OH 2014 (Soči) Na olympiádě v Soči ještě startovali hráči z NHL a čeští hokejisté díru do světa neudělali. Nejprve nestačili na Švédy, pak sice porazili Lotyše, ale prohráli i se Švýcarskem a museli do předkola play-off, v němž zdolali Slováky, ve čtvrtfinále se dvakrát prosadil Hemský, hráči USA ale udeřili pětkrát a sen o medaili se rozplynul. Profimedia.cz
 MS 2014 (Bělorusko) Do Minsku vyrazil český tým pod vedením trenéra Vladimíra Růžičky a parta okolo Jaromíra Jágra došla až do semifinále. Ve skupině Češi sice prohráli s Dány a Francouze udolali až v prodloužení, ve čtvrtfinále ale porazili 4:3 Američany a zahráli si o medaile. V boji o finále ale zvítězilo Finsko 3:0 a stejným výsledkem Češi padli i v boji o bronz se Švédy. Profimedia.cz
 MS 2015 (Česká republika) Ani domácí šampionát medaili nepřinesl. Češi sice před fantastickým publikem předváděli dobrý hokej a v základní skupině trápili i Crosbyho Kanadu, jenže se stejným soupeřem prohráli v semifinále 0:2. Vše měl změnit zápas o bronz, jenže Jágr, Voráček a spol. se znovu neprosadili a s USA padli 0:3. Profimedia.cz
 MS 2016 (Rusko) Také z Ruska se Češi vrátili bez medaile. Soubor trenéra Vladimíra Vůjtka sice začal parádně a na začátek smetl domácí sbornou, dokonce udolal i Švédy a vyhrál základní skupinu, jenže pak přišlo čtvrtfinále a sen o medaili se rozplynul. Hrdinou klíčového zápasu se stal Američan Matthews, který nejprve vyrovnal na 1:1 a v nájezdech rozhodl o triumfu USA. Profimedia.cz
12
Fotogalerie

Bylo to 10 let dlouhé čekání. 12 velkých turnajů, na kterých čeští hokejisté bojovali o medaile marně

Čeští hokejoví fanoušci málem zapomněli, jak se slaví zisk medaile z velkého turnaje. Až loni si to, konečně, po deseti letech připomněli.

Hašek a spol. vyhráli v roce 1998 olympijský turnaj v Naganu, pak přišel zlatý hattrick, v roce 2005 další zlato, o rok později stříbro a v letech 2010 až 2012 čeští hokejisté vybojovali další tři medaile v řadě. Jenže od té doby na cenný kov čekali dlouhých deset roků. Tucet turnajů, na kterých neuspěli, si připomeňte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 13

MS 2013 (Švédsko a Finsko)

MS 2013 Barbora Reichová CNC Profimedia.jpg

Rok po bronzovém šampionátu v roce 2012 se Češi vrátili na sever Evropy, tentokrát však bylo hlavním dějištěm Švédsko. Hadamczikovi svěřenci ale neodehráli dobrý turnaj, v základní skupině prohráli s Kanadou, Švédskem, Švýcarskem a trápili se i s Dány.

Pavelec, Plekanec, Hanzal, Hudler, Voráček a spol. si zajistili postup ze skupiny až v závěrečném přímém souboji s Nory a věřili, že ve čtvrtfinále přejedou i Švýcary. Ti ale vyhráli 2:1 a český tým dohrál předčasně.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 13

OH 2014 (Soči)

Ondřej Pavelec Soči Barbora Reichová CNC Profimedia.jpg

Na olympiádě v Soči ještě startovali hráči z NHL a čeští hokejisté díru do světa neudělali. Nejprve nestačili na Švédy, pak sice porazili Lotyše, ale prohráli i se Švýcarskem a museli do předkola play-off, v němž zdolali Slováky, ve čtvrtfinále se dvakrát prosadil Hemský, hráči USA ale udeřili pětkrát a sen o medaili se rozplynul.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 13

MS 2014 (Bělorusko)

Jaromír Jágr Minsk.jpg

Do Minsku vyrazil český tým pod vedením trenéra Vladimíra Růžičky a parta okolo Jaromíra Jágra došla až do semifinále. Ve skupině Češi sice prohráli s Dány a Francouze udolali až v prodloužení, ve čtvrtfinále ale porazili 4:3 Američany a zahráli si o medaile. V boji o finále však zvítězilo Finsko 3:0 a stejným výsledkem Češi padli i v boji o bronz se Švédy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 13

MS 2015 (Česká republika)

Ondřej Němec ČR.jpg

Ani domácí šampionát medaili nepřinesl. Češi sice před fantastickým publikem předváděli dobrý hokej a v základní skupině trápili i Crosbyho Kanadu, jenže se stejným soupeřem prohráli v semifinále 0:2. Vše měl změnit zápas o bronz, jenže Jágr, Voráček a spol. se znovu neprosadili a s USA padli 0:3.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 13

MS 2016 (Rusko)

Tomáš Zohorna 2016 Michal Beránek CNC Profimedia.jpg

Také z Ruska se Češi vrátili bez medaile. Soubor trenéra Vladimíra Vůjtka sice začal parádně a na začátek smetl domácí sbornou, dokonce udolal i Švédy a vyhrál základní skupinu, jenže pak přišlo čtvrtfinále a sen o medaili se rozplynul. Hrdinou klíčového zápasu se stal Američan Matthews, který nejprve vyrovnal na 1:1 a v nájezdech rozhodl o triumfu USA.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 13

Světový pohár 2016 (Kanada)

Michal Jordán ČR.jpg

Na Světovém poháru Češi nebyli favority a turnaj tyto předpoklady potvrdil. Tým, ve kterém se už neobjevil Jaromír Jágr, nejprve schytal výprask od Kanady, nestačil ani na výběr Evropy a závěrečná výhra nad USA už na postup do dalších bojů nestačila.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 13

MS 2017 (Německo a Francie)

Jakub Voráček ČR.jpg

Parta okolo kapitána Jakuba Voráčka příliš nepřesvědčila. V základní skupině nestačila na Kanadu a Švýcarsko a do play-off šla ze třetího místa. Ve čtvrtfinále Češi narazili na sbornou, která vyhrála 3:0 a postoupila mezi nejlepší čtyřku turnaje.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 13

OH 2018 (Pchjongčchang)

Pavel Feancouz OH Barbora Reichová CNC Profimedia.jpg

Češi byli po 12 letech blízko třetí olympijské medaili. Na turnaji bez hráčů z NHL ovládli základní skupinu, porazili Kanadu, ve čtvrtfinále zdolali i USA a brousili si zuby na Rusy. Svěřenci kouče Jandače nebyli v semifinále horší, jenže nedali gól a prohráli 0:3. V boji o bronz pak nestačili na Kanadu, padli 4:6 a opět odjeli s prázdnou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 13

MS 2018 (Dánsko)

ČR-Rakousko.jpg

Na šampionátu v Dánsku si Češi užili řadu dramat. Na úvod vydřeli v prosloužení výhru nad Slováky, pak o gól prohráli se Švédy a následně až na samostatné nájezdy vybojovali dva body v souboji se Švýcarskem. Potom přišla další výhra v prodloužení nad Ruskem a těsné vítězství nad Rakouskem. Jediný jasný zápas sehráli s Francií, kterou vyklepli 6:0.

Osudovým se partě okolo Davidů Krejčího a Pastrňáka stalo čtvrtfinále se Spojenými státy. Američané vyhráli 3:2 a další medailový sen se rozplynul.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 13

MS 2019 (Slovensko)

Patrik Bartošák-repre.jpg

Stejně jako v letech 2014 a 2015 byli i v roce 2019 čeští hokejisté jen kousek od vytouženého cenného kovu. Ale opět to nevyšlo. A to mužstvo podávalo opravdu dobré výkony a předvádělo atraktivní hokej.

Svěřenci kouče Miloše Říhy ztratili v základní skupině body pouze s Ruskem, jemuž podlehli 0:3, a postoupili do čtvrtfinále ze druhého místa. V něm narazili na Německo. Urputně bojující soupeř držel nerozhodný stav až do posledních minut, nakonec ale čeští hráči vyhráli 5:1. V semifinále narazili na Kanadu, navzdory tomu že protivníka přestříleli 41:30, na branky mu podlehli 1:5. V boji o bronz pak svedli dechberoucí bitvu s Ruskem, kterou nakonec rozhodly až samostatné nájezdy. Zatímco žádný ze čtyř Čechů svůj pokus neproměnil, za soupeře skórovali Kovalčuk a Gusev.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 13

MS 2021 (Lotyšsko)

ČR-MS 2021.jpg

Až ostudné sedmé místo obsadili na turnaji v Lotyšsku v roce 2021 čeští hokejisté. Že to nebude úplně dobré naznačily už úvodní zápasy. V premiéře na mistrovství světa podlehl výběr kouče Filipa Pešána Rusku 3:4 a posléze ostudně vyhořel se Švýcarskem (2:5). První body si Češi připsali do tabulky až po utkání s Běloruskem, ale ani to nedokázali vyhrát v základní hrací době, nýbrž až po prodloužení. Pak už sice v základní skupině neprohráli, ale stopku jim vystavili hned ve čtvrtfinále Finové, kterým stačilo na postup hubené vítězství 1:0.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 13

OH 2022 (Peking)

Roman Červenka-2022.jpg

Velkohubý žvanil, pokerová tvář, kouč bez emocí... Slovních spojení, které se nabalily na desátého trenéra české hokejové reprezentace, bylo nemálo. Filip Pešán převzal nároďák po mimořádně oblíbeném Miloši Říhovi a mohl pokračovat v jeho dobře rozdělané práci, jenže udělal pravý opak. Národní tým strhl do bažin podprůměru.

Na jediném mistrovství světa, které odtrénoval, skončili Češi v roce 2021 až na sedmém místě, poté co ve čtvrtfinále podlehli Finsku 0:1. Když o pár měsíců později celek pod jeho vedením nepostoupil na olympijských hrách v Pekingu po porážce od Švýcarska v předkole play-off poprvé v historii mezi nejlepších osm, byl z funkce kouče odvolán.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud