejdován do Chicaga. Ladd nebyl ve Winnipegu jen vůdcem a tahounem mužstva, ale také skvělým střelcem a nahrávačem a měl vizitku elitního útočníka. Vzhledem k jeho schopnostem nepobíral nijak závratný plat – v sezoně 2015/16 si vydělal 4,4 milionu dolarů.
Když se loni v létě nedohodl na novém kontraktu, tak odešel jako volný hráč do New Yorku Islanders, kde podepsal smlouvu až do roku 2023. V uplynulé sezoně byl nejlépe placeným hráčem Ostrovanů. Ročně si v průměru přijde na 5,5 milionu dolarů.
Ladd má doma ve vitríně dva Stanley Cupy z let 2006 a 2010, které vyválčil v dresu Caroliny a Chicaga. Je to vůdčí typ, který má spoustu zkušeností, a to jsou atributy, na které v New Yorku spoléhali, ale v premiérovém ročníku na Long Islandu to ze strany jednatřicetiletého borce nebylo ono. Nastřílel sice už pošesté v kariéře přes dvacet gólů v základní části soutěže, ale zatímco v Bostonu trávil na ledě kolem 20 minut za zápas, v dresu Ostrovanů už tolik prostoru nedostával. Kdyby před rokem podepsal tříletou nebo čtyřletou smlouvu, mohli být manažeři klubu klidní, takhle se budou ještě šest let bát toho, jak rychle bude Laddova výkonnost uvadat.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 11
6. Carl Söderberg (Colorado Avalanche)
Smlouva: 4,75 milionu dolarů ročně, vyprší v roce 2023
Bilance v uplynulé sezoně: 80 zápasů, 14 bodů (6+8)
Nedlouho před draftem v roce 2015 postoupil Boston práva na švédského útočníka Carla Söderberga za výběr v šestém kole draftu v roce 2016 Coloradu. V tu chvíli měl talentovaný mladík na kontě dvě povedené sezony v dresu Bruins, v nichž se pokaždé dostal nad čtyřicetibodovou hranici. Hned v premiérovém ročníku v Deveru dokonce překonal metu 50 bodů a kluboví manažeři očekávali, že dobře bránící centr přispěje ke zkvalitnění týmu i v nedávno skončené sezoně. Jejich předpoklady však vzaly zasvé.
Söderberga semlela mizérie celého mužstva. Jednatřicetiletý forvard nastřílel v předchozí sezoně jen šest branek, což znamená, že za jednu trefu mu klub zaplatili 708 tisíc dolarů.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 11
5. Frans Nielsen (Detroit Red Wings)
Smlouva: 5,25 milionu dolarů ročně, vyprší v roce 2022
Bilance v uplynulé sezoně: 79 zápasů, 41 bodů (17+24)
Když Pavel Dacjuk oznámil po sezoně 2015/16, že opustí Detroit Red Wings, generální manažer Ken Holland začal rychle shánět adekvátní náhradu. Jeho volba padla na dánského centra New Yorku Islanders Franse Nielsena. Třiatřicetiletý borec podepsal ve městě automobilů šestiletý kontrakt, který mu zaručuje až do roku 2022 průměrný roční příjem ve výši 5,25 milionu dolarů, což z něho momentálně dělá čtvrtého nejlépe placeného hráče klubu po kapitánovi Henrikovi Zetterbergovi, obránci Miku Greenovi a brankáři Jimmim Howardovi.
Během poslední sezony na Long Islandu Nielsen podruhé v kariéře překonal v základní části soutěže padesátibodovou hranici, v uplynulé sezoně se však dostal na 41 bodů (17+24), což asi neodpovídalo představám klubových manažerů. O tom, že by zacelil díru po odchodu Dacjuka, se nedá vůbec mluvit. Vzhledem k tomu, že nadprůměrný plat bude pobírat ještě pět roků, asi nebudou mít šéfové klubu moc dobré spaní.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 11
4. Marián Gáborík (Los Angeles Kings)
Smlouva: 4,875 milionu dolarů ročně, vyprší v roce 2021
Bilance v uplynulé sezoně: 56 zápasů, 21 bodů (10+11)
Skauti a manažeři Los Angeles Kings se před třemi lety plácali po ramenou. Povedlo se jim totiž během sezony získat hráče, který v play-off jejich tým neúnavně táhl za Stanley Cupem. Marián Gáborík tehdy zaznamenal v 26 zápasech ve vyřazovacích bojích 22 bodů a nastřílel 14 gólů.
Ve vítězné euforii mu tehdy klub nabídl sedmiletou smlouvu s roční gáží ve výši téměř pěti milionů dolarů. Dnes by si za to titíž lidé nejraději naliskali. Možná si tenkrát skauti naivně mysleli, že by slovenský útočník mohl zůstat pár sezon zdravý, ale jak ukázaly minulé ročníky, bylo to jen zbožné přání.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 11
3. Ryan Callahan (Tampa Bay Lightning)
Smlouva: 5,8 milionu dolarů ročně, vyprší v roce 2020
Bilance v aktuální sezoně: 18 zápasů, 4 body (2+2)
Ryan Callahan býval považován za ideálního bojovníka pro vyřazovací boje. V americkém tisku se dokonce před několika lety psalo, že tým, který by měl v sestavě 18 Callahanů, by určitě vyhrál Stanley Cup. Jenže už to neplatí.
Dvaatřicetiletý forvard hraje bez vášně a zaujetí a do statistik si v minulé sezoně připsal v 18 zápasech jen čtyři body. Podstatnou část ročníku neodehrál kvůli zranění kyčle a i když by měl být pro nadcházející sezonu fit, vypadá to, že se jeho výkonnost ocitla za zenitem a bude už jen klesat dolů.
Manažeři Tampy Bay byli v roce 2014 překvapivě štědří, když Callahanovi nabídli k podpisu šestiletý kontrakt, který mu zajišťuje 34,8 milionu dolarů, tedy průměrný roční příjem 5,8 milionu dolarů až do jeho 35 let. Navíc má ve smlouvě doložku o nemožnosti výměny do jiného klubu, a to už je dost velký problém…
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 11
2. Dion Phaneuf (Ottawa Senators)
Smlouva: 7 milionů dolarů ročně, vyprší v roce 2021
Bilance v uplynulé sezoně: 81 zápasů, 30 bodů (9+21)
Kanadský obránce Dion Phaneuf býval jedním z nevytěžovanějších zadáků v NHL, ale ani to už není pravda. Pro mnohé odborníky je výše a délka jeho kontraktu, který uzavřel v roce 2013 v Torontu, zarážející a mluví o něm jako o jednom z nejvíce přeplácených hráčů v soutěži. Je s podivem, že se v něm v předminulé sezoně zhlédla Ottawa.
Phaneuf je sice poměrně produktivním bekem, ale na druhou stranu se nechává zbytečně často vylučovat a oslabuje tým. I to je možná jeden z důvodů, proč se Maple Leafs v šesti sezonách, kdy Phaneuf v klubu hrál, dostali jen jednou do play-off. V uplynulé sezoně si urostlý bek odseděl rovných sto minut na trestné lavici, v předminulém ročníku posbíral 90 trestných minut, o sezonu dříve to bylo 108 a rok předtím dokonce 144.
Dvaatřicetiletý hráč pobírá sedm milionů dolarů ročně a brát je bude až do roku 2021. Jen pro srovnání – jeho parťák z Ottawy, Švéd Erik Karlsson, držitel dvou ocenění Norris Trophy pro nejlepšího obránce NHL, bere ročně o půl milionu dolarů méně…
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 11
1. Dustin Brown (Los Angeles Kings)
Smlouva: 5,875 milionů dolarů ročně, vyprší v roce 2022
Bilance v uplynulé sezoně: 80 zápasů, 36 bodů (14+22)
Dvaatřicetileté americké křídlo si zahrálo čtyřikrát na mistrovství světa i na posledních dvou olympiádách ve Vancouveru a v Soči. Až do sezony 2015/16 byl Dustin Brown osm let kapitánem Los Angeles a přivedl Kings ke dvěma Stanley Cupům, momentálně ale patří k hráčům s nejhoršími smlouvami v NHL.
Fanoušci klubu během uplynulých sezon s údivem sledovali propad jeho výkonnosti. Když v roce 2014 prodloužil v kalifornském klubu smlouvu o osm let, nikdo asi netušil, že už za necelé tři roky se bude zdát průměrný roční plat ve výši 5,9 milionu dolarů vzhledem k odvedené práci jako vysoce přemrštěný.
Foto: Profimedia.cz