Jiří Dopita  Bývalý skvělý útočník Jiří Dopita má ve sbírce tři světové tituly. Na tom prvním ve Vídni se podílel jedním gólem a dvěma nahrávkami. Stejnou bilanci si připsal i o dva roky později v Naganu. Náramně mu vyšlo především čtvrtfinálové utkání proti USA, v němž asistoval u branky Jaromíra Jágra na 2:1 a v poslední minutě přidal čtvrtý zásah českého týmu. Profimedia.cz
 Robert Lang  Forvard s bohatými zkušenostmi z NHL statoval na čtyřech olympijských hrách. Poprvé ještě v barvách Československa, naposledy v Turíně dovedl český tým s kapitánským céčkem na prsou k bronzu. V Naganu se Robert Lang podílel třemi asistencemi na zlatu, které získal i o dva roky dříve ve Vídni. Tam se blýskl pěti góly a čtyřmi nahrávkami. Na mistrovství světa startoval i o rok později, od té doby už ale na žádném šampionátu nehrál. Profimedia.cz
 Pavel Patera  Nikdo jiný nepřipravil v reprezentaci tolik zlatých asistencí jako Pavel Patera. Po jeho nahrávce skóroval ve finále s Finskem (2001) David Moravec a Češi dovršili zlatý hattrick. Právě on přihrál i na zlatý gól Petra Svobody v Naganu. Bývalý kladenský či vsetínský útočník asistoval taky u vítězné trefy Martina Procházky ve Vídni. K prvnímu ze svých čtyř světových titulů pomohl celkově třemi góly a pěti nahrávkami, produktivní byl i na olympiádě, na které si připsal bilanci 2+3. Profimedia.cz
 Martin Procházka  Finále světového šampionátu proti Kanadě spělo k prodloužení. Stav byl 2:2, do konce chybělo jen 19 vteřin a zdálo se, že se už nic nestane. V té době ale udeřil Martin Procházka, který vstřelil jeden z nejslavnějších českých gólů všech dob. Čtyřnásobný mistr světa se na turnaji trefil ještě dvakrát, k tomu přidal i tři nahrávky. Na olympijském zlatu v Naganu se podílel gólem a asistencí. Profimedia.cz
6
Fotogalerie

Echt šampioni. 6 hráčů, kteří získali první české zlato na mistrovství světa ve Vídni i olympijský titul v Naganu

V únoru to bylo už 25 let od chvíle, co čeští hokejisté vybojovali zlaté medaile na olympijském turnaji v Naganu. A o pár měsíců později 27 let od zisku první zlaté medaile samostatného národního výběru z mistrovství světa.

Český hokej marně vzpomíná na úspěšná léta z konce minulého století. Zlatý hattrick, báječné Nagano, první titul mistrů světa, to byly časy…

Světový šampionát, který se hrál v roce 1996 ve Vídni, byl prvním, na němž samostatná česká reprezentace vybojovala zlato. O dva roky později uspěla na olympiádě. Šesti hráčům se povedlo být u obou historických úspěchů. Víte, kteří to byli? Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

Roman Čechmánek

Roman Čechmánek-repre.jpg

Na mistrovství světa ve Vídni byl jedničkou Roman Turek, o dva roky později zářil v Naganu Dominik Hašek, kterému kryli záda Milan Hnilička s Romanem Čechmánkem. Ten čekal na svou příležitost i ve Vídni, a ačkoliv ani na jednom z těchto turnajů nezasáhl do žádného zápasu, má ve sbírce oba cenné kovy. Další přidal na mistrovství světa v letech 1999 a 2000, na němž byl vyhlášen nejlepším gólmanem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Jiří Dopita

Jiří Dopita-repre.jpg

Bývalý skvělý útočník Jiří Dopita má ve sbírce tři světové tituly. Na tom prvním ve Vídni se podílel jedním gólem a dvěma nahrávkami. Stejnou bilanci si připsal i o dva roky později v Naganu. Náramně mu vyšlo především čtvrtfinálové utkání proti USA, v němž asistoval u branky Jaromíra Jágra na 2:1 a v poslední minutě přidal čtvrtý zásah českého týmu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Robert Lang

Robert Lang Turín.jpg

Forvard s bohatými zkušenostmi z NHL statoval na čtyřech olympijských hrách. Poprvé ještě v barvách Československa, naposledy v Turíně dovedl český tým s kapitánským céčkem na prsou k bronzu.

V Naganu se Robert Lang podílel třemi asistencemi na zlatu, které získal i o dva roky dříve ve Vídni. Tam se blýskl pěti góly a čtyřmi nahrávkami. Na mistrovství světa startoval i o rok později, od té doby už ale na žádném šampionátu nehrál.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Pavel Patera

Pavel Patera.jpg

Nikdo jiný nepřipravil v reprezentaci tolik zlatých asistencí jako Pavel Patera. Po jeho nahrávce skóroval ve finále s Finskem (2001) David Moravec a Češi dovršili zlatý hattrick. Právě on přihrál i na zlatý gól Petra Svobody v Naganu.

Bývalý kladenský či vsetínský útočník asistoval taky u vítězné trefy Martina Procházky ve Vídni. K prvnímu ze svých čtyř světových titulů pomohl celkově třemi góly a pěti nahrávkami, produktivní byl i na olympiádě, na které si připsal bilanci 2+3.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Martin Procházka

Martin Procházka-repre.jpg

Finále světového šampionátu proti Kanadě spělo k prodloužení. Stav byl 2:2, do konce chybělo jen 19 vteřin a zdálo se, že se už nic nestane. V té době ale udeřil Martin Procházka, který vstřelil jeden z nejslavnějších českých gólů všech dob. Čtyřnásobný mistr světa se na turnaji trefil ještě dvakrát, k tomu přidal i tři nahrávky. Na olympijském zlatu v Naganu se podílel gólem a asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Robert Reichel

Robert Reichel ČR.jpg

Pouze jednomu hráči se povedlo překonat v semifinálové olympijské nájezdové loterii kanadského Patricka Roye. Byl to Robert Reichel, jehož branka stačila k postupu do finále. V Naganu se trefil i v zahajovacím duelu do sítě Finska a ve skupinovém zápase s Ruskem.

Ve sbírce má i tři světové tituly z let 1996, 2000 a 2001. Na všech akcích byl kapitánem a všechny turnaje mu vyšly náramně. Ve Vídni dal čtyři góly a přidal stejný počet přihrávek, v Rusku si připsal bilanci 2+3 a při honbě za zlatým hattrickem zaznamenal 12 (5+7) kanadských bodů.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud