Brankář - Petr Čech  Branku Sparty hájila spousta špičkových gólmanů a reprezentantů, například Petr Kouba, Jaromír Blažek, Tomáš Poštulka či Tomáš Vaclík. Do našeho výběru se ale dostal Petr Čech, ze kterého Sparta v jeho 19 letech udělala nejdražšího ligového gólmana. Čech za letenský tým chytal jedinou sezonu, a i když nezískal titul, vytvořil ligový rekord v neprůstřelnosti, která trvala 902 minut. Skvěle se prezentoval v Lize mistrů a je jedním z aktérů památné osmifinálové bitvy s Realem Madrid. Následně vychytal evropské zlato české jednadvacítce a odešel do Rennes.

Brankář - Petr Čech
Branku Sparty hájila spousta špičkových gólmanů a reprezentantů, například Petr Kouba, Jaromír Blažek, Tomáš Poštulka či Tomáš Vaclík. Do našeho výběru se ale dostal Petr Čech, ze kterého Sparta v jeho 19 letech udělala nejdražšího ligového gólmana. Čech za letenský tým chytal jedinou sezonu, a i když nezískal titul, vytvořil ligový rekord v neprůstřelnosti, která trvala 902 minut. Skvěle se prezentoval v Lize mistrů a je jedním z aktérů památné osmifinálové bitvy s Realem Madrid. Následně vychytal evropské zlato české jednadvacítce a odešel do Rennes.

 Pravý obránce - Pavel Kadeřábek  Odvážná volba? Měl zde figurovat spíše Zdeněk Grygera? Nebo někdo jiný? Kdeže. Pavel Kadeřábek se navzdory svému mládí stal v letech 2012 až 2015 hvězdou soutěže, oporou letenského týmu i české reprezentace. Spartě v sezoně 2013/14 výrazně pomohl k mistrovskému titulu i k vítězství v pohárové soutěži. Pravého obránce s podobným tahem na branku český fotbal do té doby dlouho neměl. V každém zápase odváděl vysoký standard a vysloužil si přestup do bundesligového Hoffenheimu.
 Stoper - Jiří Novotný  Letnou prošla řada skvělých stoperů. Jiří Novotný byl ale něco víc, bývalý reprezentační bek se stal sparťanskou legendou. Novotný byl ve Spartě 14 let a během kariéry s letenským týmem získal stejný počet titulů. Obdivuhodné! Zažil slavné časy i památné zápasy v Lize mistrů, značnou část z nich s kapitánskou páskou na ruce. Spartu opustil v roce 2003, když byl uvolněn do ruské Kazaně.
 Stoper - Tomáš Řepka  Říkejte si o něm, co chcete, ale Tomáš Řepka je jednou z nejvýraznějších sparťanských osobností minulých let. Známý bouřlivák odešel na Letnou v roce 1995 z Baníku Ostrava a v Praze vydržel tři roky, než zamířil do Fiorentiny. Přes angažmá v Itálii a v anglickém West Hamu se v roce 2006 do Prahy vrátil a znovu se vypracoval v klíčovou personu týmu. Důrazný stoper se Spartou získal čtyři tituly a výrazně se zapsal do historie klubu. Zatímco vedení se k němu nezachovalo důstojně, pro fanoušky je stále modlou.
 Levý obránce - Vladimír Labant  Vlado Labant byl prvním slovenským fotbalistou, který si zahrál v Lize mistrů. Někdejší reprezentant přišel na Letnou ze Slavie, rychle se ale stal miláčkem sparťanských tribun. Houževnatý obránce se skvělou kopací technikou odešel v roce 2002 do West Hamu, brzy byl ale zpět v Praze a se Spartou získal celkem čtyři tituly. V Champions League vstřelil pět branek.
11
Fotogalerie

Čech, Nedvěd i Rosický. Takto by vypadala nejlepší sestava v „novodobé“ historii Sparty

Sparta Praha = nejúspěšnější český fotbalový klub v historii. Tuto rovnici v minulých letech narušovala Plzeň se Slavií, ale v posledních dvou sezonách Letenští potvrdili, že jsou i nadále silným tuzemským mančaftem, ve kterém vždy působili špičkoví fotbalisté.

Pražská Sparta bývala zásobárnou české reprezentace a do národního týmu dodává hráče pravidelně. Dlouho, až do vzestupu Plzně a Slavie, platilo pravidlo, že nejlepší ligoví fotbalisté odcházeli právě na Letnou.

Pustili jsme se proto do velmi nelehkého úkolu a z hráčů, kteří Spartou prošli v novodobé historii klubu, jsme sestavili All-Star tým. Jeho složení najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 12

Brankář - Petr Čech

Petr Čech-Sparta (2).jpg

Branku Sparty hájila spousta špičkových gólmanů a reprezentantů, například Petr Kouba, Jaromír Blažek, Tomáš Poštulka či Tomáš Vaclík. Do našeho výběru se ale dostal Petr Čech, ze kterého Sparta v jeho 19 letech udělala nejdražšího ligového gólmana.

Čech za letenský tým chytal jedinou sezonu, a i když nezískal titul, vytvořil ligový rekord v neprůstřelnosti, která trvala 902 minut. Skvěle se prezentoval v Lize mistrů a je jedním z aktérů památné osmifinálové bitvy s Realem Madrid. Následně vychytal evropské zlato české jednadvacítce a odešel do Rennes.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

Pravý obránce - Pavel Kadeřábek

Pavel Kadeřábek-Sparta.jpg

Odvážná volba? Měl zde figurovat spíše Zdeněk Grygera? Nebo někdo jiný? Kdeže. Pavel Kadeřábek se navzdory svému mládí stal v letech 2012 až 2015 hvězdou soutěže, oporou letenského týmu i české reprezentace. Spartě v sezoně 2013/14 výrazně pomohl k mistrovskému titulu i k vítězství v pohárové soutěži. Pravého obránce s podobným tahem na branku český fotbal do té doby dlouho neměl. V každém zápase odváděl vysoký standard a vysloužil si přestup do bundesligového Hoffenheimu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

Stoper - Jiří Novotný

Jiří Novotný-Sparta1.jpg

Letnou prošla řada skvělých stoperů. Jiří Novotný byl ale něco víc, bývalý reprezentační bek se stal sparťanskou legendou. Novotný byl ve Spartě 14 let a během kariéry s letenským týmem získal stejný počet titulů. Obdivuhodné! Zažil slavné časy i památné zápasy v Lize mistrů, značnou část z nich s kapitánskou páskou na ruce. Spartu opustil v roce 2003, když byl uvolněn do ruské Kazaně.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

Stoper - Tomáš Řepka

Řepka.jpg

Říkejte si o něm, co chcete, ale Tomáš Řepka je jednou z nejvýraznějších sparťanských osobností minulých let. Známý bouřlivák odešel na Letnou v roce 1995 z Baníku Ostrava a v Praze vydržel tři roky, než zamířil do Fiorentiny. Přes angažmá v Itálii a v anglickém West Hamu se v roce 2006 do Prahy vrátil a znovu se vypracoval v klíčovou personu týmu.

Důrazný stoper se Spartou získal čtyři tituly a výrazně se zapsal do historie klubu. Zatímco vedení se k němu nezachovalo důstojně, pro fanoušky je stále modlou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

Levý obránce - Vladimír Labant

Vlado Labant.jpg

Vlado Labant byl prvním slovenským fotbalistou, který si zahrál v Lize mistrů. Někdejší reprezentant přišel na Letnou ze Slavie, rychle se ale stal miláčkem sparťanských tribun. Houževnatý obránce se skvělou kopací technikou odešel v roce 2002 do West Hamu, brzy byl ale zpět v Praze a se Spartou získal celkem čtyři tituly. V Champions League vstřelil pět branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

Pravý záložník - Karel Poborský

Karel Poborský-Sparta.jpg

Psal se rok 1996, když Karel Poborský pomohl Slavii k českému titulu a následně celý svět obletěl jeho lob ze čtvrtfinále mistrovství Evropy do sítě Portugalska. Vlasatému záložníkovi se změnil život, Poborský opustil tuzemské trávníky a odešel do Manchesteru United.

Přes Benfiku Lisabon a Lazio Řím se v roce 2002 vrátil do Prahy a zamířil na Letnou. Stal se nejlépe placeným hráčem a hvězdou soutěže, kapitánem Sparty a dvojnásobným mistrem ligy. V průběhu sezony 2005/06 ale Letnou opustil – a nebylo to v dobrém.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 12

Střední záložník - Pavel Nedvěd

Nedvěd-Sparta.jpg

Jen dva čeští fotbalisté získali Zlatý míč pro nejlepšího hráče světa. Tím prvním byl Josef Masopust, druhým v roce 2003 Pavel Nedvěd, který mimo jiné získal jeden československý a dva české tituly se Spartou. Bývalý reprezentační záložník hrál za letenský klub čtyři roky a vypracoval se v hvězdu ligy. Po Euru 1996 odešel do Lazia Řím.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

Střední záložník – Tomáš Rosický

Tomáš Rosický-Sparta.jpg

Dlouholetý kapitán české reprezentace v roce 2001 zamířil za 504 milionů korun do Borussie Dortmund. Odchovanec letenského klubu odcházel coby trojnásobný český mistr. Rosický byl v té době jednou z největších hvězd Sparty. Na Letnou se vrátil v létě roku 2016 po angažmá v Arsenalu, ale už to zdaleka nebyl ten Rosa, který z klubu kdysi odcházel. Přesto současný sportovní ředitel Sparty do tohoto výběru určitě patří.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

Levý záložník - Ladislav Krejčí

Ladislav Krejčí1.jpg

Je sice pravda, že Ladislav Krejčí nehrál vždycky během působení ve Spartě v ideální formě, přesto je ale zřejmě nejlepším levým záložníkem, který na Letné v posledních letech působil. Ve sparťanském dresu debutoval už v 17 letech, na jeho kontě postupně začaly přibývat ligové starty a záhy se stal jednou z opor letenského týmu. V roce 2016 odešel do Boloni, odkud se v roce 2020 vrátil. Na někdejší výjimečné výkony už ale navázat nedokázal. Za Spartu odehrál 239 utkání, ve kterých nastřílel 45 branek a zaznamenal 46 asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

Útočník - Horst Siegl

Horst Siegl1.jpg

Druhý nejlepší střelec samostatné české soutěže a nejlepší střelec v historii Sparty, to je Horst Siegl, který s letenským týmem získal čtyři československé a sedm českých titulů. „Sigi,“ který byl ve Spartě od 18 let, v lize nastřílel celkem 176 branek. Bez něj by se tento hvězdný výběr nemohl obejít.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

Útočník - David Lafata

David Lafata1.jpg

David Lafata hrál ve Spartě více než pět let a za tu dobu si vydobyl pozici, kterou na Letné dlouho nikdo neměl. Skvělý útočník navlékl na ruku kapitánskou pásku, v roce 2014 dokázal dovést mužstvo k mistrovskému titulu (jeho prvnímu v kariéře) a stal se jedním z nejlepších střelců v historii klubu. Ve Spartě dal 83 ligových branek, navíc působil jako obrovská osobnost, a proto jsme jej upřednostnili před Vratislavem Lokvencem či Bonym Wilfriedem.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud