Byla to parádní kariéra. Připomeňte si zásadní milníky na dlouhé a úspěšné hokejové cestě Tomáše Kaberleho

Tomáš Kaberle, rodák z Rakovníku, jenž pochází z ryze hokejové rodiny, začínal na bruslích honit puk na Kladně. V extraligové Kometě Brno odehrál svůj poslední ročník (2015/16). Pak odjel do Toronta, kde bydlí s rodinou, a ukončil kariéru.

Jaká byla kariéra jednoho z nejlepších tuzemských beků posledního čtvrtstoletí? Dlouhá a také velmi úspěšná. Tomáš Kaberle se vypracoval do pozice jednoho z elitních zadáků v zámoří i v české reprezentaci. Na klubové i mezinárodní scéně dosáhl řady úspěchů. Deset těch nejvýraznějších najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

Reprezentační kariéra

Tomáš Kaberle František.jpg

Tomáš Kaberle nastupoval v mládežnických reprezentačních výběrech. Mezi seniory debutoval v roce 2001 v souboji s Ruskem.

Světový pohár 2004

Prvního výrazného úspěchu dosáhl na Světovém poháru v roce 2004, na kterém pomohl jedním bodem k postupu do semifinále. V něm Češi podlehli pozdějšímu vítězi z Kanady.

Olympijské hry 2006

První Kaberleho velkou reprezentační akcí byla olympiáda v Salt Lake City v roce 2002, z níž se ale Češi vrátili bez medaile. Zato o čtyři roky později v Turíně vybojovali bronz, k němuž Kaberle pomohl dvěma góly a stejným počtem přihrávek. Startoval i ve Vancouveru a v Soči, což byl jeho poslední reprezentační turnaj.

Dvojnásobný medailista z mistrovství světa

Kaberle hrál na čtyřech světových šampionátech. V roce 2003 Češi skončili čtvrtí (připsal si sedm asistencí), o pět let později v Kanadě byli pátí. Kaberle byl tehdy kapitánem a v devíti zápasech dal jeden gól a přidal devět nahrávek. Ve sbírce má i dvě medaile. Ke zlatu z Vídně (2005), které vybojoval i s bratrem Františkem, přispěl bilancí 1+3, o rok později pomohl gólem a pěti přihrávkami ke stříbru v Rize.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Klubová kariéra

Tomáš Kaberle Toronto.jpg

Kaberle začínal v kladenském dresu, v průběhu sezony 1997/98 odešel do zámoří a v dalším ročníku už okusil NHL, do které ho draftovalo v roce 1996 Toronto.

Přes 1000 odehraných zápasů v NHL

V Torontu strávil 12 let. V týmu byl oporou a dlouho i asistentem kapitána. V průběhu ročníku 2010/11 odešel do Bostonu, pak hrál také za Carolinu a Montreal. V základní části nastoupil k 984 zápasům a dalších 102 přidal v play-off. Dohromady posbíral 602 kanadských bodů za 93 branek a 509 asistencí.

Stanley Cup

Nejdelší část kariéry strávil v Torontu, jenže s kanadským celkem nikdy nevystoupal až na vrchol. V roce 2011 byl vytrejdován do silného Bostonu a splnil si sen. S týmem Bruins získal Stanley Cup, ke kterému pomohl jedenácti asistencemi v 25 zápasech.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

Individuální úspěchy

Tomáš Kaberle Montreal.jpg

Kaberle nikdy nebyl nejvýraznějším hráčem na ledě, nelámal rekordy, vždy však patřil k nejlepším a nejdůležitějším článkům všech týmů, za které hrál. Za to byl odměněn i několika úspěchy.

V sezonách 2001/02, 2006/07, 2007/08 a 2008/09 si zahrál Utkání hvězd NHL, v ročníku 2004/05, během kterého probíhala výluka NHL, byl kladenský bek vyhlášen nejlepším hráčem české extraligy a v roce 2008 se stal nejlepším obráncem i členem All-Star týmu na mistrovství světa.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud