Budou tu navždy? 4 rekordy ligových brankářů, které už nikdo nemusí překonat

Jsou statistiky, které se každým odehraným ligovým týdnem mění. Jeden je na vrcholu, druhý se trápí. Tak to zkrátka chodí. Čas od času se ale někomu povede něco výjimečného a zapíše se do historie, odkud už ho nikdy nikdo nemusí vymazat.

Co mají společného Horst Siegl, Vratislav Lokvenc nebo David Lafata? Jejich úkolem bylo střílení branek. A že jich během kariéry dali požehnaně. Na druhé straně ale stojí gólmani, které útočníci někdy dokážou znemožnit, jindy jsou ale za hrdiny zase oni. Brankáři patří k nejdůležitějším postavám všech týmů, a pokud chytí fazonu, tak to stojí za to.

Některým gólmanům se povedly neuvěřitelné (i docela bizarní) kousky a do historie se zapsali tak, že je z ní nikdo jen tak nevymaže. Vybrali jsme čtyři „nepřekonatelné“ rekordy strážců ligových svatyní. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 5

Nejvíc čistých kont v sezoně – 23 (Ondřej Kolář, 2019/20)

Ondřej Kolář1 - 16-9.jpg
 

Dlouho byl považován za nepřekonatelný rekord Petra Čecha, který coby nadějný mladík v ligové sezoně 2001/02 vychytal 17 nul. Ani tento mimořádný výkon však před více než dvaceti lety Spartě titul nezajistil a z prvenství se tehdy radovali fotbalisté Liberce. Čechův zápis padl až v sezoně 2019/20, kdy jej naprosto roztrhal na kusy Ondřej Kolář ze Slavie, jenž odcházel ze hřiště třiadvacetkrát s čistým kontem. V 31 zápasech inkasoval jen deset branek a výrazně přispěl k mistrovskému titulu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

Nejdelší série bez obdržené branky v sezoně – 902 minut (Petr Čech, 2001/02)

Petr Čech-Sparta1.jpg
 

902 minut. To je o dvě minuty více, než jaká je regulérní hrací doba desíti zápasů. A přesně tak dlouho nepustil v sezoně 2001/02 balon za svá záda Petr Čech, který čaroval ve sparťanské brance. I to mu pomohlo k angažmá v Rennes, kam zamířil v dalším ročníku. Jen pro srovnání - nejlepší výkon minulé sezony vytvořil Filip Nguyen, který nekapituloval 434 minut. Nejvíc se přiblížil k Čechovu rekordu Ondřej Kolář, když v ročníku 2019/20 udržel čisté konto 788 minut.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

Nejméně inkasovaných branek na zápas v sezoně – 0,3 (Petr Kouba, 1994/95)

Petr Kouba2.jpg
 

Velmi blízko byl v sezoně 2019/20 slávistický gólman Ondřej Kolář k překonání letitého rekordu Petra Kouby, který v sezoně 1994/95 měl po 20 odchytaných zápasech v brance Sparty průměr 0,3 inkasovaného gólu na zápas. Kolářovi k jeho vyrovnání chyběly jen dvě setinky procenta. Stačilo, aby chytil o jednu střelu víc, a mohl Koubův rekord překonat. Zda se k němu ještě někdy přiblíží jiný brankář není příliš reálné.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

Nejvíc červených karet v sezoně – 2 (Zdeněk Jánoš, 1996/97)

Zdeněk Jánoš1.jpg
 

Gólmanům se občas před očima žlutí, sem tam dostanou i červenou kartu, to ale zdaleka nezažije každý. Ale takový Zdeněk Jánoš, bývalý gólman Jablonce nebo Slavie, který během kariéry dal tři góly z penalt, vychytal 105 ligových nul, a který v roce 1999 tragicky zahynul při autonehodě, ten se během jedné sezony nechal vyloučit dokonce dvakrát.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud