České kluby už dávno nedávají šanci jen tuzemským fotbalistům. Naopak, stále častěji loví v exotických končinách. A čas od času se stane, že do tuzemské ligy přijde hráč tmavé pleti, který se svými výkony postará o pořádné pozdvižení.
V nejvyšší české soutěži působila řada fotbalistů nejrůznějších národností. Afričané nejsou výjimkou. Po ligových trávnících běhali například hráči z Beninu, Toga, Kapverdských ostrovů nebo třeba Etiopie. Zatímco někteří se u nás jen mihli, jiní zde zanechali skvělý dojem. V Plzni působí Fortune Bassey či Mohamed Tijani, ve Slavii zase podává dobré výkony Ibrahim Traoré. V následujících kapitolách najdete 13 nejlepších Afričanů v historii české nejvyšší soutěže.
Pokračování 2 / 14
Kennedy Chihuri (Zimbabwe)
Jeden z nejznámějších cizinců v historii české ligy - Kennedy Chihuri ze Zimbabwe - přišel do České republiky v roce 1996 z Prešova. Nejprve hrál za Slavii, kde se ale moc neprosadil. A tak někdejší reprezentant odešel do Žižkova, kde byl dlouho oporou. V tuzemské lize hrál až do roku 2004 a za tu dobu stihl nasbírat rovných 200 ligových startů a nastřílet 25 branek.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 14
Peter Olayinka (Nigérie)
V roce 2018 koupila Slavia podle portálu TransferMarkt Petera Olayinku za více než tři miliony eur. V úvodním ročníku dal šest branek, čekalo se od něj ale trochu víc. V létě pak ovšem z Edenu odešli Jaromír Zmrhal a Miroslav Stoch, a šikovný hráč dostal víc prostoru, který parádně využil. Stal se oporou sešívaného týmu, dostal se i do nigerijské reprezentace a kroužili kolem něho skauti z mnoha bohatých evropských klubů.
Žádný z jeho krajanů neodehrál v tuzemské lize více zápasů, nedal víc gólů, ani nezaznamenal větší počet asistencí. Jde mu to i v sezoně 2022/23. V deseti ligových zápasech, do kterých zasáhl, dal pět gólů a na dva další nahrál. Jeho aktuální tržní cena se pohybuje kolem šesti a půl milionu eur.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 14
Franci Litsingi (Kongo)
V tuzemské lize odehrál Franci Litsingi 84 zápasů. V dresu Teplic se v letech 2013 až 2015 zařadil mezi nejlepší Afričany, kteří v České republice působili. Potom ale přestoupil do Sparty, kde se neprosadil. Odehrál jen pět ligových zápasů, ve kterých dal jednu branku. Hostoval v Turecku, působil také v Brně, na teplickou jízdu a 24 ligových branek ale nikde nenavázal.
Foto: Karel Pešek / MAFRA /Profimedia.cz
Pokračování 5 / 14
Fernando Nevés (Kapverdské ostrovy)
Fernando Nevés si v české lize dokázal získat respekt spoluhráčů, protihráčů i fanoušků. Býval oporou Baníku Ostrava a na ruku dokonce navlékl i kapitánskou pásku. Doménou bývalého reprezentanta Kapverdských ostrovů nebyla jen obrana, uměl i zakončit. V ostravském dresu se prosadil sedmkrát. Pak zamířil do Francie, ale v v roce 2013 se vrátil zpátky do české ligy a stal se posilou Slavie, odkud posléze zamířil na hostování do Příbrami. Do Edenu se už nevrátil.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 14
Abdallah Sima (Senegal)
V české lize působil jen krátce, ale stihl se ukázat v parádním světle. Abdallah Sima nastřílel v dresu Slavie jedenáct ligových branek ve 24 zápasech a v sezoně 2020/21 se zařadil po bok největších hvězd tuzemské soutěže. Vysloužil si zájem a pozornost řady bohatých zahraničních klubů a nakonec zamířil loni v létě do anglického Brightonu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 14
Costa Nhamoinesu (Zimbabwe)
Costa Nhamoinesu ze Zimbabwe přišel do Sparty v roce 2013 z Polska a řadu let byl důležitým hráčem letenského souboru. Jeho místo bylo na levém kraji obrany, uměl však zaskočit i na stoperu. Za Spartu si připsal 146 ligových startů a v roce 2020 odešel do Indie.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 14
Tijany Belaid (Tunisko)
Kdo ví, kam by to dotáhl, kdyby se nepotýkal s problémy s disciplínou, životosprávou, motivací či kondicí. I přes tyto nedostatky patřil svého času Tijany Belaid mezi nejlepší záložníky v české lize.
Pařížského rodáka, který reprezentoval Tunisko, získala Slavia v roce 2007 z Interu Milán. Uměl řídit hru, dával i důležité góly. Jedním z nich rozhodl premiérový zápas sešívaných v Lize mistrů se Steaou Bukurešť. Oslavil dva ligové tituly a v roce 2010 odešel do anglického Hullu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 14
Léonard Kweuke (Kamerun)
Vytáhlý kamerunský útočník byl ještě v sezoně 2012/13 členem základní sestavy Sparty. Pak ale přišel na Letnou David Lafata a pozice Léonarda Kweukeho, která už tak slábla, byla ještě méně významná. Proto forvard, jenž do Sparty přišel v sezoně 2010/11 a vytvořil úderné duo s Bonym Wilfriedem, odešel do Turecka. Českou soutěž opouštěl s bilancí 31 gólů v 74 duelech.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 14
Guélor Kanga (Gabon)
Kvalitou se záložník Guélor Kanga z Gabonu řadil mezi absolutní ligovou elitu. Brzdily ho však disciplinární tresty a občasné výpadky formy. Do Sparty přišel v polovině sezony 2017/18 a v české lize odehrál 69 zápasů, v nichž dal 28 branek a přidal devět asistencí. Poté, co mu v létě 2020 skončila smlouva, zamířil do Bělehradu.
Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
Pokračování 11 / 14
Mickaël Tavares (Senegal)
Během úvodního roku a půl, co v České republice působil, se propracoval v opravdovou ligovou hvězdu. Do tuzemské ligy přišel v roce 2007, kdy si ho vyhlédla Slavia. Mickaël Tavares z pozice defenzivního záložníka odrážel nájezdy protihráčů, uměl ale pomoci i útoku a také díky němu Slavia získala titul.
Reprezentant Senegalu si zahrál Ligu mistrů a řekl si o přestup do Hamburku. Tam se však neprosadil, stejně jako v Anglii a posléze v Nizozemsku. V sezoně 2014/15 se znovu objevil v české lize, odehrál 13 zápasů v dresu Mladé Boleslavi, vstřelil v nich jeden gól a následně zamířil do australského FC Sydney.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 12 / 14
Michael Ngadeu (Kamerun)
Do Slavie přišel Michael Ngadeu v létě roku 2016 a rychle si získal pevné místo v sestavě. Sešívaným pomohl ke dvěma titulům a vedení pražského klubu na něj obdrželo řadu nabídek. Kamerunský reprezentant se vypracoval do pozice jednoho z nejlepších stoperů a posléze odešel do belgického Gentu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 13 / 14
Simon Deli (Pobřeží slonoviny)
Dříve se zkoušel prosadit na Letné, hrál také v Příbrami a Českých Budějovicích, ale až po příchodu do Slavie ukázal, co se v něm ukrývá. Simon Deli se vypracoval do role elitního ligového stopera a velkého oblíbence slávistických fanoušků. V Edenu se dokonce dostal do pozice kapitána a v létě roku 2019 odešel do Brugg. V zimě se ale vrátil na hostování zpátky do Slavie a pak zamířil do Turecka.
Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
Pokračování 14 / 14
Bony Wilfried (Pobřeží slonoviny)
Kdyby měl více štěstí, mohl už kdysi odejít do Liverpoolu. Tam ale na testech neuspěl a v roce 2007 přišel do Sparty. Po roce, který odkopal v B týmu, postoupil do ligového mančaftu a stal se hvězdou.
Na Letné zářil, dostal se do reprezentace Pobřeží slonoviny a řekl si o pozornost zahraničních klubů. Do ciziny odešel v polovině sezony 2010/11, kdy zamířil do nizozemského Arhnemu. Tam ve skvělých výkonech pokračoval, což ho nasměrovalo do Swansea. I v Premier League válel na výbornou a vysloužil si životní přestup. Za 25 milionů liber se stěhoval v lednu roku 2015 do Manchesteru City.
Foto: Profimedia.cz