Petr Svoboda (Toronto Maple Leafs) – 35. místo  Ve druhém kole šel na řadu obránce Petr Svoboda. Ne však ten, který dal v Naganu zlatý český gól, ale tehdejší mládežnický reprezentant a rodák z Jihlavy. Na Svobodu ukázalo Toronto, za které si v sezoně 2000/01 připsal i 18 startů v NHL. Po návratu domů se objevil v Třinci.
 Jiří Fischer (Detroit Red Wings) – 25. místo  Bývalý skvělý bek a mistr světa z roku 2005 byl draftován už v prvním kole, kdy na něj ukázal Detroit. Jiří Fischer si v Red Wings vypracoval silnou pozici, v roce 2002 pomohl k zisku Stanley Cupu, jeho kariéru ale v sezoně 2005/06 předčasně ukončily problémy se srdcem.  V Detroitu však i nadále pokračuje v manažerské pozici.
 Milan Kraft (Pittsburgh Penguins) – 23. místo  Druhým nejvýše postaveným Čechem v draftu roku 1998 byl Milan Kraft. Na plzeňského rodáka ukázal Pittsburgh, za který dohromady i s play-off odehrál 215 zápasů, dal 41 branek a přidal stejný počet asistencí. Po návratu domů hrál za Plzeň, Karlovy Vary, Slavii a Chomutov.
 Martin Škoula (Colorado Avalanche) – 17. místo  Prvním Čechem v draftu NHL v roce 1998 se stal Martin Škoula, jehož si vybralo Colorado, se kterým v roce 2001 získal i Stanley Cup. V NHL nastupoval taky za Anaheim, Dallas, Minnesotu, Pittsburgh a New Jersey. Poté hrál ještě za Omsk, Lev Praha, Slovan Bratislava či Liberec. Zúčastnil se taky olympijského turnaje v Salt Lake City.
5
Fotogalerie

Draft po Naganu. Připomeňte si 5 Čechů, na které tehdy nejdříve ukázaly kluby z NHL

Letos uplynulo už pětadvacet let od chvíle, co čeští hokejisté vybojovali zlaté olympijské medaile v Naganu. Tuzemský hokej byl tehdy na vrcholu.

Několik měsíců po olympiádě v Naganu proběhl draft NHL, v němž uspělo 21 českých hokejistů. Jména pěti z nich, po kterých sáhli manažeři nejdříve, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Jaroslav Kristek (Buffalo Sabres) – 50. místo

Jaroslav Kristek (2).jpg

Zlínský odchovanec Jaroslav Kristek se stal v draftu roku 1998 kořistí Buffala. Sabres si ho vybrali ve druhém kole jako 50. hráče v celkovém pořadí. To už hrál pravidelně extraligu seniorů a dokazoval, že má velký hokejový talent.

Ihned po draftu zamířil do zámoří, kde pak dva roky působil v juniorské lize WHL v celku Tri-City Americans. A vedl si naprosto famózně. V prvním ročníku nasbíral 86 bodů (38+48) v 70 zápasech, v dalším 51 bodů (26+25) ve 45 utkáních. Na přelomu let 1999/2000 byl členem českého juniorského týmu, který vyválčil zlato na mistrovství světa hráčů do 20 let.

Další dva roky pak (marně) bojoval o šanci zahrát si v NHL ve farmářském mužstvu Rochester Americans, ale dočkal se jí až v sezoně 2002/03. Sabres mu dali příležitost v šesti zápasech, v nich ale nedokázal bodovat. Většinu ročníku nadále působil v AHL, načež to v zámoří zabalil a vydal se zpátky do české extraligy. Neposílil však mateřský oddíl, nýbrž České Budějovice. Až o dva roky později se vrátil do Zlína a hned pomohl Beranům ke stříbrné medaili. Stejný kov vybojoval o tři roky později s Karlovými Vary a o sezonu později se v západočeském klubu radoval z mistrovského titulu.

Ve sbírce úspěchů má také slovenský titul s Košicemi a dvě zlaté medaile z běloruské nejvyšší soutěže. Na konci kariéry - mezi lety 2017 a 2020 - působil v nižších francouzských ligách.

Pokračování 3 / 6

Petr Svoboda (Toronto Maple Leafs) – 35. místo

Petr Svoboda Michal Beránek  CNC  Profimedia.jpg

Ve druhém kole šel na řadu obránce Petr Svoboda. Ne však ten, který dal v Naganu zlatý český gól, ale tehdejší mládežnický reprezentant a rodák z Jihlavy. Na Svobodu ukázalo Toronto, za které si v sezoně 2000/01 připsal i 18 startů v NHL. Po návratu domů se objevil v Třinci.

Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia

Pokračování 4 / 6

Jiří Fischer (Detroit Red Wings) – 25. místo

Fischer.jpg

Bývalý skvělý bek a mistr světa z roku 2005 byl draftován už v prvním kole, kdy na něj ukázal Detroit. Jiří Fischer si v Red Wings vypracoval silnou pozici, v roce 2002 pomohl k zisku Stanley Cupu, jeho kariéru ale v sezoně 2005/06 předčasně ukončily problémy se srdcem.  V Detroitu však i nadále pokračuje v manažerské pozici.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Milan Kraft (Pittsburgh Penguins) – 23. místo

Milan Kraft.jpg

Druhým nejvýše postaveným Čechem v draftu roku 1998 byl Milan Kraft. Na plzeňského rodáka ukázal Pittsburgh, za který dohromady i s play-off odehrál 215 zápasů, dal 41 branek a přidal stejný počet asistencí. Po návratu domů hrál za Plzeň, Karlovy Vary, Slavii a Chomutov.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Martin Škoula (Colorado Avalanche) – 17. místo

Martin Škoula.jpg

Prvním Čechem v draftu NHL v roce 1998 se stal Martin Škoula, jehož si vybralo Colorado, se kterým v roce 2001 získal i Stanley Cup. V NHL nastupoval taky za Anaheim, Dallas, Minnesotu, Pittsburgh a New Jersey. Poté hrál ještě za Omsk, Lev Praha, Slovan Bratislava či Liberec. Zúčastnil se taky olympijského turnaje v Salt Lake City.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud