Les Ferdinand – útočník (1995 – 1997)  Les Ferdinand strávil v Newcastlu pouhé dvě sezony, ale i ty stačily k tomu, aby se stal jedním z nejlepších hráčů, kteří kdy v dresu Strak hrávali. Do United přišel z Queens Park Rangers za 6 milionů liber, což byla tehdy nejvyšší přestupová částka v historii klubu. Stal se rychle jedním z pilířů mužstva, které v sezonách 1995/96 a 1996/97 vykopalo druhé místo v Premier League. Ve své druhé sezoně vytvořil zabijácké ofenzivní duo s Alanem Shearerem. Byl to pravděpodobně nejlepší útok v dlouhých dějinách klubu.
 Andrew Cole – útočník (1993 – 1995)  Pouhých 22 měsíců oblékal dres Newcastlu Andy Cole, ale během této doby se stal miláčkem tribun a jedním z nezapomenutelných hráčů. Styl jeho hry se dal tehdy charakterizovat snadno – jakmile dostal balon, vstřelil gól. Dlouho si držel průměr branky za zápas, když odcházel měl gólovou úspěšnost na jedno utkání 81 procent a přepsal v tomto ohledu klubový rekord Hughieho Gallachera.
 Paul Gascoigne – záložník (1985 – 1988)  Populární Gazza začínal v Newcastlu v roce 1985 jako osmnáctiletý mladíček, který si získal srdce celé Anglie, když hrál v národním dresu. V sezoně 1987/88 získal ocenění pro nejlepšího mladého hráče nejvyšší anglické soutěže. Poté přestoupil za tehdy rekordní částku do Tottenhamu, kde strávil čtyři sezony. Velká legenda Newcastlu Jackie Milburn o něm řekl, že je nejlepším fotbalistou světa. Že to není nadnesené tvrzení, dokázal Gascoigne na světovém šampionátu v roce 1990, kde se zrodila „Gazzamánie.“
 Chris Waddle – útočník (1980 – 1985)  Do Newcastlu přišel Chris Waddle v devatenácti letech za pouhých tisíc liber z Tow Law Town poté, co vytáhlého útočníka odmítli v Coventry i v Sunderlandu. Zpočátku byly jeho výkony rozpačité, ale postupně vyzrával ve špičkového fotbalistu. Od října 1982 odehrál za United 106 zápasů v řadě ve všech soutěžích. Všimli si toho také stavitelé reprezentačního týmu, ve kterém odehrál 62 zápasů a nastřílel šest branek. V osmdesátých letech minulého století se o něm mluvilo jako o jednom z největších talentů anglického fotbalu – měl rychlé nohy, oplýval tvořivostí a uměl střílet góly.
9
Fotogalerie

Černobílé legendy. 8 nejlepších fotbalistů v dlouhé historii Newcastlu United

Každý sportovní klub má své oslavované hrdiny, hráče, kteří se nesmazatelně zapsali do historie i povědomí fanoušků a stali se nesmrtelnými. Má-li navíc oddíl více než stoletou tradici, pak už má zařazení mezi legendy opravdovou váhu.

slide-Newcastle.jpg

Anglický fotbalový klub Newcastle United oslaví 9. prosince 130 let od svého založení. Za tu dobu se v dresu Magpies protočily stovky hráčů. Na většinu z nich se zapomnělo a zůstalo po nich jen jméno v archivech a klubových kronikách, na jiné se dodnes s hrdostí vzpomíná.

Newcastle se sice v aktuálním ročníku Premier League pohybuje v horní polovině tabulky, ale na slavnější časy mohou fanoušci klubu jen nostalgicky vzpomínat. V následujících kapitolách si je můžete připomenout také vy. Najdete v nich osm fotbalistů, kteří oblékali tradiční černobílý dres United a patří mezi nejzářivější legendy v jeho dějinách.

Pokračování 2 / 9

Les Ferdinand – útočník (1995 – 1997)

Les Ferdinand.jpg
Les Ferdinand (vlevo) v souboji s Alanem Neilsonem z Tottenhamu v roce 1996. (Foto: Profimedia.cz)

Les Ferdinand strávil v Newcastlu pouhé dvě sezony, ale i ty stačily k tomu, aby se stal jedním z nejlepších hráčů, kteří kdy v dresu Strak hrávali. Do United přišel z Queens Park Rangers za 6 milionů liber, což byla tehdy nejvyšší přestupová částka v historii klubu. Stal se rychle jedním z pilířů mužstva, které v sezonách 1995/96 a 1996/97 vykopalo druhé místo v Premier League.

Ve své druhé sezoně vytvořil zabijácké ofenzivní duo s Alanem Shearerem. Byl to pravděpodobně nejlepší útok v dlouhých dějinách klubu.

Celkem za Newcastle: 83 zápasů – 50 gólů

Pokračování 3 / 9

Andrew Cole – útočník (1993 – 1995)

Andy Cole.jpg
Že Andy Cole patří mezi legendy Newcastlu United se ukázalo před pár lety, když ho klub zařadil do sestavy k charitativnímu utkání proti legendám AC Milán. (Foto: Profimedia.cz)

Pouhých 22 měsíců oblékal dres Newcastlu Andy Cole, ale během této doby se stal miláčkem tribun a jedním z nezapomenutelných hráčů. Styl jeho hry se dal tehdy charakterizovat snadno – jakmile dostal balon, vstřelil gól. Dlouho si držel průměr branky za zápas, když odcházel měl gólovou úspěšnost na jedno utkání 81 procent a přepsal v tomto ohledu klubový rekord Hughieho Gallachera.

Talentovaného jednadvacetiletého mladíka přivedl do Newcastlu manažer Kevin Keegan, který byl u úspěchů United v polovině devadesátých let minulého století. Cole stál tehdy 1,75 milionu liber. Když za necelé dva roky odcházel do Manchesteru United, jeho cena byla skoro pětinásobná.

Z neznámého hráče se stal v Newcastlu okamžitě hrdinou – v prvních dvanácti zápasech nastřílel 12 branek. V následující sezoně byl Cole nezastavitelný a po boku Petera Beardsleyho nasázel v Premier League 34 gólů. Celkem dal v sezoně 41 branek a překonal klubový rekord. Když odcházel na Old Trafford, byl to pro fanoušky Magpies šok.

Celkem za Newcastle: 83 zápasů – 68 gólů

Pokračování 4 / 9

Paul Gascoigne – záložník (1985 – 1988)

Paul Gascoigne.jpg
Paul Gascoigne v únoru 1988. Jeho dny v Newcastlu se už tehdy rychle krátily. (Foto: Profimedia.cz)

Populární Gazza začínal v Newcastlu v roce 1985 jako osmnáctiletý mladíček, který si získal srdce celé Anglie, když hrál v národním dresu. V sezoně 1987/88 získal ocenění pro nejlepšího mladého hráče nejvyšší anglické soutěže. Poté přestoupil za tehdy rekordní částku do Tottenhamu, kde strávil čtyři sezony.

Velká legenda Newcastlu Jackie Milburn o něm řekl, že je nejlepším fotbalistou světa. Že to není nadnesené tvrzení, dokázal Gascoigne na světovém šampionátu v roce 1990, kde se zrodila „Gazzamánie.“

Přitom na mistrovství světa vůbec nemusel být. Zazářil však v přátelském utkání proti Československu ve Wembley, které Angličané vyhráli 4:2 – Gascoigne dal jeden gól a na dalších třech se významně podílel, takže kouč Bobby Robson nominoval na turnaj. Všechno si pak pokazil v semifinálovém zápase s Německem, kde dostal dvě žluté karty a se slzami v očích opouštěl hřiště. Němci nakonec vyhráli až v penaltovém rozstřelu. Angličané od té doby nikdy nebyli tak blízko k titulu mistrů světa.

Celkem za Newcatle: 104 zápasů – 25 gólů

Pokračování 5 / 9

Chris Waddle – útočník (1980 – 1985)

Chris Waddle.jpg
Nechtěli ho v Coventry ani v Sunderlandu, ale v Newcastlu se z Crise Waddleho stal skvělý fotbalista.

Do Newcastlu přišel Chris Waddle v devatenácti letech za pouhých tisíc liber z Tow Law Town poté, co vytáhlého útočníka odmítli v Coventry i v Sunderlandu. Zpočátku byly jeho výkony rozpačité, ale postupně vyzrával ve špičkového fotbalistu. Od října 1982 odehrál za United 106 zápasů v řadě ve všech soutěžích.

Všimli si toho také stavitelé reprezentačního týmu, ve kterém odehrál 62 zápasů a nastřílel šest branek. V osmdesátých letech minulého století se o něm mluvilo jako o jednom z největších talentů anglického fotbalu – měl rychlé nohy, oplýval tvořivostí a uměl střílet góly.

Celkem za Newcatle: 190 zápasů – 52 gólů

Pokračování 6 / 9

Malcolm Macdonald – útočník (1971 – 1976)

Malcolm MacDonald.jpg
30. března 1974 - Malcolm Macdonald v semifinále FA Cupu, v němž Newcastle změřil síly s celkem Burnley. (Foto: Profimedia.cz)

Malcolm Macdonald byl drzým útočníkem, který na hřišti doslova prahl po střílení branek. Dokázal hrát v úchvatném tempu, střílel ze všech úhlů a pozic, uměl vyslat tvrdou pumelici i zakončit hlavou.

Macdonald přišel do Newcastlu v roce 1971 za 180 tisíc liber z Lutonu, kde během 88 zápasů nasázel 49 branek a okamžitě se stal jednou z největších osobností mužstva na hřišti i mimo něj. Odehrál také 14 zápasů v anglické reprezentaci, kde zaznamenal šest gólů. Na ostrovech dostal přezdívku „Supermac.“

Celkem za Newcatle: 258 zápasů – 138 gólů

Pokračování 7 / 9

Jackie Milburn – útočník (1943 – 1957)

Jackie Milburn.jpg
Finále FA Cupu v květnu 1955, v němž Newcastle porazil Manchester United. Po střele Jackieho Milburna zasahuje brankář Bert Trautmann. (Foto: Profimedia.cz)

John Edward Thompson Milburn byl v Anglii i mimo ostrovy spíše známý jako „Wor Jackie.“ Na přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století byl považován za jednoho z nejlepších a nejnebezpečnějších středních útočníků na světě. Byl neskutečně rychlý, obratný a uměl perfektně vystřelit oběma nohama.

Svými góly pomohl v padesátých letech Newcastlu třikrát k vítězství v FA Cupu. Žádný jiných hráč United nevstřelil v klubovém dresu ve všech soutěžích víc branek než on. Milburn zemřel v říjnu roku 1988 a dnes stojí v Newcastlu jeho socha.

Celkem za Newcatle: 494 zápasů - 239 gólů

Pokračování 8 / 9

Peter Beardsley – útočník, záložník (1983 – 1987, 1993 – 1997)

Peter Beardsley.jpg
Spousta příznivců Newcastlu United je přesvědčena o tom, že Peter Beardsley byl vůbec nejlepším hráčem klubu v jeho dlouhé historii. (Foto: Profimedia.cz)

Mnozí z fanoušků Newcastlu tvrdí, že Peter Beardsley (přezdívaný Pedro) je vůbec nejlepším hráčem v historii klubu, a to navzdory tomu, že strávil pět ze svých nejlepších let v Liverpoolu a v Evertonu. Nevysoký hráč patřil k nejlepším fotbalistům své doby. Nejčastěji působil jako ofenzivní záložník, který dokázal připravovat šance pro své spoluhráče, ale také často a rád sám zakončoval.

Charakterizovala ho neúnavná bojovnost, houževnatost a kreativita. Beardsley měl patent na nádherné góly – málokdy vstřelil nějakou tuctovou branku. Většina jeho tref by se dostala do výběrů toho nejlepšího, co v daných měsících bylo na fotbalových trávnících k vidění.

Celkem za Newcatle: 276 zápasů – 108 gólů

Pokračování 9 / 9

Alan Shearer – útočník (1996 - 2006)

Shearer.jpg
Alan Shearer se právě trefil do sítě Bayeru Leverkusen v Lize mistrů. Zápas se hrál 23. února 2003 v St. James' Parku. (Foto: Profimedia.cz)

Útočník Alan Shearer byl mašinou na góly. Do Newcastlu přišel z Blackburnu Rovers, se kterým vyhrál v roce 1995 Premier League. S United se hned ve své premiérové sezoně dostal jen krůček pod vrchol.

V roce 1996 se stal nejlepším fotbalistou na ostrovech, ale také nejlepším střelcem na mistrovství Evropy, které se konalo v jeho rodné zemi. V anglické nejvyšší soutěži čeká jeho meta 260 nasázených gólů stále na překonání.

Celkem za Newcatle: 404 zápasů – 206 gólů

Doporučujeme

Články odjinud