Devět klubů sáhlo v loňském draftu NHL po českých talentech a třeba v roce 2015 jich bylo jedenáct. Někde ale zřejmě Čechy nemají moc v lásce, protože je už dlouhá léta (systematicky?) opomíjejí.
New Jersey, Minnesota, Buffalo, Columbus, Vegas, Ottawa, Florida, Tampa Bay a Carolina – to jsou kluby, které si v loňském draftu pojistily mladé české hokejisty. Za pár týdnů se dočkáme dalšího velkého výběru talentů z celého světa, ale už nyní je skoro jasné, že některé oddíly si talentované Čechy (zřejmě) nevyberou. V posledních letech je totiž nezajímají.
Prosvištěli jsme statistiky a vybrali jsme pět klubů, které nejdéle nesáhly po tuzemských talentech. Najdete je i s podrobnostmi v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 6
3. - 5. Winnipeg Jets (8 let)
Michael Špaček je posledním Čechem, jehož si vybral v draftu NHL Winnipeg. V dresu Jets se ale objevil pouze v přípravných zápasech. (Foto: Profimedia.cz)
Poslední výběr českého hráče v draftu: Michael Špaček – 108. v celkovém pořadí v roce 2015
V novodobé historii Winnipegu (nechme teď stranou původní klub, který působil v NHL v letech 1972 až 1996), tedy poté, co se před sezonou 2011/12 přesunula Atlanta Trashers do kanadského města, najdeme pouze dva české hráče, které si Jets vybrali v draftech. Ani jeden se nikdy v NHL neobjevil.
Tím prvním byl v roce 2013 obránce Jan Košťálek, kterého si klub vytáhl z osudí ve čtvrtém kole. O dva roky později se ve stejném kole draftu dočkal výběru i útočník Michael Špaček. Od té doby Winnipeg české talenty (zřejmě) nezajímají. Košťálek působil v zámoří šest sezon, ale pozvánku do elitní ligy nikdy nedostal, Špaček to vydržel za Atlantikem o rok méně. Oba nyní působí v Evropě a jsou členy reprezentačního výběru na mistrovství světa.
Pokračování 3 / 6
3. - 5. Pittsburgh Penguins (8 let)
Pittsburgh býval klubem zaslíbeným Čechům, v posledních letech už to ale neplatí. Naposled sáhli Penguins v draftu po tuzemském hokejistovi v roce 2015. (Foto: Profimedia.cz)
Poslední výběr českého hráče v draftu: Dominik Simon – 137. v celkovém pořadí v roce 2015
Pittsburgh býval kdysi baštou českých hokejistů v NHL a Penguins jsou jediným klubem, v němž byl hlavním trenérem tuzemský kouč. Jenže ty časy jsou pryč. Momentálně je na soupisce klubu jen obránce Jan Rutta.
Tučňáci si v draftech pravidelně vybírali české talenty. Tím nejoslnivějším byl v roce 1990 Jaromír Jágr, který posléze zanechal v klubu i v lize nesmazatelnou stopu. Krok vedle ale neudělali ani s výběrem Martina Straky v roce 1992, Jana Hrdiny o tři roky později, nebo v případě Michala Rozsívala v roce 1996.
Posledním borcem z české kotliny, jehož si ale Penguins pojistili v draftu, byl před dlouhými osmi lety útočník Dominik Simon. Skauti po něm sáhli v pátém kole a v klubu pak strávil až na dvě krátké anabáze v Calgary a v Anaheimu sedm sezon. Nikdy se ale nedokázal nastálo prosadit do sestavy.
Pokračování 4 / 6
3. - 5. Philadelphia Flyers (8 let)
Útočník David Kaše odehrál v NHL jen sedm utkání - všechny v dresu Philadelphie, která ho draftovala v roce 2015. Od té doby klub po žádném dalším Čechovi nesáhl. (Foto: Profimedia.cz)
Poslední výběr českého hráče v draftu: David Kaše – 128. v celkovém pořadí v roce 2015
Sedmnáct českých hokejistů si dosud v draftech NHL vybrala Philadelphia. Letci však naposled sáhli po tuzemském talentu v roce 2015. Tenkrát si v pátém kole pojistili Davida Kašeho. Tomu se sice povedlo zahrát si v prestižní zámořské soutěži, ale ze sedmi jeho předchůdců draftovaných Philadelphií mezi lety 1999 a 2011 se v NHL objevili jen brankář Roman Čechmánek a útočník Václav Pletka, který však odehrál jediné utkání.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
To v minulosti měli skauti Flyers ohledně výběru českých hráčů větší kliku. Nejlépe asi odhadli v roce 1993 Václava Prospala, jehož si vytáhli ve třetím kole a on se pak zařadil k osobnostem ligy, v níž odehrál přes 1100 utkání a posbíral skoro osm set bodů.
Pokračování 5 / 6
2. Dallas Stars (11 let)
Zatím posledním Čechem, který po draftu NHL pózoval v dresu Dallasu byl v roce 2012 Radek Faksa, jenž v klubu působí dodnes. (Foto: Profimedia.cz)
Poslední výběr českého hráče v draftu: Radek Faksa – 13. v celkovém pořadí v roce 2012
Až do roku 2012 si Dallas pravidelně vybíral v draftech české hokejisty. Tím zatím posledním se stal Radek Faksa, po němž sáhli Stars v prvním kole coby třináctém v pořadí. Třinecký odchovanec působí v texaském klubu dodnes a momentálně bojuje s týmem o postup do finále play-off.
Dallas mezi lety 1995 a 2012 draftoval 13 českých hráčů a pět z nich si zahrálo v NHL. Šest sezon se pohyboval na kluzištích v elitní zámořské lize obránce Petr Buzek, který však v dresu Stars odehrál jen čtyři utkání. Necelou stovku utkání zvládl Tomáš Vincour, který ale v Dallasu strávil jen necelé tři sezony. Dalšími draftovanými, kteří se objevili v NHL byli Pavel Patera a Vojtěch Polák.
Pokračování 6 / 6
1. Calgary Flames (21 let)
Jiří Cetkovský vyhrál tři české tituly s Pardubicemi, ale v NHL neodehrál v dresu Calgary jediné utkání. Dodnes je posledním Čechem, jehož Plameny draftovaly. (Foto: Profimedia.cz)
Poslední výběr českého hráče v draftu: Jiří Cetkovský – 141. v celkovém pořadí v roce 2002
Byly doby, kdy si skauti Calgary Flames v draftech téměř pravidelně vybírali nějakého českého mladíka. Za všechny zmiňme třeba Roberta Reichela, po němž sáhli v roce 1989 ve čtvrtém kole. Něco se však asi muselo stát, protože už 21 let jsme se nedočkali okamžiku, kdy by Plameny ukázaly na dalšího tuzemského hráče.
Zatím jich kanadský klub draftoval čtrnáct a tím posledním byl v roce 2002 útočník Jiří Cetkovský. Prostějovský rodák po draftu opustil zlínskou juniorku a sezonu 2002/03 strávil v soutěži WHL v dresu celku Calgary Hitmen, ale na zámořský styl hokeje se nedokázal zcela adaptovat, a tak se v následujícím ročníku už opět proháněl po českých kluzištích v dresu Prostějova. Následně svou kariéru spojil hlavně s Pardubicemi, s nimiž vybojoval tři mistrovské tituly.