Janis Jaks  Janis Jaks působil několik let v zámoří, dva roky hrál taky KHL a letos byl v Litvínově. V extralize se mu dařilo, zapsal celkem 27 bodů a ve velké pohodě hrál i na světovém šampionátu. Sedmadvacetiletý bek byl se dvěma brankami a pěti nahrávkami nejproduktivnějším lotyšským obráncem. Jeden gól vstřelil taky v bitvě o bronz.
 Ralfs Freibergs  Stejně jako Jaks má za sebou dobrý ročník v Litvínově. Dvaatřicetiletý Ralfs Freibergs hrával extraligu taky za Zlín, Kometu a Třinec, se kterým získal v roce 2021 titul. Na mistrovství světa dal gól a přidal tři nahrávky.
 Rihards Bukarts  V boji o bronz dal jeden gól vítkovický Roberts Bukarts, na turnaji byl ale produktivnější jeho sedmadvacetiletý bratr Rihards. Také on dříve působil v extralize a odehrál několik zápasů za Zlín, v Česku se ale příliš neprosadil. V uplynulém ročníku hrál za rakouský celek EC KAC z Klagenfurtu a na šampionát si přivezl skvělou formu. Do statistik se zapsal třemi góly a osmi nahrávkami, byl nejproduktivnějším hráčem Lotyšů.
 Rodrigo Abols  Sedmadvacetiletý útočník prošel v roce 2016 draftem NHL, ve kterém na něj ukázal Vancouver. Rodrigo Abols byl v zámoří dva roky, do nejlepší ligy světa se ale nedostal, a tak se vrátil do Evropy. V uplynulém ročníku byl kapitánem švédského Örebro a během celé sezony posbíral celkem 47 bodů. Na mistrovství světa dal pět branek (přidal dvě nahrávky) a byl nejlepším střelcem Lotyšů. V příští sezoně bude hrát za Rögle.
5
Fotogalerie

Bronzová senzace. 5 Lotyšů, kteří domácí tým dovedli k historické medaili

Na letošní světový šampionát se jen tak nezapomene. Zlato sice získala tradičně silná Kanada, druhé ale bylo Německo a třetí senzačně skončili domácí Lotyši.

Lotyšsko bylo na domácím šampionátu krůček od vyřazení ve skupině. Pak ale udolalo Švýcarsko a ve čtvrtfinále porazilo Švédsko. V semifinále se sice radovala Kanada, v boji o bronz ale Lotyši porazili USA a získali historické medaile. Vybrali jsme pět hráčů (jednoho gólmana, dva obránce a dva útočníky), kteří mají na zisku bronzu lví zásluhy. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Arturs Šilovs

profimedia-0779890958.jpg

Tohle byl jeho šampionát. Dvaadvacetiletý rodák z Rigy, který letos odchytal i pět zápasů za Vancouver v NHL, zasáhl do všech utkání mistrovství světa. Předváděl parádní výkony a byl vyhlášen nejlepším gólmanem turnaje. Dostal se i do All-Star týmu a zároveň se stal nejužitečnějším hráčem šampionátu!

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Janis Jaks

profimedia-0779898230.jpg

Janis Jaks působil několik let v zámoří, dva roky hrál taky KHL a letos byl v Litvínově. V extralize se mu dařilo, zapsal celkem 27 bodů a ve velké pohodě hrál i na světovém šampionátu. Sedmadvacetiletý bek byl se dvěma brankami a pěti nahrávkami nejproduktivnějším lotyšským obráncem. Jeden gól vstřelil taky v bitvě o bronz.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Ralfs Freibergs

profimedia-0779637702.jpg

Stejně jako Jaks má za sebou dobrý ročník v Litvínově. Dvaatřicetiletý Ralfs Freibergs hrával extraligu taky za Zlín, Kometu a Třinec, se kterým získal v roce 2021 titul. Na mistrovství světa dal gól a přidal tři nahrávky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Rihards Bukarts

profimedia-0779916163.jpg

V boji o bronz dal jeden gól vítkovický Roberts Bukarts, na turnaji byl ale produktivnější jeho sedmadvacetiletý bratr Rihards. Také on dříve působil v extralize a odehrál několik zápasů za Zlín, v Česku se ale příliš neprosadil. V uplynulém ročníku hrál za rakouský celek EC KAC z Klagenfurtu a na šampionát si přivezl skvělou formu. Do statistik se zapsal třemi góly a osmi nahrávkami, byl nejproduktivnějším hráčem Lotyšů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Rodrigo Abols

profimedia-0779884909.jpg

Sedmadvacetiletý útočník prošel v roce 2016 draftem NHL, ve kterém na něj ukázal Vancouver. Rodrigo Abols byl v zámoří dva roky, do nejlepší ligy světa se ale nedostal, a tak se vrátil do Evropy. V uplynulém ročníku byl kapitánem švédského Örebro a během celé sezony posbíral celkem 47 bodů. Na mistrovství světa dal pět branek (přidal dvě nahrávky) a byl nejlepším střelcem Lotyšů. V příští sezoně bude hrát za Rögle.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud