„Děraví“ muži v rukavicích. 3 brankáři, kteří v aktuální sezoně Fortuna ligy inkasovali nejvíc gólů

Fotbalová Fortuna liga zvládla z programu sezony 2022/23 ukrojit sedm kol, které nabídly hodně zajímavých zápasů. A taky spoustu gólů. Někteří jich na vlastní kůži zažili víc, než by se jim mohlo líbit.

Plzeňský Jindřich Staněk zasáhl do šesti ligových zápasů a inkasoval v nich pouze čtyři branky. Podívejme se teď ale na opačnou stranu žebříčku – na brankáře, kteří průběhu aktuální sezony lovili balony ze sítě nejčastěji. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

3. Filip Nguyen (1. FC Slovácko) – 11 branek v 7 zápasech

Filip Nguyen-Slovácko.jpg

Po čtyřech sezonách v Liberci se brankář Filip Nguyen rozhodl změnit povětří a od ročníku 2021/22 hájí barvy Slovácka. Brzy třicetiletý borec v minulé sezoně v 26 zápasech vychytal osmkrát čisté konto a měl velkou zásluhu na tom, že mužstvo z Uherského Hradiště dýchalo na záda elitní trojce, v níž byla slavná pražská „S“ a plzeňská Viktoria. I díky jeho aktivní hře se Slovácko stalo štikou ligy a probojovalo do evropských pohárů.

Nguyen v aktuálním ročníku odchytal všech sedm ligových utkání a v nich jedenáctkrát vytahoval míč ze sítě, takže má na kontě třetí nejvyšší počet inkasovaných gólů ze všech brankářů. Podle průměrného počtu obdržených gólů na zápas (1,6) ale patří mezi ligový průměr.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

2. Jan Laštůvka (Baník Ostrava) – 12 branek v 7 zápasech

Jan Laštůvka-Baník2.jpg

Kariéra brankáře Jana Laštůvky je dlouhá a bohatá na úspěchy. Odstartoval ji na přelomu tisíciletí v Karviné, odkud se posunul do Baníku. S ostravským klubem vybojoval v sezoně 2003/04 mistrovský titul a vydal se do zahraničí, konkrétně do Šachtaru Doněck, s nímž se stal dvakrát ligovým šampionem. Během pěti let na východě Ukrajiny byl třikrát na hostování – ve Fulhamu, v Bochumi a ve West Hamu, nikde ale pořádně neprorazil. V roce 2009 se posunul do konkurenčního Dněpru Dněpropetrovsk, kde pobyl sedm sezon a dostal se s mužstvem do finále Evropské ligy.

Před šesti lety si řekl, že je čas vrátit se domů a zamířil do mateřského klubu, tedy do Karviné. V roce 2017 se krátce mihl v pražské Slavii a od sezony 2018/19 je brankářskou jedničkou Baníku. V Ostravě v březnu prodloužil smlouvu do konce sezony 2022/23. V úvodních sedmi zápasech aktuálního ročníku inkasoval tucet branek, tedy průměrně 1,8 gólu na utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

1. Jan Hanuš (FK Jablonec) – 15 branek v 7 zápasech

Jan Hanuš12.jpg

Jan Hanuš je odchovancem Slavie a v sešívaném dresu také poprvé nakoukl do nejvyšší soutěže dospělých. Bylo to v sezoně 2009/10, v níž odchytal čtyři utkání. V dalších letech však putoval z hostování na hostování. Ligu si zahrál v Hradci Králové a v Jihlavě, kam v roce 2013 přestoupil. Po pěti letech se stěhoval do Jablonce, kde působí dodnes.

V uplynulých dvou ročnících zastával v severočeském klubu roli jedničky mezi tyčemi a nic se na tom nezměnilo ani v současné sezoně. V úvodním kole aktuální sezony musel spolknout hořkou pilulku v podobě domácí porážky od Bohemians 0:3, ve druhém pak vychytal remízu 2:2 v Mladé Boleslavi. Ani v dalších zápasech to nebylo o mnoho lepší – celkem inkasoval 15 branek, což je nejvíc ze všech gólmanů v lize a „jeho“ Jablonec je těsně nad dnem tabulky. Smlouvu na severu Čech má podepsanou do konce června příštího roku.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud