13. Fernandinho - Manchester City (2013 - 2022)  Brazilský fotbalista Fernandinho měl fenomenální přihrávku, byl vynikající ve vzdušných soubojích, uměl podržet balon, hrál vždy nesmírně koncentrovaně a podával konzistentní výkony. Ještě i v 36 letech byl stále platným hráčem v sestavě Manchesteru City, kde odkroutil devět sezon. V Premier League byste v minulé dekádě nenašli mnoho lepších středopolařů než on. Pro Citizens pomohl pětkrát vybojovat titul anglického šampiona. V polovině sezony 2021/22 se loučil jako klubová legenda. Profimedia.cz
 12. David Silva - Manchester City (2010 - 2020)  Málokdo by asi oponoval tvrzení, že bez Davida Silvy by byl v uplynulém desetiletí Manchester City méně kvalitním týmem. Španělský fotbalista disponoval obrovským talentem a dlouhodobě patřil mezi nejkreativnější hráče na světě. Jeho báječný cit pro přihrávku byl na hřišti zatraceně znát. Přestože byl vynikajícím plejerem, kupodivu se mu málokdy dostávalo takového uznání a věhlasu, jaký požívaly mnohé jiné hvězdy. Možná, že nikdy nebyl nejlepším hráčem Premier League, ale určitě vždycky patřil k těm, kteří dokázali fanoušky svými kousky nejvíc nadchnout. Profimedia.cz
 11. Michael Essien – Chelsea (2005 – 2014)  Ghanský fotbalista Michael Essien patřil mezi nejlepší a nejrespektovanější záložníky na světě. Přezdívka Buvol dost výmluvně hovoří o jeho herním stylu. Byl to univerzální fotbalista, který uměl střílet góly, připravovat je spoluhráčům, ale také se účinně zapojoval do defenzívy týmu. V roce 2005 se stal Essien nejdražším africkým fotbalistou v historii. Tehdy přestoupil z francouzského Lyonu do Chelsea za 24,4 milionů liber a tento rekord překonal až transfer Emmanuela Adebayora z Arsenalu do Manchesteru City o čtyři roky později. Londýnskému velkoklubu pomohl dvakrát k titulu v anglické Premier League. Profimedia.cz
 10. Cesc Fabregas – Arsenal (2003 – 2011), Chelsea (2014 - 2019)  Španěl Cesc Fabregas se v létě roku 2014 po třech sezonách v Barceloně vrátil do Premier League, ale nepotěšil fanoušky svého bývalého klubu. Místo do Arsenalu, odkud odcházel po osmi fantastických letech v roce 2011 na Nou Camp za 25 milionů liber jako superhvězda, zamířil do Chelsea. Comeback na ostrovy se mu náramně vydařil a navázal na fenomenální výkony z Emirates Stadium. Stal se klíčovým hráčem týmu, jemuž pomohl k mistrovskému titulu. Fabregas patřil mezi nesobecké záložníky, kteří dávali všechny své schopnosti do služeb týmu. V Premier League neexistovalo mnoho středopolařů, kteří dokázali prolomit jednou chytrou přihrávkou obranu soupeře, jako to uměl mazaný Katalánec. Profimedia.cz
14
Fotogalerie

Dirigenti hry. 14 nejlepších středních záložníků v historii anglické Premier League

Střední záložník je motorem každého fotbalového celku. Čím kvalitnější, tím lépe mužstvo šlape. Existují však také výjimeční středopolaři - ti jsou volantem a řídí hru týmu na hřišti.

Přítomnost špičkového středního záložníka v týmu může znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem. V každé soutěži na světě najdeme několik výjimečných středopolařů, ale co si budeme povídat, v těch nejlepších, mezi něž určitě patří i anglická Premier League, jich je nepoměrně víc než třeba v české lize.

O nejprestižnější ostrovní soutěži se hovoří jako o nejkvalitnější národní fotbalové lize na světě, tudíž nikoho nemůže překvapit, že si v ní zahrála (či stále hraje) pěkná řada geniálních fotbalistů. Vybrali jsme čtrnáct těch absolutně nejlepších středních záložníků, kteří se od roku 1992, odkdy je nejvyšší soutěž známá pod názvem Premier League, objevili na hřišti. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 15

14. N'Golo Kanté - Leicester City (2015 - 2016), Chelsea (2016 - 2023)

NGolo Kanté-Chelsea.jpg

Francouzský záložník N’Golo Kanté přišel v roce 2015 do Leicesteru za 5,6 milionu liber z klubu Caen. V Premier League se ani nemusel moc rozkoukávat a velmi záhy se na ostrovní soutěž adaptoval. Nejčastěji operoval ve středu pole, diktoval tempo hry a distribuoval pasy spoluhráčům.

Francouzský tisk ho stylem hry přirovnával k jeho slavnému krajanovi Makélélému, on sám však tvrdil, že jeho vzorem je Lassana Diarra. V ročníku 2015/16 pomohl Leicesteru k senzačnímu titulu anglického šampiona a následně přestoupil do Chelsea. Velmi významně se podílel na tom, že Blues v sezoně 2016/17 vyhráli ligu, o dva roky později ovládli Evropskou ligu a v roce 2021 triumfovali v Lize mistrů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 15

13. Fernandinho - Manchester City (2013 - 2022)

Fernandinho1.jpg

Brazilský fotbalista Fernandinho měl fenomenální přihrávku, byl vynikající ve vzdušných soubojích, uměl podržet balon, hrál vždy nesmírně koncentrovaně a podával konzistentní výkony. Ještě i v 36 letech byl stále platným hráčem v sestavě Manchesteru City, kde odkroutil devět sezon.

V Premier League byste v minulé dekádě nenašli mnoho lepších středopolařů než on. Pro Citizens pomohl pětkrát vybojovat titul anglického šampiona. V polovině sezony 2021/22 se loučil jako klubová legenda.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 15

12. David Silva - Manchester City (2010 - 2020)

Silva.jpg

Málokdo by asi oponoval tvrzení, že bez Davida Silvy by byl v uplynulém desetiletí Manchester City méně kvalitním týmem. Španělský fotbalista disponoval obrovským talentem a dlouhodobě patřil mezi nejkreativnější hráče na světě. Jeho báječný cit pro přihrávku byl na hřišti zatraceně znát.

Přestože byl vynikajícím plejerem, kupodivu se mu málokdy dostávalo takového uznání a věhlasu, jaký požívaly mnohé jiné hvězdy. Možná, že nikdy nebyl nejlepším hráčem Premier League, ale určitě vždycky patřil k těm, kteří dokázali fanoušky svými kousky nejvíc nadchnout.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 15

11. Michael Essien – Chelsea (2005 – 2014)

Michael Essien.jpg

Ghanský fotbalista Michael Essien patřil mezi nejlepší a nejrespektovanější záložníky na světě. Přezdívka Buvol dost výmluvně hovoří o jeho herním stylu. Byl to univerzální fotbalista, který uměl střílet góly, připravovat je spoluhráčům, ale také se účinně zapojoval do defenzívy týmu.

V roce 2005 se stal Essien nejdražším africkým fotbalistou v historii. Tehdy přestoupil z francouzského Lyonu do Chelsea za 24,4 milionů liber a tento rekord překonal až transfer Emmanuela Adebayora z Arsenalu do Manchesteru City o čtyři roky později. Londýnskému velkoklubu pomohl dvakrát k titulu v anglické Premier League.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 15

10. Cesc Fabregas – Arsenal (2003 – 2011), Chelsea (2014 - 2019)

Cesc Fabregas.jpg

Španěl Cesc Fabregas se v létě roku 2014 po třech sezonách v Barceloně vrátil do Premier League, ale nepotěšil fanoušky svého bývalého klubu. Místo do Arsenalu, odkud odcházel po osmi fantastických letech v roce 2011 na Nou Camp za 25 milionů liber jako superhvězda, zamířil do Chelsea.

Comeback na ostrovy se mu náramně vydařil a navázal na fenomenální výkony z Emirates Stadium. Stal se klíčovým hráčem týmu, jemuž pomohl k mistrovskému titulu.

Fabregas patřil mezi nesobecké záložníky, kteří dávali všechny své schopnosti do služeb týmu. V Premier League neexistovalo mnoho středopolařů, kteří dokázali prolomit jednou chytrou přihrávkou obranu soupeře, jako to uměl mazaný Katalánec.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 15

9. Yaya Touré – Manchester City (2010 – 2018)

Yaya Toure.jpg

Někdejší reprezentant Pobřeží slonoviny Yaya Touré. býval komplexní hráč, který neměl prakticky žádnou slabinu. Byl to právě on, kdo dvakrát dotáhl Manchester City k mistrovskému titulu. Potřetí se z něj radoval v roce 2018, to už ale neměl v týmu tak zásadní roli.

Touré uměl hrát defenzivně, ale byl taky zatraceně dobrý v ofenzivní činnosti. Z jeho tvořivých schopností těžil celý tým. Býval geniálním nahrávačem, uměl číst skvěle hru a dovedl vymyslet překvapivé věci. Svou evropskou fotbalovou anabázi odstartoval už v 18 letech v belgickém Beverenu, odkud se pak přes Metalurg Doněck, řecký Olympiakos, Monako a Barcelonu dostal na britské ostrovy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 15

8. Xabi Alonso – Liverpool (2004 – 2009)

Xabi Alonso.jpg

Jedna stará „moudrost“ říká, že nevíte, co máte, dokud o to nepřijdete. V Liverpoolu by o tom mohli povídat. Když hrál Xabi Alonso na Anfield Road, neměl zrovna nejlepší vztahy s tehdejším koučem Rafaelem Benitezem, který se ho chtěl zbavit, jelikož hodlal do týmu přivést Garetha Barryho. Učinil tedy nabídku Arsenu Wengerovi, zda by Arsenal neměl o Alonsa zájem.

Francouzskému trenérovi se nelíbila suma, kterou by musel za záložníka zaplatit a řekl „ne.“ Liverpoolu krok s Barrym nevyšel, Alonso zůstal a další rok zamířil do Madridu na San Bernabeu, kde zářil ještě víc než na Anfield Road.

Španělský záložník uměl hrát fenomenálně i na postu defenzivního štítu, byl hráčem, který měl na hřišti v každém okamžiku naprosto dokonalý přehled o hře a s obrovským citem dokázal tmelit defenzívu a ofenzívu týmu. Býval to rozený dirigent, pod jehož taktovkou mančaft šlapal jako skvěle namazaný stroj.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 15

7. Claude Makelele – Chelsea (2003 – 2008)

Claude Makelele.jpg

Bývalý francouzský reprezentant Claude Makelele byl jednou z prvních posil, která se objevila v klubu poté, co jej koupil Roman Abramovič. V roce 2003 přišel z Realu Madrid za necelých 17 milionů liber a během pěti let na Stamford Bridge se stal téměř nepostradatelným.

Jeho nejlepší sezonou byla ta druhá – první pod vedením kouče Josého Mourinha. Portugalský stratég udělal z Makeleleho defenzivní štít před stopery a francouzskému prckovi tato role náramně vyhovovala. V Chelsea odehrál přes dvě stovky zápasů, vyhrál dva anglické tituly i Ligové Poháry a jeden FA Cup.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 15

6. Roy Keane – Manchester United (1993 – 2005)

Keane.jpg

Irský klenot Roy Keane prožil nejlepší léta v Manchesteru United, kde odkroutil dvanáct sezon. Během nich vyhrál sedmkrát ligový titul, čtyřikrát FA Cup a zvedl nad hlavu také pohár pro vítěze Ligy mistrů.

Občas se o něm mluvilo jako o nevyrovnaném hráči, ale svou nezměrnou bojovností i ve chvílích, kdy se týmu nedařilo, dokázal ostatní hráče strhnout k neuvěřitelným výkonům. Uměl se maximálně obětovat pro mužstvo a byl jeho srdcem i duší.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 15

5. Patrick Vieira – Arsenal (1996 – 2005), Manchester City (2010 - 2011)

Patrick Vieira.jpg

Bývalý francouzský reprezentant, který se narodil v Senegalu, strávil nejlepší fotbalové roky v Arsenalu, kam přišel za pouhých 3,5 milionu liber. Během devíti sezon pomohl Kanonýrům vyhrát tři mistrovské tituly a čtyři prvenství v FA Cupu. Vieira byl jedním ze strůjců neuvěřitelné šňůry 49 zápasů, které odehrál Arsenal v sezoně 2003/04 bez porážky.

Po příchodu do Londýna měl učitele i parťáka v Emmanuelovi Petitovi, ale postupně se z něho stal nepostradatelný tahoun týmu. Dokonce ani devět červených karet, který vyfasoval během svého působení na Emirates Stadium, nesnižuje jeho výkony a zásluhy.

Z Arsenalu idešel v roce 2005 do Juventusu, kde strávil rok a přes angažmá v Interu Milán se na závěr kariéry vrátil do Premier League. Svou poslední sezonu odehrál v Manchesteru City a pomohl klubu k vítězství v FA Cupu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 15

4. Kevin De Bruyne - Manchester City (2015 - současnost)

Kevin De Bruyne-Manchester City.jpg

Belgický reprezentant Kevin De Bruyne vyrostl ve velkou fotbalovou osobnost. Dvaatřicetiletý záložník umí být smrtelně nebezpečný pro každou obranu. Dokáže poslat milimetrovou přihrávku spoluhráči, ale díky vytříbené technice se snadno a s lehkostí zvládne prosmýknout mezi beky a míří nekompromisně směrem k brance.

O jeho kreativních schopnostech nejlépe vypovídá fakt, že je už několik sezon nejlepším hráčem v Premier League podle počtu vytvořených šancí na utkání. V uplynulém ročníku byl s 16 asistencemi (opět) suverénně nejlepším nahrávačem v lize.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 15

3. Frank Lampard – Chelsea (2001 – 2014), Manchester City (2014 – 2015)

Frank Lampard.jpg

Když se ještě poměrně nedávno mluvilo v Premier League o záložníkovi, který umí zatraceně dobře střílet góly, většinou byla řeč o Franku Lampardovi. Nejlepší střelec v historii Chelsea nasázel v 648 zápasech 211 branek, což je bilance, na kterou by byla pyšná i drtivá většina útočníků.

Na Stamford Bridge přišel v roce 2001 z West Hamu za 11 milionů liber a klubu tyto peníze svými výkony mnohokrát splatil. Pomohl mužstvu ke třem anglickým titulům, čtyřem vítězstvím v FA Cupu a triumfu v Lize mistrů. Lampard je patrně jedním z mála hráčů, který by mohl být úspěšný v jakékoli fotbalové éře.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 15

2. Steven Gerrard – Liverpool (1998 – 2015)

Gerrard.jpg

Steven Gerrard byl až do léta roku 2015 jediným hráčem z vítězné sestavy, jež vyhrála v roce 2005 Ligu mistrů, který ještě oblékal dres Liverpoolu. Ve finále tehdy zavelel k obratu ztraceného utkání, když v 54. minutě snížil na 1:3.

Fenomenální výkony mu tenkrát vynesly nominaci na Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu světa. V anketě nakonec skončil třetí za Ronaldinhem a Frankem Lampardem. V roce 2006 přivedl Liverpool k vítězství v FA Cupu, o rok později musel překousnout porážku v dalším finále Ligy mistrů od AC Milán. V sezoně 2008/09 zaznamenal osobní rekord, když ve 44 zápasech nasázel soupeřům 24 branek. Smutné je, že Liverpool tehdy skončil v domácí soutěži jen krok pod vrcholem.

V roce 2009 o něm Francouz Zinedine Zidane prohlásil, že je nejlepším fotbalistou na světě. Začínal na pravém křídle, ale po čase se posunul do středu zálohy, kde bylo jeho stabilní místo. V sezoně 2000/01 odehrál ve všech soutěžích neuvěřitelných 50 zápasů. Od roku 2003 byl kapitánem mužstva.

V roce 2012 zvedl ve Wembley nad hlavu pohár pro vítěze Carling Cupu. Jen o několik týdnů později dokázal něco, co z něho udělalo v očích fanoušků nesmrtelného hrdinu – v liverpoolském derby na hřišti Evertonu dokázal nastřílet hattrick, což byla věc, který se naposled udála v roce 1935.

Po nevydařené sezoně 2003/04 se mluvilo o jeho přestupu do Chelsea za 20 milionů liber, ale zůstal s novým koučem Rafaelem Benitezem. Gerrard je bezpochyby jedním z největších velikánů v historii klubu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 15

1. Paul Scholes – Manchester United (1993 – 2011, 2012 – 2013)

Paul Scholes.jpg

Legendární muž ze zlatého týmu Alexe Fergusona. To, co na Old Trafford dokázal během hráčské kariéry Paul Scholes, může zopakovat jen málokdo. Zinedine Zidane či Steven Gerrard prohlásili, že byl nejlepším záložníkem, proti kterému kdy nastoupili.

Nikdy nehrál v jiném klubu než v Manchesteru United a zřídkakdy měl špatný den. Celou kariéru podával konzistentní výkony. Než to v roce 2013 zabalil, zvládl odehrát 718 zápasů a nastřílet 155 branek. Na kontě má jedenáct anglických titulů, tři vítězství v FA Cupu a dvakrát vyhrál finále Ligy mistrů.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud