Michal Kempný  Dvaatřicetiletý bek, který patří k pilířům současného českého týmu, odešel do NHL v roce 2016 z Omsku. Začínal v Chicagu, následně ale zamířil do Washingtonu a s tím získal Stanley Cup. S organizací podepsal dobrou smlouvu, jenže i vinou zdravotních problémů o svou pozici přišel. Loni za Washington odehrál jen 15 zápasů, před sezonou se zkoušel prosadit v Seattlu, ovšem neuspěl, a tak zamířil do Sparty.
 Tomáš Kundrátek  Zkušený obránce debutoval v NHL v sezoně 2011/12, kdy naskočil do pěti duelů za Washington. V dalším ročníku mu Capitals dali šanci v 25 zápasech, ve kterých dal jeden gól a přidal šest nahrávek. V zámoří třiatřicetiletý Tomáš Kundrátek působil ještě další dva roky, prostor v NHL už ale nedostal.
 Michal Jordán  V NHL hrál taky Michal Jordán. Dvaatřicetiletý bek, jenž má za sebou sezonu ve Švýcarsku, se v nejlepší lize světa poprvé objevil v ročníku 2012/13, kdy zasáhl do pěti duelů v barvách Caroliny. V průběhu následujících dvou let přidal ještě 74 startů. Do statistik se zapsal třemi góly, čtyřmi nahrávkami a 18 trestnými minutami.
 Roman Červenka  Kapitán české reprezentace byl svého času považován za nejlepšího útočníka působícího v Evropě. Hrál za Petrohrad nebo Omsk, v NHL se ovšem příliš neprosadil. V ročníku 2012/13 odehrál 39 zápasů za Calgary, dal devět branek a zapsal osm asistencí, obě strany však čekaly od vzájemné spolupráce víc. Poté se vrátil do KHL.
8
Fotogalerie

Dostali se mezi elitu. 8 Čechů z mistrovství světa, kteří v minulosti působili v NHL

K lídrům českého týmu na mistrovství světa patří Dominik Kubalík nebo Filip Chytil z NHL. Ale taky třeba Roman Červenka nebo Michal Kempný, kteří v NHL hráli dříve.

Český tým má na mistrovství světa pět posil z NHL. Dalších osm hráčů českého celku v nejlepší lize světa působilo v minulosti. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

Marek Langhamer

profimedia-0321641067.jpg

Český tým má na soupisce Karla Vejmelku z Arizony, ten však do šampionátu ještě nezasáhl. Za Coyotes si dva starty připsal i Marek Langhamer, jenž jeden zápas odchytal v ročníku 2016/17 a další přidal v tom následujícím. Pak odešel do Komety, působil taky v KHL, byl ve Finsku a příští rok bude chytat ve Švédsku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Michal Kempný

Michal Kempný Washington.jpg

Dvaatřicetiletý bek, který patří k pilířům současného českého týmu, odešel do NHL v roce 2016 z Omsku. Začínal v Chicagu, následně ale zamířil do Washingtonu a s tím získal Stanley Cup. S organizací podepsal dobrou smlouvu, jenže i vinou zdravotních problémů o svou pozici přišel. Loni za Washington odehrál jen 15 zápasů, před sezonou se zkoušel prosadit v Seattlu, ovšem neuspěl, a tak zamířil do Sparty.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

Tomáš Kundrátek

Tomáš Kundrátek NHL.jpg

Zkušený obránce debutoval v NHL v sezoně 2011/12, kdy naskočil do pěti duelů za Washington. V dalším ročníku mu Capitals dali šanci v 25 zápasech, ve kterých dal jeden gól a přidal šest nahrávek. V zámoří třiatřicetiletý Tomáš Kundrátek působil ještě další dva roky, prostor v NHL už ale nedostal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Michal Jordán

Michal Jordán Carolina.jpg

V NHL hrál taky Michal Jordán. Dvaatřicetiletý bek, jenž má za sebou sezonu ve Švýcarsku, se v nejlepší lize světa poprvé objevil v ročníku 2012/13, kdy zasáhl do pěti duelů v barvách Caroliny. V průběhu následujících dvou let přidal ještě 74 startů. Do statistik se zapsal třemi góly, čtyřmi nahrávkami a 18 trestnými minutami.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

Roman Červenka

Roman Červenka Calgary.jpg

Kapitán české reprezentace byl svého času považován za nejlepšího útočníka působícího v Evropě. Hrál za Petrohrad nebo Omsk, v NHL se ovšem příliš neprosadil. V ročníku 2012/13 odehrál 39 zápasů za Calgary, dal devět branek a zapsal osm asistencí, obě strany však čekaly od vzájemné spolupráce víc. Poté se vrátil do KHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

Filip Chlapík

Filip Chlapík Ottawa.jpg

Pětadvacetiletého útočníka získala ve druhém kole draftu NHL 2015 Ottawa. Filip Chlapík v dresu Senators debutoval v ročníku 2017/18, pevnou pozici si ale v prvním týmu nikdy nezískal. Za kanadský celek odehrál během čtyř let 57 zápasů, ve kterých dal pět branek a přidal šest asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Lukáš Sedlák

Lukáš Sedlák Columbus.jpg

Třicetiletý útočník hraje na svém prvním šampionátu, v Rize však patří k nejlepším českým hráčům. Lukáš Sedlák hrál tři roky za Columbus, ze kterého odešel do KHL. Před rokem se do zámoří vrátil a podepsal kontrakt s Coloradem. Za Avalanche odehrál jen tři zápasy, více prostoru pak dostal ve Philadelphii, přesto se v průběhu ročníku rozhodl Ameriku opustit a posílil Pardubice, se kterými se dostal do extraligového semifinále.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

Vladimír Sobotka

Vladimír Sobotka St. Louis.jpg

Rodák z Třebíče odehrál v NHL 548 zápasů a dalších 51 startů přidal v play-off. Tři roky působil v Bostonu, odkud poté zamířil do St. Louis. Z Ameriky nečekaně „utekl“ do KHL, pak se ale do organizace Blues vrátil. Poslední sezonu v zámoří odehrál v ročníku 2019/20, kdy zasáhl do 16 duelů v barvách Buffala. Teď je pětatřicetiletý útočník hráčem Sparty.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud