Eddie Nketiah (24 let) – Crystal Palace  Eddie Nketiah fotbalovou kariéru odstartoval v Chelsea. V 16 letech se však anglický mládežnický reprezentant přesunul do akademie Arsenalu. Během sezony 2016/17 nastřílel v týmu do 18 let 15 gólů v 16 zápasech, a 12 branek v 26 střetnutích v celku do 23 let. Následně dostal od tehdejšího kouče Arsene Wengera pozvánku do prvního mužstva. Premiéru mezi dospělými si odbyl v ročníku 2017/18, kdy naskočil do tří utkání v Premier League. Dosud odehrál v dresu Gunners 110 ligových utkání a nastřílel 19 gólů. Dalších 19 branek stihl vsítit v 50 zápasech v jiných soutěžích. V aktuálním ročníku má na kontě 21 střetnutí v elitní ostrovní lize, v nichž ale zaznamenal pět branek a dvě asistence. Na Emirates Stadium má podepsaný kontrakt do roku 2027, nicméně v lednu prý byl blízko odchodu do Crystal Palace.

Eddie Nketiah (24 let) – Crystal Palace
Eddie Nketiah fotbalovou kariéru odstartoval v Chelsea. V 16 letech se však anglický mládežnický reprezentant přesunul do akademie Arsenalu. Během sezony 2016/17 nastřílel v týmu do 18 let 15 gólů v 16 zápasech, a 12 branek v 26 střetnutích v celku do 23 let. Následně dostal od tehdejšího kouče Arsene Wengera pozvánku do prvního mužstva. Premiéru mezi dospělými si odbyl v ročníku 2017/18, kdy naskočil do tří utkání v Premier League. Dosud odehrál v dresu Gunners 110 ligových utkání a nastřílel 19 gólů. Dalších 19 branek stihl vsítit v 50 zápasech v jiných soutěžích. V aktuálním ročníku má na kontě 21 střetnutí v elitní ostrovní lize, v nichž ale zaznamenal pět branek a dvě asistence. Na Emirates Stadium má podepsaný kontrakt do roku 2027, nicméně v lednu prý byl blízko odchodu do Crystal Palace.

 Cédric Soares (32 let) – Besiktas Istanbul, Galatasaray Istanbul  Ty tam jsou časy, kdy portugalský zadák Cédric Soares patřil v dresu Southamptonu k ozdobám Premier League. Dvaatřicetiletý borec, který přišel do Arsenalu na konci ledna v roce 2020, je už nějaký čas na Emirates Stadium nadbytečný. V aktuální sezoně neodehrál žádné ligové utkání a naskočil jen do jednoho zápasu v Lize mistrů. Na konci sezony mu vyprší smlouva, takže bylo v zájmu londýnského klubu, aby jej zkusil v zimě prodat. Zájem byl z Turecka, konkrétně od istanbulských rivalů Besiktase a Galatasaraye, ale neklaplo to.
 Emile Smith Rowe (23 let) – West Ham United  Arsenal táhnou mladíci a jedním z těch nejtalentovanějších je třiadvacetiletý Emile Smith Rowe. Fantasticky se mu povedla sezona 2021/22, v níž ve 33 zápasech dokázal nasázet soupeřům deset branek a přidal k nim dvě asistence. Pro spoluhráče vyprodukoval 30 klíčových nahrávek. Je to brilantní driblér a vynikající tvůrce hry, který je však náchylný ke zraněním, což zpomaluje jeho výkonnostní růst. V minulém ročníku byl více než dva měsíce mimo hru kvůli operaci třísel, v té současné zase půldruhého měsíce promarodil se zraněním kolena. Na hřiště se vrátil v polovině prosince, ale od té doby byl jednou v základní sestavě. Na Emirates Stadium má podepsanou smlouvu do roku 2026, ale v lednu se mohl stěhovat, protože o jeho služby byl zájem u konkurence. West Ham chtěl ofenzivního záložníka získat na hostování do konce sezony, ale z obchodu nakonec sešlo.
 Fábio Vieira (23 let) – AS Monako  V roce 2022 získal Arsenal z Porta talentovaného portugalského středopolaře Fábia Vieiru. Mládežnický reprezentant přestoupil na Emirates Stadium za 35 milionů eur a během premiérové sezony na ostrovech odehrál v Premier League 22 utkání, z nichž ovšem jen tři začínal jako člen základní jedenáctky. Dal jeden gól a zaznamenal dvě asistence a stejnou bilancí se mohl pyšnit i v osmi zápasech Ligy mistrů. Aktuální ročník mu zkomplikovaly zdravotní problémy. V listopadu vypadl ze sestavy kvůli operaci třísel a dosud se na hřišti neobjevil. Přesto byl o jeho služby v Evropě během zimního přestupního termínu zájem. O zapůjčení třiadvacetiletého borce do konce sezony požádalo Monako. Jednání o hostování se však nepodařilo uzavřít.
 Jakub Kiwior (23 let) – AC Milán  Mladý polský reprezentační záložník Jakub Kiwior prošel akademií Anderlechtu, odkud se v roce 2018 přesunul na Slovensko do Podbrezové a posléze do Žiliny. Když v létě 2021 přestupoval do italského Spezia, vydělali na něm Žilinští skoro dva a půl milionu eur. Na Apeninském poloostrově se šikovný stoper prezentoval skvělými výkony a vysloužil si pozornost skautů ze slavných klubů. V boji o jeho podpis byl nejúspěšnější Arsenal, který ho před rokem získal za 25 milionů eur. V dresu Gunners toho od té doby ale moc neodehrál. V minulém ročníku naskočil do osmi utkání ve všech soutěžích a v tom současném jich odehrál osmnáct, většinou ale chodil na hřiště jako střídající hráč z lavičky. Na Emirates Stadium má podepsanou smlouvu do roku 2028, ale v zimě měl o jeho přestup zájem AC Milán. K dohodě o přesunu nedošlo.
6
Fotogalerie

Byli v hledáčku. 6 hráčů Arsenalu, o které se v lednovém přestupním termínu zajímala konkurence

Zimní přestupní termín už je minulostí. Řada klubů během prvního měsíce v roce obměnila kádry, londýnský Arsenal však mezi nimi nebyl.

Jen jeden fotbalista Arsenalu během lednového přestupního termínu odešel z Emirates Stadium. Šlo o islandského brankáře Rúnara Alexe Anderssona, který po návratu z hostování z Cardiffu zamířil jako volný hráč zadarmo do dánského klubu FC Kodaň. Odchod dalšího je v jednání. Kanonýři však mohli na několika jiných borcích vydělat, protože se o ně zajímala konkurence.

Konkrétně se během prvního měsíce roku poptávali manažeři řady předních (nejen evropských) klubů po šesti fotbalistech, kteří patří ke kmenovým hráčům Arsenalu. Nakonec všichni (kromě jednoho) zůstávají v severním Londýně. O které hráče šlo, na to odpovídají následující kapitoly.

Pokračování 2 / 7

Eddie Nketiah (24 let) – Crystal Palace

Eddie Nketiah (2).jpg

Útočník Eddie Nketiah se narodil v Londýně a fotbalovou kariéru odstartoval v Chelsea. V 16 letech se však anglický mládežnický reprezentant přesunul do akademie Arsenalu. Během sezony 2016/17 nastřílel v týmu do 18 let 15 gólů v 16 zápasech, a 12 branek v 26 střetnutích v celku do 23 let. Následně dostal od tehdejšího kouče Arsene Wengera pozvánku do prvního mužstva.

Premiéru mezi dospělými si odbyl v ročníku 2017/18, kdy naskočil do tří utkání v Premier League. Dosud odehrál v dresu Gunners 110 ligových utkání a nastřílel 19 gólů. Dalších 19 branek stihl vsítit v 50 zápasech v jiných soutěžích. V aktuálním ročníku má na kontě 21 střetnutí v elitní ostrovní lize, v nichž ale zaznamenal pět branek a dvě asistence.

Na Emirates Stadium má podepsaný kontrakt do roku 2027, nicméně v lednu prý byl blízko odchodu do Crystal Palace. Podle portálu TransferMarkt je jeho aktuální cena 35 milionů eur, Arsenal však za jeho přestup podle informací Daily Mail požadoval 58 milionů eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Cédric Soares (32 let) – Besiktas Istanbul, Galatasaray Istanbul

Cédric Soares.jpg

Ty tam jsou časy, kdy portugalský zadák Cédric Soares patřil v dresu Southamptonu k ozdobám Premier League. Dvaatřicetiletý borec, který přišel do Arsenalu na konci ledna v roce 2020, je už nějaký čas na Emirates Stadium nadbytečný. V aktuální sezoně neodehrál žádné ligové utkání a naskočil jen do jednoho zápasu v Lize mistrů. Na konci sezony mu vyprší smlouva, takže bylo v zájmu londýnského klubu, aby jej zkusil v zimě prodat. Zájem byl z Turecka, konkrétně od istanbulských rivalů Besiktase a Galatasaraye, ale neklaplo to.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Emile Smith Rowe (23 let) – West Ham United

Emile Smith Rowe.jpg

Arsenal táhnou mladíci a jedním z těch nejtalentovanějších je třiadvacetiletý Emile Smith Rowe. Fantasticky se mu povedla sezona 2021/22, v níž ve 33 zápasech dokázal nasázet soupeřům deset branek a přidal k nim dvě asistence. Pro spoluhráče vyprodukoval 30 klíčových nahrávek. Je to brilantní driblér a vynikající tvůrce hry, který je však náchylný ke zraněním, což zpomaluje jeho výkonnostní růst.

V minulém ročníku byl více než dva měsíce mimo hru kvůli operaci třísel, v té současné zase půldruhého měsíce promarodil se zraněním kolena. Na hřiště se vrátil v polovině prosince, ale od té doby byl jednou v základní sestavě. Na Emirates Stadium má podepsanou smlouvu do roku 2026, ale v lednu se mohl stěhovat, protože o jeho služby byl zájem u konkurence. West Ham chtěl ofenzivního záložníka získat na hostování do konce sezony, ale z obchodu nakonec sešlo.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Fábio Vieira (23 let) – AS Monako

Fábio Vieira.jpg

V roce 2022 získal Arsenal z Porta talentovaného portugalského středopolaře Fábia Vieiru. Mládežnický reprezentant přestoupil na Emirates Stadium za 35 milionů eur a během premiérové sezony na ostrovech odehrál v Premier League 22 utkání, z nichž ovšem jen tři začínal jako člen základní jedenáctky. Dal jeden gól a zaznamenal dvě asistence a stejnou bilancí se mohl pyšnit i v osmi zápasech Ligy mistrů.

Aktuální ročník mu zkomplikovaly zdravotní problémy. V listopadu vypadl ze sestavy kvůli operaci třísel a dosud se na hřišti neobjevil. Přesto byl o jeho služby v Evropě během zimního přestupního termínu zájem. O zapůjčení třiadvacetiletého borce do konce sezony požádalo Monako. Jednání o hostování se však nepodařilo uzavřít.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Jakub Kiwior (23 let) – AC Milán

Jakub Kiwior.jpg

Mladý polský reprezentační záložník Jakub Kiwior prošel akademií Anderlechtu, odkud se v roce 2018 přesunul na Slovensko do Podbrezové a posléze do Žiliny. Když v létě 2021 přestupoval do italského Spezia, vydělali na něm Žilinští skoro dva a půl milionu eur.

Na Apeninském poloostrově se šikovný stoper prezentoval skvělými výkony a vysloužil si pozornost skautů ze slavných klubů. V boji o jeho podpis byl nejúspěšnější Arsenal, který ho před rokem získal za 25 milionů eur. V dresu Gunners toho od té doby ale moc neodehrál. V minulém ročníku naskočil do osmi utkání ve všech soutěžích a v tom současném jich odehrál osmnáct, většinou ale chodil na hřiště jako střídající hráč z lavičky. Na Emirates Stadium má podepsanou smlouvu do roku 2028, ale v zimě měl o jeho přestup zájem AC Milán. K dohodě o přesunu nedošlo.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Marquinhos (20 let) – Fluminense

Marquinhos-Arsenal.jpg

V létě roku 2022 koupil Arsenal ze Sao Paula brazilskou ofenzivní hvězdičku Marquinhose. Za tehdy čerstvě devatenáctiletého mladíka zaplatil londýnský klub tři a půl milionu eur a kouč Mikel Arteta možná čekal, že jej brzy zapracuje do sestavy. To se ale nestalo. V dresu Gunners odehrál pouhých šest utkání, z toho jediné v Premier League. Kanonýři jej nejdříve poslali hostovat do Norwiche a v podzimní části aktuálního ročníku byl ve francouzském Nantes. Na žádné adrese se však neprosadil.

V polovině ledna mu skončilo hostování v Nantes a následně o něj projevilo zájem brazilské Fluminense. Mezi oběma kluby už došlo k ústní dohodě a nyní se čeká na dokončení posledních formálních kroků. Ve smlouvě má být kupní opční doložka na následný přestup hráče do Brazílie.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud