DRAFT NHL 1990: Připomeňte si 4 hráče, kteří šli na řadu dříve než Jaromír Jágr

Rok 1990 byl pro český hokej významný. Právě tehdy byl totiž draftován do NHL Jaromír Jágr, který v nejslavnější hokejové lize světa válel 24 sezon.

Draft se v roce 1990 konal ve Vancouveru. Všichni hráči, kteří byli v tomto roce vybráni, už (dávno) ukončili kariéry. Až na Jágra, který zatím s hokejem zřejmě ještě stále končit nehodlá. Před 33 lety šel na řadu “až“ z páté pozice, z níž ho ulovil Pittsburgh. Kteří čtyři hráči byli draftováni před ním? Odpověď najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 5

Mike Ricci – 4. pozice (Philadelphia Flyers)

Mike Ricci.jpg

Mike Ricci je jedním z devíti hráčů, kteří byli v tomto roce draftováni v prvním kole, a v NHL odehráli více než tisíc zápasů. Bývalý kanadský centr jich zvládl přesně 1209. 

Ve Philadelphii, která ho draftovala, vydržel jen dva roky. V první sezoně posbíral 41 kanadských bodů, v další přidal šestapadesát a následně zamířil do Quebecu.

V roce 1996 vyhrál s Coloradem Stanley Cup, o rok později odešel na sedm let do San Jose a dlouhou šestnáctiletou zámořskou kariéru ukončil v Arizoně. Mistr světa z roku 1994 dal v NHL dohromady 266 branek a přidal 405 asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

Keith Primeau – 3. pozice (Detroit Red Wings)

Keith Primeau.jpg

Na pomyslné bronzové pozici v draftu roku 1990 se umístil Keith Primeau. Kanadského centra si vybral Detroit, v jehož barvách vydržel mistr světa z roku 1997 a účastník olympijských her v Naganu pět let.

Další sezonu hrál za Hartford, dva roky strávil v Carolině a od roku 1999 až do roku 2006 působil ve Philadelphii. V základní části NHL odehrál 909 zápasů, dalších 128 jich přidal v play-off. Dohromady posbíral 676 kanadských bodů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

Petr Nedvěd – 2. pozice (Vancouver Canucks)

Petr Nedvěd Edmonton.jpg

V roce 1990 byli draftováni třeba Richard Šmehlík, Jiří Šlégr, ale také Jágr a Petr Nedvěd, který se stal dokonce dvojkou draftu. Vybral si ho domácí Vancouver, v jehož barvách účastník dvou olympijských her vydržel tři sezony.

První dva ročníky mu příliš nevyšly, ve třetím ale posbíral 71 kanadských bodů a následně zamířil do St. Louis. Působil také v New Yorku Rangers, Pittsburghu, Edmontonu, Phoenixu a Philadelphii, v zámoří odehrál více než tisíc zápasů a připsal si v nich přes 750 kanadských bodů. Kariéru zakončil v rodném Liberci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

Owen Nolan – 1. pozice (Quebec Nordiques)

Owen Nolan.jpg

Jedničkou draftu v roce 1990 se stal křídelní útočník Owen Nolan, který s Kanadou vyhrál v roce 1997 mistrovství světa a o pět let později triumfoval na olympiádě v Salt Lake City. Nolana draftoval Quebec a talentovaný útočník zaznamenal už ve druhé sezoně 73 kanadských bodů.

V sezoně 1995/96 zažil stěhování do Colorada, ve stejném ročníku byl ale vyměněn do San Jose, za které hrál až do sezony 2002/03. To přišel další trejd, tentokrát do Toronta. Nolan si zahrál také za Arizonu, Calgary a Minnesotu. V NHL odehrál více než 1200 zápasů, v nichž zaznamenal 925 kanadských bodů. Kariéru ukončil v roce 2010.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud