Oceláři Třinec  V sezoně 2011/12, rok po třineckém titulu, hájil branku Ocelářů Peter Hamerlík. Do dvaceti zápasů naskočil taky Martin Vojtek a jeden start si připsal i Pavel Francouz, který byl ve slezském klubu na hostování. Během dvou třetin pochytal 16 střel, dostal však i čtyři góly a další šanci už nedostal.
 Litvínov  Pořádnou extraligovou šanci dostal Pavel Francouz až v Litvínově, kam přišel před sezonou 2012/13. Už v prvním ročníku byl jedničkou mezi tyčemi a v roce 2015 Vervu dovedl k historickému titulu. Nebýt jeho heroických výkonů, tak by ve finále slavil Třinec, Francouz ale začaroval bránu a v play-off inkasoval v průměru jen 1,38 branky na zápas. Úspěšností zákroků překonal 95% a vydal se vstříc prvnímu zahraničnímu angažmá.
 Klatovy, Tábor, Třebíč, Ústí nad Labem (nižší soutěže)  Pavel Francouz prošel i několika týmy z nižších soutěží, kde tvrdě bojoval o šanci získat místo v extralize. V sezoně 2008/09 si z Plzně odskočil k jednomu duelu do Klatov, v dalším ročníku chytal ve druhé lize za Tábor a Třebíč, s níž si zahrál i v play-off. V průběhu let 2010 až 2012 působil v Ústí nad Labem. Tam načerpal cenné zkušenosti a následně se stal litvínovskou oporou.
 Traktor Čeljabinsk  Po odchodu z Litvínova zakotvil v Čeljabinsku, v průběhu prvního ročníku však vinou zranění odchytal jen 18 zápasů. Jeho role však postupně sílila a z Francouze se stal jeden z nejlepších gólmanů v KHL. V sezoně 2017/18 se dostal na 94,6 % úspěšných zákroků a v tomto směru byl na prvním místě celé soutěže. Podceňovaný Čeljabinsk navíc dovedl až do semifinále KHL. I díky tomu o něho projevili zájem v NHL.
6
Fotogalerie

Dlouhá cesta. 9 klubů, kterými prošel brankář Pavel Francouz, než dostal šanci v NHL

V NHL už si vydobyl hodně slušné renomé, momentálně ale neprožívá příliš dobrou sezonu. Český gólman Pavel Francouz totiž odchytal kvůli zdravotním problémům jen 15 utkání.

V červnu mu bude 33 let, takže je v ideálním brankářském věku. V české nejvyšší lize Pavel Francouz debutoval už v sezoně 2008/09. Účastník olympijských her v roce 2018 působil ve třech extraligových klubech, chytal v několika týmech nižší soutěže, má za sebou tři roky v KHL a roční boj ve farmářském týmu Colorada. Devět klubů, kterými prošel předtím, než si konečně vybojoval místo v NHL, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

Plzeň

Pavel Francouz Plzeň Beránek Michal  CNC  Profimedia.jpg

Pavel Francouz se narodil v Plzni a v západočeském klubu také začínal s profesionální kariérou. V sezoně 2008/09 zasáhl do patnácti zápasů základní části a dalších pět startů přidal v play-off, v němž tehdejší Lasselsberger došel do semifinále, ve kterém nestačil na Slavii. Během dalšího ročníku naskočil do osmi duelů, víc šancí ale nedostal.

Foto: Beránek Michal / CNC / Profimedia

Pokračování 3 / 7

Oceláři Třinec

Pavel Francouz Třinec Adolf Horsinka  MAFRA  Profimedia.jpg

V sezoně 2011/12, rok po třineckém titulu, hájil branku Ocelářů Peter Hamerlík. Do dvaceti zápasů naskočil taky Martin Vojtek a jeden start si připsal i Pavel Francouz, který byl ve slezském klubu na hostování. Během dvou třetin pochytal 16 střel, dostal však i čtyři góly a další šanci už nedostal.

Foto: Adolf Horsinka / MAFRA / Profimedia

Pokračování 4 / 7

Litvínov

Pavel Francouz titul.jpg

Pořádnou extraligovou šanci dostal Pavel Francouz až v Litvínově, kam přišel před sezonou 2012/13. Už v prvním ročníku byl jedničkou mezi tyčemi a v roce 2015 Vervu dovedl k historickému titulu. Nebýt jeho heroických výkonů, tak by ve finále slavil Třinec, Francouz ale začaroval bránu a v play-off inkasoval v průměru jen 1,38 branky na zápas. Úspěšností zákroků překonal 95% a vydal se vstříc prvnímu zahraničnímu angažmá.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Klatovy, Tábor, Třebíč, Ústí nad Labem (nižší soutěže)

Pavel Francouz-Ústí.jpg

Pavel Francouz prošel i několika týmy z nižších soutěží, kde tvrdě bojoval o šanci získat místo v extralize. V sezoně 2008/09 si z Plzně odskočil k jednomu duelu do Klatov, v dalším ročníku chytal ve druhé lize za Tábor a Třebíč, s níž si zahrál i v play-off. V průběhu let 2010 až 2012 působil v Ústí nad Labem. Tam načerpal cenné zkušenosti a následně se stal litvínovskou oporou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Traktor Čeljabinsk

Pavel Francouz Čeljabinsk.jpg

Po odchodu z Litvínova zakotvil v Čeljabinsku, v průběhu prvního ročníku však vinou zranění odchytal jen 18 zápasů. Jeho role však postupně sílila a z Francouze se stal jeden z nejlepších gólmanů v KHL. V sezoně 2017/18 se dostal na 94,6 % úspěšných zákroků a v tomto směru byl na prvním místě celé soutěže. Podceňovaný Čeljabinsk navíc dovedl až do semifinále KHL. I díky tomu o něho projevili zájem v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Colorado Eagles

Francouz.jpg

Přestože mu bylo už 28 let a nikdy neprošel draftem, dočkal se Pavel Francouz v roce 2018 kontraktu v NHL. Prokázal obrovskou odvahu, opustil KHL, kde mohl pokračovat jako jedna z největších hvězd soutěže, a zamířil za Atlantik s vědomím, že ho čeká tvrdý boj ve farmářském týmu o naději a místo na slunci.

Premiérovou sezonu v zámoří zvládl velmi dobře, v celku Colorado Eagles v AHL odchytal 49 utkání a dvakrát se dokonce dostal jako střídající gólman i do zápasu NHL. V létě pak v klubu prodloužil smlouvu o další rok a posunul se na post dvojky. V ročníku 2019/20 už mezi tyčemi zářil a ve statistikách měl 34 odchytaných zápasů s průměrem úspěšných zásahů 92,3 % a s klubem prodloužil smlouvu o další dva roky. Stávající kontrakt mu vyprší v roce 2024.

Doporučujeme

Články odjinud