Česká reprezentace mívala v minulosti střelce, kterých se obával celý fotbalový svět. Milan Baroš se stal nejlepším kanonýrem na Euru v Portugalsku, Jan Koller střílel góly jako na běžícím páse a nebezpečí hrozilo i od dalších borců. Pětici historicky nejlepších kanonýrů, kteří oblékli dres samostatné české reprezentace a stříleli v něm branky, najdete v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 6
5. Tomáš Rosický – 23 branek
Poprvé si zahrál Tomáš Rosický v české seniorské reprezentaci v roce 2000 a ve stejném roce se kvůli disciplinárnímu trestu Patrika Bergera dostal i na mistrovství Evropy. Tehdy mu bylo 19 let.
Poslední střetnutí v národním týmu odkopal na Euru v roce 2016 proti Chorvatsku. „Prohrávali jsme 0:2, hráli jsme špatně. A já věděl, že se něco musí změnit. Byl jsem kapitán těch kluků a strašně jsem to vybláznil, věděl jsem, že to nemůžu přežít, protože jsem byl po velkém zranění. Po tom zápase jsem se šel rozloučit. Kdo tehdy byl v hledišti, pochopil, že jsem se loučil. Že je to můj poslední zápas za nároďák,“ řekl tehdy pro Český rozhlas.
Jeho bilance čítá 105 utkání a 23 branek. První dvě dal v roce 2021 kvalifikačním střetnutí na mistrovství světa do sítě Bulharska, poslední o 15 let později v přátelském zápase proti Rusku před nepovedeným Eurem ve Francii.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 6
4. Pavel Kuka – 23 branek
V německé Bundeslize se stal Pavel Kuka uznávaným fotbalistou. V dresu Kaiserslauternu nastřílel přes 50 branek, vyhrál s ním titul, skončil druhý v Poháru UEFA. Zahrál si také v Norimberku a Stuttgartu, odkud se v roce 2000 vrátil domů do Slavie. Přitom zvládal pravidelně nastupovat i národním týmu.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Poprvé se v něm objevil ještě v dresu Československa v roce 1990 a do rozdělení federace v něm odehrál 17 utkání a nastřílel šest branek. Dalších 70 střetnutí a 23 gólů už zvládl v barvách samostatné české reprezentace. Protože na ně potřeboval méně utkání než Tomáš Rosický, řadíme jej v tomto žebříčku nad něj. Naposled se v národním celku objevil v roce 2002 v kvalifikaci na mistrovství světa.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 6
3. Vladimír Šmicer – 27 branek
Ne náhodou si Vladimír Šmicer vysloužil přezdívku štístko. V roce 1996 zařídil šťastný postup ze skupiny na Euru v Anglii, dvakrát se trefil o čtyři roky později proti Dánsku a na mistrovství Evropy v Portugalsku zase dokonal obrat proti Nizozemcům.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Skóroval i v baráži o postup na mistrovství světa proti Norům, odehrál i odvetu, pak se ale zranil a další zápas s lvíčkem na prsou už nepřidal. Vítěz Ligy mistrů s Liverpoolem odehrál v národním týmu 81 zápasů a vstřelil 27 branek.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 6
2. Milan Baroš – 41 branek
Bývalý útočník Liverpoolu či Galatasaraye Istanbul odehrál v reprezentaci 92 zápasů a s 41 brankami je druhým nejlepším střelcem v historii. Největší chvíle slávy si Milan Baroš užíval na Euru v Portugalsku, kde byl s pěti trefami vyhlášen kanonýrem turnaje. V reprezentaci debutoval v roce 2001 v přípravném zápase s Belgií, ve kterém dal jediný gól českého týmu. Loučil se o 11 let později na Euru v Polsku a na Ukrajině, na kterém ho čeští fanoušci několikrát vypískali. I proto už pak reprezentační dres neoblékl.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 6
1. Jan Koller – 55 branek
Dva roky v belgickém Anderlechtu Janovi Kollerovi stačily k tomu, aby se z něj stala hvězda světového formátu. „Dino“ oslavil s „fialkami“ dva ligové tituly, byl nejlepším střelcem soutěže a zároveň si doma vysloužil ocenění v anketě Fotbalista roku. Následně odešel do Dortmundu. To už byl oporou národního týmu, ve kterém odehrál 92 utkání a nastřílel 55 gólů. Ten první dal hned při svém debutu v přáteláku s Belgií, poslední trefu zaznamenal na Euru v roce 2008 do sítě Turecka.
Foto: Profimedia.cz