Defenzivní elita. 10 aktuálně nejlepších obránců, kteří hrají v NHL

Kdo je nejlepším hokejovým obráncem současnosti v zámořské NHL? Tato otázka by nejspíš vyvolala bouřlivé diskuse. Uprostřed rozehrané sezony jsem se na ni pokusili odpovědět.

slide-defenzivní elita.jpg

Každý žebříček, který není vytvořený jen na základě suchých čísel ze statistik, nemůže být objektivní. Seznam, který zahrnuje desítku (dle mého názoru) aktuálně nejlepších obránců v aktuálním ročníku NHL, je tedy ryze subjektivní záležitostí. Jeho podobu najdete v následujících kapitolách a pokud byste ho poskládali jinak, nebo máte výhrady k některým jménům či jejich umístění, napište svůj názor do diskuse.

Pokračování 2 / 11

10. Ryan McDonagh (New York Rangers)

Ryan McDonagh.jpg

O tom, že Ryan McDonagh patří k nejlepším obráncům v NHL, pochybuje málokdo. Předloňské play-off odehrál po zranění ramene, přesto v semifinále Východní konference z ledu prakticky vymazal největší hvězdu Pittsburghu Sidneyho Crosbyho. Slušnou formu ukázal i v minulé sezoně a nejinak je tomu i v aktuálním ročníku. V průměru tráví v každém zápase na ledě přes 24 minut a jeho dvě branky a 23 asistencí v dosavadních 39 zápasech ukazují, že má také hodně dobré ofenzivní schopnosti.

V New Yorku má smlouvu do roku 2019 a ročně díky ní pobírá 4,7 milionu dolarů. Za ty peníze je to pro Rangers hotový poklad.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

9. Duncan Keith (Chicago Blackhawks)

Duncan Keith.jpg

V NHL neexistuje lepší hráč, který by účinněji bránil ve středním pásmu, než Duncan Keith z Chicaga. Je to klidný a inteligentní hokejista a je nesmírně těžké proti němu hrát. Umí fantasticky pracovat s hokejkou a má neskutečně šikovné ruce.

Uplynulé sezony - a především předletošní play-off - zastihly Keitha v oslnivé formě. Na cestě za Stanley Cupem tehdy pomohl Chicagu ve 23 zápasech 21 body za tři góly a 18 nahrávek. V +/- bodování pak posbíral 16 kladných bodů a byl v tomto ohledu suverénně nejlepším bekem vyřazovacích bojů. V podobné fazoně září i v aktuální sezoně. Na ledě trávil v průměru na zápas 26 minut a šest vteřin! Jistě bude jedním z aspirantů na Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče vyřazovacích bojů, v nichž Chicago jako aktuální lídr Západní konference jistě nebude chybět.

Br šancí nemusí být na konci sezony ani hlasování o Norris Trophy. V minulosti už trofej pro nejlepšího beka NHL dvakrát vyhrál – v letech 2010 a 2014. Pokud mu bude sloužit zdraví (a to mu zatím slouží perfektně), může třiatřicetiletý borec předvádět nadále fantastické věci, které (jeho) fanoušci tolik milují.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

8. Drew Doughty (Los Angeles Kings)

Drew Doughty.jpg

Na sedmadvacetiletém Kanaďanovi oceňují odborníci skvělé bruslení, agilitu, zdravou agresivitu a chladnou hlavu i v těch nejsvízelnějších situacích. Je snadné zůstat vzadu a hrát pozičně, ale nejsložitější rozhodnutí, jaké může obránce učinit, dělá v momentě, kdy se má rozhodnout, zda bude riskovat a podpoří útok. V předvídání toho správného okamžiku je Drew Doughty možná nejlepší na světě.

Doughty je jedním z důvodů, proč Los Angeles Kings dvakrát od roku 2012 vyhráli Stanley Cup a proč jej mají šanci vyhrát příští rok znovu. V uplynulé sezoně nasbíral v základní části 51 bodů za 14 branek, k nimž přidal 37 asistencí, což je jeho druhý nejlepší výkon v kariéře. V aktuálním ročníku ho zbrzdilo v rozletu zranění, takže dosud odehrál jen 38 utkání, v nichž zaznamenal 18 bodů (6+12)), ale co se týče průměrného času na ledě na utkání, je s 27 minutami a 11 vteřinami druhým nejvytíženějším bekem v NHL.

Do NHL naskočil už v roce 2008 jako osmnáctiletý mladíček a stal se z něho železný muž soutěže. Od té doby totiž až lo startu současné sezony vynechal jen 16 zápasů. Poté, co ve své druhé sezoně nasbíral 59 kanadských bodů, začali o něm experti mluvit jako o novém Ray Bourqueovi.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

7. Ryan Suter (Minnesota Wild)

Ryan Suter.jpg

Ryan Suter je jedním z nejchytřejších obránců v NHL. Je to hráč, který se asi nejvíc podobá Nicklasi Lidströmovi. Stráví na ledě sedmadvacet minut v každém zápase, což jasně ilustruje jeho důležitost pro tým Minnesoty.

Suter to zvládá, protože je mistrem v hospodaření s energií v průběhu zápasu. Dokáže rozpoznat, kdy je třeba zapnout na plný výkon a kdy si naopak může trochu vydechnout. Kromě toho je mistrem přihrávky z vlastního obranného pásma, odkud dokáže zakládat smrtící útočné akce. Bleskurychle se i pod tlakem umí rozhodnout pro tu nejlepší možnost.  I proto v každé z posledních osmi sezon (včetně té zkrácené) nasbíral přes třicet bodů za gólové asistence. Je skvělým bruslařem, který umí číst hru a prakticky nedělá chyby.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

6. Dustin Byfuglien (Winnipeg Jets)

Dustin Byfuglien.jpg

Jak jen mohli skauti tak hrozně podhodnotit obránce Dustina Byfugliena? Černý Američan se dočkal v roce 2003 výběru v draftu až jako 245. hráč v pořadí, drtivou většinu hokejistů, které si vybraly kluby před ním, však dnes jasně zastíní.

Chicago mu dalo první šanci nakouknout do NHL už dva roky po draftu, kdy zvládl odehrát 25 zápasů. Stabilním členem Blackhawks se ale stal až od sezony 2007/08.

V roce 2010 se podílel na zisku Stanley Cupu a následně zamířil do Atlanty, odkud se s klubem přestěhoval do Winnipegu, kde hraje dodnes. V základní části soutěže má ve statistikách 718 zápasů a 421 kanadských bodů (157+264). V play-off odehrál 43 utkání nasbíral 26 bodů (14+12). V aktuálním ročníku posbíral ve 40 zápasech 24 bodů (4+19) a je vůbec nejvytíženějším bekem v NHL. Na obránce, kterého (skoro) nikdo v draftu nechtěl, je to hodně solidní bilance.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

5. Kevin Shattenkirk (St. Louis Blues)

Kevin Shattenkirk.jpg

Sedmadvacetiletý Kevin Shattenkirk vyzrál v jednoho z nejlepších obránců v NHL. V minulé sezoně odehrál v základní části 72 utkání a byl jednou z klíčových postav v celku St. Louis Blues. Zaznamenal v nich 44 bodů za 14 gólů a 30 asistencí. Dalších 11 bodů (2+9) přidal ve 20 zápasech v play-off. V aktuálním ročníku má po 38 odehraných zápasech ve statistikách 24 bodů.

Je to ideální persona pro přesilové hry. V současné sezoně dal zatím osm branek, z nichž šest nastřílel v přečíslení. Celkem nasbíral v přesilovkách 14 bodů (6+8). Je to spolehlivý bek s výborným přehledem na ledě, kreativními schopnostmi, přesnou přihrávkou a nebezpečnou střelou. Vzhledem k tomu, že mu po sezoně vyprší smlouva, budou stát manažeři St. Louis před těžkou volbou, zda mu nabídnout podpis dlouhodobé smlouvy, nebo ho nechat jít a uvolnit si tak místo pod platovým stropem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

4. Shea Weber (Montreal Canadiens)

Shea Weber-Montreal.jpg

„Hrát proti tomuhle chlapovi není moc zábavné. Jednou jsem od něho dostal takový hit, že mi praskl chránič holeně,“ řekl kdysi Američan Kevin Shattenkirk ze St. Louis Blues. Narážel tak na tvrdost jednatřicetiletého kanadského beka, kterou je v NHL proslulý. Shea Weber umí soupeře pěkně podusit u mantinelů a v rozích kluziště.

„Naštěstí člověk nemá moc času přemýšlet o tom, že se ho bojí. Je tak rychlý, že si stačíte uvědomit – sakra, jestli mě zasáhne, bude to zatraceně bolet. A pak to přijde,“ popisoval pocity z hraní proti Weberovi Shattenkirk.

Každý tým se na Webera pečlivě připravuje, jenže jemu stačí jedna či dvě šance za zápas, aby z nich buď dal gól nebo jej připravil pro spoluhráče. Kromě extrémní síly a agresivity je jeho velkou předností hokejová inteligence a předvídavost, kterou umí uplatnit v přesilovkách, kdy si dokáže perfektně najít střeleckou pozici. Zdánlivě bez zájmu stojí na modré čáře a vyčkává, pak ve správný moment vystartuje na puk a dělovkou skóruje. V minulé sezoně byl se 14 přesilovkovými góly nejlepším bekem v NHL. Letos jich má na kontě osm a opět v tomto ohledu nemá konkurenci.

Weber je několikanásobným finalistou Norris Trophy a po minulé sezoně skončil v hlasování na desáté příčce. V letech 2011 a 2012 byl celkově druhý a v roce 2014 třetí. Není vyloučeno, že letos by mohl stanout i na absolutním vrcholu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

3. Victor Hedman (Tampa Bay Lightning)

Victor Hedman.jpg

Sezona 2013/14 byla pro Victora Hedmana tou nejlepší v kariéře. Na málokterém hráči byl znát tak obrovský výkonnostní skok dopředu jako právě na tomto švédském obránci. V 75 zápasech nasbíral 55 bodů za 13 gólů a 42 nahrávek, což byl dvojnásobek toho, co měl zapsáno u svého jména v předchozích čtyřech ročnících NHL. Nyní to vypadá, že tento osobní rekord překoná. Nyní má po 39 odehraných zápasech na kontě 35 bodů a bojuje o pozici nejproduktivnějšího beka soutěže.

V předminulé sezoně vyšlo Hedmanovi fantasticky play-off, v němž výrazně pomohl Tampě do finále. V 26 zápasech tehdy zaznamenal 14 bodů za gól a 13 nahrávek. Jestliže na tyto výkony naváže v letošních vyřazovacích bojích, bude patřit Tampa Bay k největším aspirantům na Stanley Cup. Ne náhodou mu před rokem klub nabídl k podpisu dlouhodobou smlouvu, která vyprší až v roce 2025.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

2. Erik Karlsson (Ottawa Senators)

Karlsson.jpg

Švédský obránce Erik Karlsson umí řídit hru, skvěle bruslí a je nesmírně kreativní. Během necelých osmi sezon v NHL nasbíral 417 kanadských bodů, k čemuž mu stačilo 516 zápasů. Na hráče, který má v popisu práce defenzívu, je to obdivuhodný výkon. Jen jeden švédský bek měl v minulosti tak famózní nástup do soutěže – Nicklas Lidström. Víc asi není třeba dodávat.

V uplynulých třech sezonách se stal Karlsson vůbec nejproduktivnějším bekem soutěže. V té uplynulé to dokonce zvládl s průměrem bod na zápas a na konci základní části měl na kontě 16 branek a 66 nahrávek..

Mnozí experti tvrdí, že je momentálně jedním z nejlepších ofenzivních zadáků v NHL a čísla jim dávají zapravdu. Zcela po právu si ze slavnostního večera po skončení sezony už dvakrát odnesl Norris Trophy pro nejlepšího beka soutěže. Tu první vyhrál v roce 2012, nedlouho po 22. narozeninách, druhou v roce 2015 a na další může pomýšlet po současném ročníku.

S průměrným časem 27 minut a osm vteřin na ledě za zápas je čtvrtým nejvytíženějším hráčem soutěže v aktuální sezoně. Přesilovkový specialista jde v šestadvaceti letech výkonnostně stále nahoru a zlepšení jeho - už tak dokonalého - projevu můžeme sledovat i v tomto ročníku NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

1. Brent Burns (Saj Jose Sharks)

Brent Burns1.jpg

Když v červnu roku 2011 získali Žraloci z Minnesoty za Devina Setoguchiho, Charlieho Coyleho a první výběr v draftu zadáka Brenta Burnse, pořídili si do týmu možná nejlepšího beka v klubové historii. Rtuťovitý a dynamický hráč je v současné sezoně jedním z vážných aspirantů na Norris Trophy pro nejlepšího obránce v NHL.

Vypadá to, že výkonnostní růst, kterým v minulých letech prošel, vyvrcholil v předchozí sezoně, kdy do rejstříku svých schopností přidal bezchybné čtení hry a předvídavost, tedy vlastnosti, které v něm v minulosti občas scházely. I díky tomu v předchozím ročníku základní části soutěže jediným bekem, který v produktivitě konkuroval fenomenálnímu Eriku Karlssonovi z Ottawy, když nasbíral 75 bodů za 27 gólů a 48 asistencí.

Jednatřicetiletý vousáč pak pohádkově válel v play-off a ve 24 zápasech posbíral 24 bodů za sedm gólů a 17 nahrávek. Bohužel však na vytoužený Stanley Cup nedosáhl. Podobné výkony, jakými se loučil s předchozí sezonou, však předvádí i v aktuálním ročníku. Jeho 152 puků vyslaných na branky protivníků v základní části sezony 2015/16 je výkon z jiné planety – vždyť Karlssona překonal o více než stovku střel (!). A také nyní už je suverénně nejaktivnějším střelcem mezi beky, když má na kontě 152 střel. Po minulém ročníku mu v hlasování o Norris Trophy patřilo třetí místo s 619 body, na konci tohoto ročníku může být na absolutním vrcholu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud