5. Marek Matějovský (Mladá Boleslav) – 41 let, 10 měsíců, 15 dní  Někdejší reprezentant a momentálně hráč Mladé Boleslavi Marek Matějovský oblékal v lize také dresy Jablonce, kde jeho kariéra odstartovala, a Sparty. Na Letné dokonce dělal kapitána a v roce 2014 pomohl vybojovat mistrovský titul. Jednačtyřicetiletý veterán má nyní na kontě 413 ligových utkání, ve kterých rozhodně nehrával v bílých rukavičkách, ale pěkně zostra a někdy i neférově. Důkazem je jeho 104 žlutých karet, k nimž vyfasoval třikrát i červenou. Nastřílel 21 branek a na 67 jich nahrál spoluhráčům. I v pokročilém věku stále patří do základní sestavy a je pilířem mužstva.
 4. Tomáš Hübschman (FK Jablonec) – 42 let, 1 měsíc, 24 dní  Česká liga přivítala v roce 2014 jednoho slavného navrátilce. Po deseti letech strávených v ukrajinském Šachtaru Doněck se domů vrátil Tomáš Hübschman. Ne však do Sparty, kde působil během Eura 2002, ale do Jablonce, kde nyní kroutí už desátou sezonu. Na severu Čech má podepsanou smlouvu do konce ročníku. I jako čtyřicátník je však (pokud není zraněný) stále důležitým článkem mužstva. Všechno ale nasvědčuje tomu, že po sezoně pověsí kopačky na skobu.
 3. Jaromír Blažek (Vysočina Jihlava) – 42 let, 4 měsíce, 24 dní  Jaromír Blažek je úzce spjat s pražskou Spartou. Rodák z Brna získal první ligový titul v roce 1996 se Slavií, poté se ale přes Bohemians dostal na Letnou, kde vybojoval šest dalších ligových triumfů. Účastník tří evropských i jednoho světového šampionátu svou kariéru uzavřel v sezoně 2014/15 v Jihlavě s bilancí 401 odchytaných zápasů a 157 vychytaných nul.
 2. Pavel Zavadil (SFC Opava) – 42 let, 7 měsíců, 5 dní  Železný muž českého fotbalu Pavel Zavadil ukončil profesionální kariéru až nedlouho před 43. narozeninami. Za sebou měl v tu chvíli úctyhodnou fotbalovou cestu, během níž si mimo jiné zahrál ve Spartě, v Baníku Ostrava, Příbrami, ale také v klubech ze Švédska, Řecka a Izraele. Od sezony 2017/18 byl hráčem Opavy, se kterou vybojoval postup do nejvyšší soutěže. I ve 42 letech patřil k tahounům a oporám Slezanu. Než se rozloučil s profesionální kariérou, zvládl v české elitní lize odehrát 277 utkání a nastřílel 29 branek.
6
Fotogalerie

„Dědkové“ v akci. 6 nejstarších fotbalistů, kteří nastoupili v elitní české fotbalové soutěži

Cristiano Ronaldo má 38 let a stále je v parádní kondici. Do kolika let se ale takto dokáže udržovat? Zvládne nastupovat i po čtyřicítce? V české nejvyšší soutěži se to řadě fotbalistů povedlo.

Milanu Petrželovi táhne na 41 let, stále však patří k výrazným personám české Fortuna ligy. Je jedním z nejstarších hráčů aktuálního ligového ročníku, mezi absolutní rekordmany v historii nejvyšší tuzemské soutěže se ale (zatím) neřadí. Jména šesti fotbalistů, kteří v lize nastoupili v nejvyšším věku, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

6. Jaroslav Drobný (Dynamo České Budějovice) – 41 let, 7 měsíců, 5 dní

Jaroslav Drobný-České Budějovice (2).jpg

Na začátku tisíciletí odešel brankář Jaroslav Drobný z Českých Budějovic do řeckého Panioniosu a od té doby se stal téměř na dvě desetiletí fotbalovým světoběžníkem. Byl hráčem Fulhamu a Ipswiche v Anglii, chytal za Den Haag v Nizozemí a působil v pěti německých klubech. V roce 2019 se vrátil do Dynama a na jihu Čech se zařadil mezi opory týmu, a to už ve věku, kdy většina jeho vrstevníků a bývalých spoluhráčů spokojeně doma tloustla u televize.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

5. Marek Matějovský (Mladá Boleslav) – 41 let, 10 měsíců, 15 dní

Marek Matějovský3.jpg

Někdejší reprezentant a momentálně hráč Mladé Boleslavi Marek Matějovský oblékal v lize také dresy Jablonce, kde jeho kariéra odstartovala, a Sparty. Na Letné dokonce dělal kapitána a v roce 2014 pomohl vybojovat mistrovský titul.

Jednačtyřicetiletý veterán má nyní na kontě 413 ligových utkání, ve kterých rozhodně nehrával v bílých rukavičkách, ale pěkně zostra a někdy i neférově. Důkazem je jeho 104 žlutých karet, k nimž vyfasoval třikrát i červenou. Nastřílel 21 branek a na 67 jich nahrál spoluhráčům. I v pokročilém věku stále patří do základní sestavy a je pilířem mužstva.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

4. Tomáš Hübschman (FK Jablonec) – 42 let, 1 měsíc, 24 dní

Tomáš Hübschman-Jablonec1.jpg

Česká liga přivítala v roce 2014 jednoho slavného navrátilce. Po deseti letech strávených v ukrajinském Šachtaru Doněck se domů vrátil Tomáš Hübschman. Ne však do Sparty, kde působil během Eura 2002, ale do Jablonce, kde nyní kroutí už desátou sezonu. Na severu Čech má podepsanou smlouvu do konce ročníku. I jako čtyřicátník je však (pokud není zraněný) stále důležitým článkem mužstva. Všechno ale nasvědčuje tomu, že po sezoně pověsí kopačky na skobu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

3. Jaromír Blažek (Vysočina Jihlava) – 42 let, 4 měsíce, 24 dní

Jaromír Blažek.jpg

Jaromír Blažek je úzce spjat s pražskou Spartou. Rodák z Brna získal první ligový titul v roce 1996 se Slavií, poté se ale přes Bohemians dostal na Letnou, kde vybojoval šest dalších ligových triumfů. Účastník tří evropských i jednoho světového šampionátu svou kariéru uzavřel v sezoně 2014/15 v Jihlavě s bilancí 401 odchytaných zápasů a 157 vychytaných nul.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

2. Pavel Zavadil (SFC Opava) – 42 let, 7 měsíců, 5 dní

Pavel Zavadil-Opava2.jpg

Železný muž českého fotbalu Pavel Zavadil ukončil profesionální kariéru až nedlouho před 43. narozeninami. Za sebou měl v tu chvíli úctyhodnou fotbalovou cestu, během níž si mimo jiné zahrál ve Spartě, v Baníku Ostrava, Příbrami, ale také v klubech ze Švédska, Řecka a Izraele.

Od sezony 2017/18 byl hráčem Opavy, se kterou vybojoval postup do nejvyšší soutěže. I ve 42 letech patřil k tahounům a oporám Slezanu. Než se rozloučil s profesionální kariérou, zvládl v české elitní lize odehrát 277 utkání a nastřílel 29 branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

1. Josef Jindřišek (Bohemians Praha 1905) – 42 let, 8 měsíců, 21 dní

Josef Jindřišek3.jpg

Záložník Josef Jindřišek je momentálně nejstarším hráčem v české nejvyšší soutěži. A také nejvěrnějším. V pražské Bohemce totiž kroutí už čtrnáctou sezonu. Dříve hrával také v Jablonci a Olomouci. V součtu má na kontě 438 ligových zápasů a 25 branek.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud