Vincent Damphousse (Kanada)  Kanadský útočník Vincent Damphousse patří k legendám NHL, v níž odehrál během osmnácti sezon téměř 1400 zápasů v základní části soutěže a dalších 140 v play-off. Ať už hrál v Torontu, Edmontonu, Montrealu či San Jose, všude patřil k oporám mužstva. Vítěz Stanley Cupu z roku 1993 s Montrealem strávil v dresu Habs necelých sedm let a byly to pravděpodobně jeho nejlepší sezony. Ve třech posledních před přestupem do San Jose nosil na dresu kapitánské céčko. Profimedia.cz
 Alex Delvecchio (Kanada)  Dnes sedmaosmdesátiletý muž býval slavným hokejistou, který odehrál celou kariéru v Detroitu. Alex Delvecchio strávil v dresu Rudých křídel 23 sezon v letech 1951 až 1974 a pomohl týmu ke třem Stanley Cupům. V NHL to zapíchl, když mu bylo 42 roků. Delvecchio dodnes patří mezi pouhé tři hokejisty, kteří v NHL odehráli přes 1500 utkání a přitom nikdy nezměnili dres. Dalšími dvěma jsou Niklas Lidström a Steve Yzerman. Všichni strávili celou kariéru v Detroitu. Když se s profesionálním hokejem loučil, měl na kontě 1550 utkání a 1281 bodů (456+825). V play-off zaznamenal ve 121 utkáních 104 bodů (35+69). Během více než dvou desetiletí v NHL byl vzorem konzistentních výkonů. Ve 13 sezonách dokázal nastřílet aspoň dvacet gólů. Ne náhodou dělal v Detroitu dvanáct let kapitána týmu a byl nominován do 13 Utkání hvězd NHL. Profimedia.cz
 Pavel Dacjuk (Rusko)  V NHL byl ruský centr Pavel Dacjuk věrný jedinému klubu. V Detroitu strávil čtrnáct sezon a v každé patřil k nejlepším hráčům týmu. Nyní se může za zámořskou kariérou, kterou překvapivě ukončil po sezoně 2015/16, dívat s potěšením. V dresu Red Wings zvládl v základní části a v play-off odehrát 1110 zápasů, v nichž si připsal na konto 1031 kanadských bodů. Dvakrát se ve městě automobilů radoval ze zisku Stanley Cupu. Profimedia.cz
 Marcel Dionne (Kanada)  Kanada neměla mnoho lepších hokejistů, než jakým byl Marcel Dionne. Subtilní centr rozdělil kariéru v NHL mezi tři kluby – Detroit, Los Angeles a New York Rangers. Během devatenácti sezon zaznamenal v základní části soutěže 1771 bodů (731+1040) a i když se nikdy neradoval ze zisku Stanley Cupu, stal se nezapomenutelnou legendou 70. a 80. let. Podle mnoha expertů je Dionne jedním z nejvíce nedoceněných (nebo chcete-li, nejvíce podceňovaných) hráčů v historii NHL. Je to daň za to, že hrál v éře Wayna Gretzkyho. Během sedmi sezon v letech 1976 až 1983 se Dionne šestkrát prostřílel minimálně na metu padesáti gólů. Profimedia.cz
6
Fotogalerie

Dechberoucí démoni. 5 nejlepších hokejistů historie, jejichž příjmení začíná na „D“

Najde se pár oslavných přívlastků, které začínají písmenem „D.“ Třeba „dechberoucí“ nebo „dokonalý.“ Dost často se dají přiřadit ke jménům, začínajícím stejnou literou a dávají jim tak ještě lépe vyniknout.

slide-hokejisté na D.jpg

Mezi hokejisty najdeme několik Dokonalých a Dechberoucích Démonů, jejichž příjmení začíná písmenem „D.“ Pětici těch nejlepších z nejlepších najdete v následujících kapitolách. Máte-li pocit, že mezi nimi někdo opravdu významný chybí, neváhejte a podělte se s námi o svůj názor v diskusi pod článkem.

Pokračování 2 / 6

Vincent Damphousse (Kanada)

Vincent Damphousse.jpg

Kanadský útočník Vincent Damphousse patří k legendám NHL, v níž odehrál během osmnácti sezon téměř 1400 zápasů v základní části soutěže a dalších 140 v play-off. Ať už hrál v Torontu, Edmontonu, Montrealu či San Jose, všude patřil k oporám mužstva. Vítěz Stanley Cupu z roku 1993 s Montrealem strávil v dresu Habs necelých sedm let a byly to pravděpodobně jeho nejlepší sezony. Ve třech posledních před přestupem do San Jose nosil na dresu kapitánské céčko.

V barvách Sharks pak odehrál posledních pět let kariéry a nesmazatelně se zapsal do srdcí fanoušků klubu. Jako člen týmu se dostal ke dvěma důležitým milníkům svého profesionálního účinkování v NHL. V dresu se žralokem zaznamenal 1000. utkání i tisící bod (14. října 2000 proti Bostonu) v základní části soutěže. Příchod Damphousse do kalifornského klubu znamenal další stupeň v jeho vývoji. Sharks se tehdy změnili z mužstva, jež si dělá naděje na play-off, na jednoho z aspirantů na postup.

Damphousse nikdy nezískal žádné prestižní individuální ocenění, byl to však týmový hráč a tahoun každého mančaftu, v němž hrál. Na konci kariéry – v roce 2004 - měl na kontě přes 1200 kanadských bodů v základní části NHL a přes stovku v play-off.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Alex Delvecchio (Kanada)

Delvecchio.jpg

Dnes sedmaosmdesátiletý muž býval slavným hokejistou, který odehrál celou kariéru v Detroitu. Alex Delvecchio strávil v dresu Rudých křídel 23 sezon v letech 1951 až 1974 a pomohl týmu ke třem Stanley Cupům. V NHL to zapíchl, když mu bylo 42 roků. Ve své poslední sezoně už odehrál jen jedenáct utkání, ale ještě o rok dříve si připsal v 77 zápasech 71 bodů za 18 gólů a 53 asistencí.

Delvecchio dodnes patří mezi pouhé tři hokejisty, kteří v NHL odehráli přes 1500 utkání a přitom nikdy nezměnili dres. Dalšími dvěma jsou Niklas Lidström a Steve Yzerman. Všichni strávili celou kariéru v Detroitu.

Když se s profesionálním hokejem loučil, měl na kontě 1550 utkání a 1281 bodů (456+825). V play-off zaznamenal ve 121 utkáních 104 bodů (35+69). Během více než dvou desetiletí v NHL byl vzorem konzistentních výkonů. Ve 13 sezonách dokázal nastřílet aspoň dvacet gólů. Ne náhodou dělal v Detroitu dvanáct let kapitána týmu a byl nominován do 13 Utkání hvězd NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Pavel Dacjuk (Rusko)

Pavel Dacjuk.jpg

V NHL byl ruský centr Pavel Dacjuk věrný jedinému klubu. V Detroitu strávil čtrnáct sezon a v každé patřil k nejlepším hráčům týmu. Nyní se může za zámořskou kariérou, kterou překvapivě ukončil po sezoně 2015/16, dívat s potěšením. V dresu Red Wings zvládl v základní části a v play-off odehrát 1110 zápasů, v nichž si připsal na konto 1031 kanadských bodů. Dvakrát se ve městě automobilů radoval ze zisku Stanley Cupu.

Podle statistik byl Dacjuk v NHL jedním z nejlepších exekutorů samostatných nájezdů. Jeho procentuální úspěšnost byla těsně pod padesáti procenty, což je mimořádně nadprůměrné číslo. Za vším byly jeho neuvěřitelně šikovné ruce. Nikdo na světě si nedokázal přehodit puk na čepeli hole z bekhendu do forhendu tak rychle a dokonale jako ruský snajpr. Kromě toho patřil k absolutní světové elitě mezi nejlépe bránícími útočníky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Marcel Dionne (Kanada)

Marcel Dionne-Los Angeles1.jpg

Kanada neměla mnoho lepších hokejistů, než jakým byl Marcel Dionne. Subtilní centr rozdělil kariéru v NHL mezi tři kluby – Detroit, Los Angeles a New York Rangers. Během devatenácti sezon zaznamenal v základní části soutěže 1771 bodů (731+1040) a i když se nikdy neradoval ze zisku Stanley Cupu, stal se nezapomenutelnou legendou 70. a 80. let.

Podle mnoha expertů je Dionne jedním z nejvíce nedoceněných (nebo chcete-li, nejvíce podceňovaných) hráčů v historii NHL. Je to daň za to, že hrál v éře Wayna Gretzkyho. Během sedmi sezon v letech 1976 až 1983 se Dionne šestkrát prostřílel minimálně na metu padesáti gólů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Ken Dryden (Kanada)

Ken Dryden2.jpg

V případě Kena Drydena si nejdříve vezměme k ruce suchá čísla. V NHL odchytal v sedmdesátých letech minulého století sedm sezon, ale šestkrát se v nich s Montrealem radoval ze zisku Stanley Cupu a pětkrát obdržel Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře soutěže. V play-off má bilanci 80 vítězství ze 112 utkání, což je dvaasedmdesátiprocentní úspěšnost.

Dryden proslul brilantní brankářskou technikou a chladnokrevností. Nenechal se vykolejit ani za nepříznivého stavu, za všech okolností odváděl stoprocentní výkon a držel svůj tým úžasnými zákroky.

Pro hokej je asi škoda, že šlo o mimořádně inteligentního člověka, který ve sportu neviděl smysl života. Uprostřed své krátké profesionální kariéry si dal roční pauzu, protože mu Canadiens předložili smlouvu s ostudnými podmínkami, a získal titul z práv na McGillově univerziě v Montrealu.

S hokejem se rozloučil v pouhých 31 letech. O své kariéře a o hokeji napsal několik knih. V roce 2004 se stal poslancem kanadského parlamentu a byl jím až do roku 2011.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud