Jakub Jugas (Cracovia)  Obránce Jakub Jugas na sebe začal výrazně upozorňovat v dresu druholigového Zlína. Na svou premiérovou prvoligovou štaci zamířil do Příbrami. Přes angažmá ve Zbrojovce Brno se pak vrátil do Baťova města, kde patřil k oporám zadních řad a vysloužil si přestup do Slavie, odkud se prokousal i do seniorské reprezentace, v níž odehrál dvě střetnutí. Momentálně je hráčem polské Cracovie kam odešel loni v létě jako volný hráč z Edenu. V podzimní části ligové soutěže odehrál 11 utkání a zaznamenal jednu asistenci. V současnosti je však třicetiletý bek na marodce. Profimedia.cz
 Tomáš Přikryl (Jagiellonia Bialystok)  Útočník či ofenzivní záložník Tomáš Přikryl patřil mezi hlavní hvězdy české sestavy na mistrovství Evropy hráčů do devatenácti let v roce 2011. Se třemi trefami se stal nejlepším střelcem týmu. Přikryl vyrostl v Olomouci, v sezoně 2011/12 ale odešel do Sparty, kde se uvedl velmi dobře. Hrál v nejvyšší soutěži poměrně pravidelně, šance dostával i v Evropské lize. V nabité sparťanské sestavě to ale neměl snadné. V sezoně 2013/14 odehrál 21 ligových zápasů a dvakrát skóroval. V zimě roku 2015 odešel na hostování do pražské Dukly a v létě roku 2016 přestoupil do Mladé Boleslavi. V létě 2019 se vydal na první zahraniční štaci a zamířil do polského Bialystoku, kde působí dodnes a patří mezi opory mužstva. V aktuální sezoně odehrál 15 utkání a do statistik si zapsal gól a asistenci. Profimedia.cz
 Marek Hanousek (Widzew Lodž)  Záložník Marek Hanousek si odbyl ligový debut v sezoně 2011/12 v dresu pražské Dukly. Premiérový ročník se mu nesmírně povedl a vysloužil si přestup do Plzně. Na západě Čech ale talentovaný mladík nedostal mnoho prostoru, aby ukázal, co v něm vězí. Přesto dal v deseti zápasech v ročníku 2012/13 tři góly. Uprostřed další sezony se ale vrátil do Dukly a tam působil až do pádu klubu do druhé ligy v roce 2019. Následně se upsal Karviné, ale ještě než stačil se slezským oddílem zažít další sestup z Fortuna ligy, zamířil v únoru 2021 do Polska a upsal se do roku 2024 Widzewu Lodž. Jednatřicetiletý borec nastupuje na trávník pravidelně jako člen základní sestavy a na podzim vstřelil v 15 zápasech dva góly. Profimedia.cz
 Tomáš Petrásek (Raków Čenstochová)  Třicetiletý stoper Tomáš Petrášek, který se dostal i do reprezentace, přišel do Rakówa před šesti lety ze žižkovské Viktorky. V polském klubu si vybojoval velmi silnou pozici a dokonce se stal jeho kapitánem. Celkem za Čenstochovou odehrál 160 zápasů ve všech soutěžích a nastřílel 33 branek. S mužstvem dvakrát vyhrál polský Pohár a jednou zvedl nad hlavu tamní Superpohár. Na skvělém vstupu mužstva do sezony 2022/23 se ale nepodílel, protože byl od konce května na marodce. Na podzim stihl zasáhnout jen do pěti ligových utkání. Profimedia.cz
8
Fotogalerie

Česká kolonie. 8 tuzemských fotbalistů, kteří v aktuální sezoně působí v polské Ekstraklase

Polsko je zemí, ve které se fotbal těší obrovské popularitě. Krásné stadiony, vášniví fanoušci – to je lákadlo, které činí tamní nejvyšší soutěž velmi atraktivní.

V historii polské první ligy se dosud objevilo 78 českých fotbalistů. V současné sezoně tam reprezentuje tuzemský fotbal osm borců. O které hráče jde a jak si vedou, na to odpovídají následující kapitoly.

Pokračování 2 / 9

Petr Schwarz (Slask Wroclaw)

Petr Schwarz.jpg

Záložník Petr Schwarz má na kontě 44 ligových startů a pět vstřelených branek v dresu Hradce Králové. Do Polska zamířil před čtyřmi lety a v nejvyšší tamní soutěži se dokonale adaptoval. Odehrál v ní už přes stovku zápasů, z toho přes šedesát v dresu Čenstochové. V barvách Rakówa strávil dvě sezony a v roce 2021 pomohl k vítězství v pohárové soutěži. Když následně přestupoval do Wroclawi, měl na kontě 12 vstřelených branek a devět asistencí. V aktuálním ročníku dal v dresu Slasku v 15 zápasech dva góly a k nim přidal jednu asistenci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Jakub Jugas (Cracovia)

Jakub Jugas-Cracovia.jpg

Obránce Jakub Jugas na sebe začal výrazně upozorňovat v dresu druholigového Zlína. Na svou premiérovou prvoligovou štaci zamířil do Příbrami. Přes angažmá ve Zbrojovce Brno se pak vrátil do Baťova města, kde patřil k oporám zadních řad a vysloužil si přestup do Slavie, odkud se prokousal i do seniorské reprezentace, v níž odehrál dvě střetnutí.

Momentálně je hráčem polské Cracovie kam odešel loni v létě jako volný hráč z Edenu. V podzimní části ligové soutěže odehrál 11 utkání a zaznamenal jednu asistenci. V současnosti je však třicetiletý bek na marodce.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

Tomáš Přikryl (Jagiellonia Bialystok)

Tomáš Přikryl-Bialystok.jpg

Útočník či ofenzivní záložník Tomáš Přikryl patřil mezi hlavní hvězdy české sestavy na mistrovství Evropy hráčů do devatenácti let v roce 2011. Se třemi trefami se stal nejlepším střelcem týmu.

Přikryl vyrostl v Olomouci, v sezoně 2011/12 ale odešel do Sparty, kde se uvedl velmi dobře. Hrál v nejvyšší soutěži poměrně pravidelně, šance dostával i v Evropské lize. V nabité sparťanské sestavě to ale neměl snadné. V sezoně 2013/14 odehrál 21 ligových zápasů a dvakrát skóroval. V zimě roku 2015 odešel na hostování do pražské Dukly a v létě roku 2016 přestoupil do Mladé Boleslavi. V létě 2019 se vydal na první zahraniční štaci a zamířil do polského Bialystoku, kde působí dodnes a patří mezi opory mužstva. V aktuální sezoně odehrál 15 utkání a do statistik si zapsal gól a asistenci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Marek Hanousek (Widzew Lodž)

Marek Hanousek-Widzew.jpg

Záložník Marek Hanousek si odbyl ligový debut v sezoně 2011/12 v dresu pražské Dukly. Premiérový ročník se mu nesmírně povedl a vysloužil si přestup do Plzně. Na západě Čech ale talentovaný mladík nedostal mnoho prostoru, aby ukázal, co v něm vězí. Přesto dal v deseti zápasech v ročníku 2012/13 tři góly. Uprostřed další sezony se ale vrátil do Dukly a tam působil až do pádu klubu do druhé ligy v roce 2019.

Následně se upsal Karviné, ale ještě než stačil se slezským oddílem zažít další sestup z Fortuna ligy, zamířil v únoru 2021 do Polska a upsal se do roku 2024 Widzewu Lodž. Jednatřicetiletý borec nastupuje na trávník pravidelně jako člen základní sestavy a na podzim vstřelil v 15 zápasech dva góly.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

Tomáš Petrásek (Raków Čenstochová)

Tomáš Petrášek.jpg

Třicetiletý stoper Tomáš Petrášek, který se dostal i do reprezentace, přišel do Rakówa před šesti lety ze žižkovské Viktorky. V polském klubu si vybojoval velmi silnou pozici a dokonce se stal jeho kapitánem. Celkem za Čenstochovou odehrál 160 zápasů ve všech soutěžích a nastřílel 33 branek. S mužstvem dvakrát vyhrál polský Pohár a jednou zvedl nad hlavu tamní Superpohár. Na skvělém vstupu mužstva do sezony 2022/23 se ale nepodílel, protože byl od konce května na marodce. Na podzim stihl zasáhnout jen do pěti ligových utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

Martin Pospíšil (Jagiellonia Bialystok)

Martin Pospíšil.jpg

Olomoucký odchovanec Martin Pospíšil debutoval v nejvyšší české soutěži v dresu Sigmy v sezoně 2010/11. V roce 2013 koupila talentovaného mladíka Plzeň, ale jeho angažmá na západě Čech bylo propadákem. Dostal šanci jen ve čtyřech ligových zápasech, následně ho Viktoria vyexpedovala na hostování zpět do Olomouce a v roce 2014 odešel jako volný hráč do Jablonce. Na severu Čech strávil tři povedené sezony a pak zamířil do Polska. Už pátým rokem je hráčem Bialystoku, kde má podepsaný kontrakt do roku 2024. Na podzim zasáhl do 14 utkání a viděl dvě žluté karty.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

David Jablonský (Cracovia)

David Jablonský.jpg

Obránce David Jablonský odehrál v nejvyšší české soutěži 84 zápasů, ve kterých dal sedm branek. Všechny starty si připsal v dresu Teplic, odkud v roce 2016 zamířil do ruského Tomsku. Od léta roku 2019 nastupuje za Cracovii, předtím ale hrával rok a půl za Levski Sofia. V dresu polského klubu si zapsal do statistik 55 utkání ve všech soutěžích a dal v ních pět branek. V podzimní části ligové sezony se objevil v osmi zápasech. Smlouvu v klubu má podepsanou do konce ročníku 2023/24.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

Martin Doležal (Zaglebie Lubin)

Martin Doležal-Lubin1.jpg

Martin Doležal přestoupil v roce 2014 z Olomouce do Jablonce a od té doby byl na severu Čech až do poloviny sezony 2021/22, kdy zamířil do Polska, absolutně nepostradatelný. Osobní rekord si v české lize vytvořil v ročníku 2018/19, kdy dal 15 branek, o jednu méně pak zaznamenal dva roky později. Celkem má na kontě úctyhodných 86 gólů, což ho řadí na deváté místo mezi všemi kanonýry v historii tuzemské soutěže. Stačilo mu na ně 281 utkání.

Platným hráčem je také v dresu Zaglebie. Od poloviny ledna stačil odehrát 28 utkání ve všech soutěžích a nastřílel v nich šest gólů. Smlouva ho k polskému klubu váže do konce června 2024.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud