3. – 10. Marek Suchý – 35 let (FK Mladá Boleslav) – 200 tisíc eur  Obránce Marek Suchý je odchovancem Slavie, ve které prošel všemi mládežnickými kategoriemi. Dostal se až do A týmu, s nímž si zahrál v Lize mistrů a získal i dva ligové tituly. V polovině sezony 2010/11 přestoupil do Spartaku Moskva, kde pak vydržel do ledna roku 2014. Poté zamířil do švýcarské Basileje a přes účinkování v Augsburgu se v roce 2021 vrátil do vlasti. Čtyřiačtyřicetinásobný reprezentant je i pokročilém věku stále pilířem sestavy. Po sezoně mu v klubu vyprší smlouva, ale obě strany zřejmě budou mít zájem na jejím prodloužení. Profimedia.cz
 3. – 10. Michal Kadlec – 38 let (1. FC Slovácko) – 200 tisíc eur  Bez Michala Kadlece si v posledních sezonách nelze sestavu Slovácka představit. Osmatřicetiletý veterán má pořád na českou soutěž hodně slušnou kvalitu a na tom, že je mužstvo z Uherského Hradiště na pátém místě tabulky, má nemalou zásluhu. V aktuálním ročníku odehrál 25 ligových zápasů, pravidelně začíná v základní jedenáctce a na hřišti bývá až do posledních minut. Pokud odehraje všechny zbývající střetnutí i souboje v nadstavbové části, vstoupí za pár týdnů do Klubu legend. Profimedia.cz
 3. – 10. Kamil Vacek – 35 let (FK Pardubice) – 200 tisíc eur  Záložník s reprezentačními zkušenostmi, který je v současné době hráčem Pardubic, působil mimo jiné v Itálii, Polsku, Dánsku či Izraeli. Z českých klubů toho nejvíc odehrál ve Spartě, se kterou vybojoval dvakrát mistrovský titul a dvakrát ovládl i pohárovou soutěž. Ve východočeském klubu má navzdory věku neotřesitelnou pozici v základní sestavě. V nejvyšší soutěži už odehrál 240 utkání, v nichž zaznamenal 22 branek a deset asistencí. Profimedia.cz
 3. – 10. Jan Krob – 35 let (FK Jablonec) – 200 tisíc eur  Svého času býval považován za jednoho z nejlepších levých beků ligy. Jeho jméno bylo spojováno s několika elitními kluby, Jan Krob ale působil převážnou část kariéry v Teplicích. Teď je čtvrtým rokem v Jablonci, který na zkušenosti zadáka, jenž má na kontě i osm ligových startů za Spartu, hodně spoléhá. Řízný bek, který za pár dnů oslaví 36 let, je pilným sběratelem karet. V aktuálním ročníku už viděl tři žluté a také červenou, celkem má na kontě 79 žlutých karet a třikrát se mu před očima červenalo. V tomto ohledu patří mezi nejtrestanější hráče v ligové historii. Profimedia.cz
10
Fotogalerie

Cenní veteráni. 10 nejdražších fotbalistů z české ligy podle portálu TransferMarkt, kterým je 35 let a víc

Nejdražším fotbalistou české Fortuna ligy je sedmadvacetiletý Peter Olayinka. Mezi nejhodnotnějšími borci ale najdeme i řadu mladíků. Důležitou roli však mají v týmech také zkušení matadoři.

Mezi ligové osobnosti patří Jiří Fleišman, Marek Matějovský či Milan Petržela, kterým už dávno bylo přes třicet let. Je jasné, že ceny těchto hráčů, kteří jsou na sklonku kariéry, už nebudou dosahovat tak vysoko jako v případě o deset let mladších borců, přesto někteří veteráni mají ještě slušnou hodnotu. Deset nejdražších hráčů podle portálu TransferMarkt, kterým už bylo 35 let. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 11

3. – 10. Tomáš Vondrášek – 35 let (FK Teplice) – 200 tisíc eur

Tomáš Vondrášek12.jpg

Obránce Tomáš Vondrášek je v české nejvyšší soutěži „úkazem“. V lize debutoval v sezoně 2008/09 v dresu Teplic a od té doby je severočeskému klubu věrný. Loni v říjnu mu bylo 35 let, takže může mít před sebou ještě pár let na vrcholové úrovni. Premiérové střetnutí ročníku 2021/22 ho zařadilo mezi legendy, protože se dostal na metu tří set odehraných ligových utkání. Nyní už má na kontě 346 zápasů. Nastřílel v nich 21 branek a zaznamenal stejný počet asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

3. – 10. Marek Suchý – 35 let (FK Mladá Boleslav) – 200 tisíc eur

Marek Suchý-Ml. Boleslav.jpg

Obránce Marek Suchý je odchovancem Slavie, ve které prošel všemi mládežnickými kategoriemi. Dostal se až do A týmu, s nímž si zahrál v Lize mistrů a získal i dva ligové tituly. V polovině sezony 2010/11 přestoupil do Spartaku Moskva, kde pak vydržel do ledna roku 2014. Poté zamířil do švýcarské Basileje a přes účinkování v Augsburgu se v roce 2021 vrátil do vlasti. Čtyřiačtyřicetinásobný reprezentant je i pokročilém věku stále pilířem sestavy. Po sezoně mu v klubu vyprší smlouva, ale obě strany zřejmě budou mít zájem na jejím prodloužení.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

3. – 10. Michal Kadlec – 38 let (1. FC Slovácko) – 200 tisíc eur

Michal Kadlec-Slovácko.jpg

Bez Michala Kadlece si v posledních sezonách nelze sestavu Slovácka představit. Osmatřicetiletý veterán má pořád na českou soutěž hodně slušnou kvalitu a na tom, že je mužstvo z Uherského Hradiště na pátém místě tabulky, má nemalou zásluhu. V aktuálním ročníku odehrál 25 ligových zápasů, pravidelně začíná v základní jedenáctce a na hřišti bývá až do posledních minut. Pokud odehraje všechny zbývající střetnutí i souboje v nadstavbové části, vstoupí za pár týdnů do Klubu legend.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

3. – 10. Kamil Vacek – 35 let (FK Pardubice) – 200 tisíc eur

Kamil Vacek-Pardubice.jpg

Záložník s reprezentačními zkušenostmi, který je v současné době hráčem Pardubic, působil mimo jiné v Itálii, Polsku, Dánsku či Izraeli. Z českých klubů toho nejvíc odehrál ve Spartě, se kterou vybojoval dvakrát mistrovský titul a dvakrát ovládl i pohárovou soutěž. Ve východočeském klubu má navzdory věku neotřesitelnou pozici v základní sestavě. V nejvyšší soutěži už odehrál 240 utkání, v nichž zaznamenal 22 branek a deset asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

3. – 10. Jan Krob – 35 let (FK Jablonec) – 200 tisíc eur

Jan Krob-Jablonec.jpg

Svého času býval považován za jednoho z nejlepších levých beků ligy. Jeho jméno bylo spojováno s několika elitními kluby, Jan Krob ale působil převážnou část kariéry v Teplicích. Teď je čtvrtým rokem v Jablonci, který na zkušenosti zadáka, jenž má na kontě i osm ligových startů za Spartu, hodně spoléhá. Řízný bek, který za pár dnů oslaví 36 let, je pilným sběratelem karet. V aktuálním ročníku už viděl tři žluté a také červenou, celkem má na kontě 79 žlutých karet a třikrát se mu před očima červenalo. V tomto ohledu patří mezi nejtrestanější hráče v ligové historii.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

3. – 10. Jan Kalabiška – 36 let (1. FC Slovácko) – 200 tisíc eur

Jan Kalabiška.jpg

Šestatřicetiletý veterán Jan Kalabiška už toho má hodně za sebou, ale i v pokročilém fotbalovém věku stále prokazuje vysokou kvalitu. Před tím, než se v roce 2018 stal hráčem Slovácka, působil v Příbrami, Brně, Mladé Boleslavi a Karviné, nejdelší část kariéry ale strávil ve slovenské Senici.

Gólově nejpovedenější sezonu v české lize zažil jako hráč Karviné. V ročníku 2017/18 dal tehdy v 28 zápasech pět branek. V minulých třech letech v dresu Slovácka se ale také činil a pokaždé měl na kontě čtyři góly. V současném ročníku se trefil dvakrát a k tomu má ve statistikách jenu asistenci. Celkem má na kontě 259 ligových střetnutí, 31 branek a 21 nahrávek. V Uherském Hradišti má podepsanou smlouvu do konce příští sezony.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

3. – 10. Michal Škoda – 35 let (Dynamo České Budějovice) – 200 tisíc eur

Michal Škoda.jpg

Kromě tříměsíčního hostování v norském Lilleströmu strávil útočník Michal Škoda celou kariéru na českých pažitech. V lednu oslavil 35. narozeniny jako hráč Českých Budějovic, už dříve ale oblékal dresy Bohemky, Zbrojovky Brno, Žižkova, Příbrami a Mladé Boleslavi.

V současném působišti je druhým rokem a po sezoně mu na jihu Čech vyprší stávající kontrakt. S profesionálním fotbalem by se ale ještě nemusel loučit, neboť má pořád rozhodně co nabídnout. V aktuální sezoně dal ve 20 zápasech dvě branky. Za celou prvoligovou kariéru zaznamenal 53 gólů a 12 asistencí v 229 střetnutích.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

3. – 10. Milan Škoda – 37 let (FK Mladá Boleslav) – 200 tisíc eur

Milan Škoda-Mladá Boleslav.jpg

Když v sezoně 2007/08 odehrál v dresu Bohemians první utkání v nejvyšší soutěži, málokdo asi čekal, že by se jednou mohl Milan Škoda zařadit mezi největší kanonýry tuzemské ligy. Ve svém třetím ligovém ročníku sice za Klokany nastřílel osm gólů v 28 zápasech, ale rozhodně to nevypadalo, že v něm dříme nějak mimořádný talent k sázení branek.

V průběhu sezony 2011/12 přestoupil do Slavie, ale ani tam zprvu nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl pravidelně skórovat. V úvodních 63 ligových zápasech v sešívaném dresu se trefil jen šestkrát.

Od ročníku 2014/15 ale jakoby mávnutím čarovné rákosky nastala radikální změna. Než odešel v lednu 2020 na své první zahraniční angažmá, nastřádal do historických statistik 94 branek. Poté, co se vrátil, už stihl přidat dalších deset v dresu Mladé Boleslavi a pokořil jako čtvrtý hráč v historii magickou stovku. Utěšeně mu také přibývají starty v nejvyšší soutěži. Momentálně jich má na kontě přes tři sta čtyřicet. V historických ligových tabulkách je s 505 pokusy zapsán jako nejčastěji střílející hráč. Druhý je podle počtu střel na branku (215).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

1. – 2. Florin Nita – 35 let (FK Pardubice) – 300 tisíc eur

Florin Nita-Pardubice.jpg

Po odchodu Martina Dúbravky na britské ostrovy zaujal místo mezi tyčemi sparťanské branky Florin Nita, který dorazil do Prahy v únoru roku 2018 z bukurešťského FCSB. Rumunský reprezentant se na Letné rychle zabydlel a stal se gólmanskou jedničkou, jenže později dorazil do klubu Milan Heča, který ho připravil o výsadní pozici.

V minulém ročníku se objevil v brance jen patnáctkrát. V zimě měl konflikt s bývalým trenérem Pavlem Vrbou a na jaře už si nezachytal. V brance se neobjevil ani v žádném podzimním ligovém utkání v aktuální sezoně. Smlouvu má podepsanou do konce tohoto ročníku, ale jarní část soutěže tráví na hostování v Pardubicích.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

1. – 2. Theodor Gebre Selassie 36 let – (Slovan Liberec) – 300 tisíc eur

Theodor Gebre Selassie1.jpg

Okamžik z pohárového zápasu Sparty s Libercem ze začátku března tohoto roku možná rozhodne o dalším osudu šestatřicetiletého obránce Theodora Gebre Selassieho. Někdejší internacionál, který strávil zásadní část kariéry v německém Werderu Brémy, utrpěl zlomeninu nohy, jež by mohla ukončit jeho profesionální kariéru. Rodák z Třebíče, který hrával v dresu Jihlavy a Slavie Praha, má na kontě přes pět desítek reprezentačních startů a přes 150 ligových utkání, v nichž se devětkrát zapsal mezi střelce.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud