1986: Petr Svoboda (Montreal Canadiens)  Vůbec prvním českým bekem a druhým českým hokejistou, který získal Stanley Cup, byl v roce 1986 Petr Svoboda. Bylo to během jeho druhé zámořské sezony v Montrealu. Olympijský šampion z Nagana v základní části odehrál 73 zápasů a dalších osm přidal v play-off. V NHL hrál až do roku 2001.

1986: Petr Svoboda (Montreal Canadiens)
Vůbec prvním českým bekem a druhým českým hokejistou, který získal Stanley Cup, byl v roce 1986 Petr Svoboda. Bylo to během jeho druhé zámořské sezony v Montrealu. Olympijský šampion z Nagana v základní části odehrál 73 zápasů a dalších osm přidal v play-off. V NHL hrál až do roku 2001.

 2001: Martin Škoula (Colorado Avalanche)  Martin Škoula se stal druhým českým obráncem, jemuž se povedlo vyhrát Stanley Cup. Bylo to v sezoně 2000/01, která pro něj byla teprve druhou v zámoří. Společně s Milanem Hejdukem byl důležitým členem vítězného týmu Colorada, v play-off odehrál 23 zápasů a do statistik si připsal jeden gól a čtyři nahrávky. Během dalších tří let v dresu Avalanche, ale ani v Ahaneimu, Dallasu, Minnesotě, Pittsburghu a v New Jersey už podobný úspěch nezopakoval.
 2002: Jiří Fischer a Jiří Šlégr (Detroit Red Wings)  Rok 2002 by pro Čechy v NHL mimořádně úspěšný. Ze zisku Stanley Cupu se radovali hráči Detroitu a premiérového poháru se dočkal Dominik Hašek. Členem vítězného týmu byli i Jiří Fischer s Jiřím Šlégrem. Zatímco Šlégr odehrál za Detroit po přestupu z Atlanty jen osm zápasů v základní části a v play-off vyjel na led jen jednou, Fischer byl důležitým článkem sestavy Red Wings. Ve vyřazovací fázi dal tři góly, na tři přihrál a dosáhl největšího úspěchu v kariéře, kterou o čtyři roky později musel ze zdravotních důvodů ukončit.
 2003: Richard Šmehlík (New Jersey Devils)  V roce 2003 na Stanley Cup dosud naposledy dosáhli hráči New Jersey. Zatímco Patrik Eliáš se radoval podruhé, pro Richarda Šmehlíka se jednalo o první pohár. Olympijský šampion z Nagana přešel k Ďáblům v průběhu sezony, která pro něj byla desátou a poslední v zámoří. V základní části stihl 12 zápasů, v play-off nastoupil pětkrát. Ačkoliv se bodově neprosadil, Stanley Cup už mu nikdo nevezme.
 2004: Pavel Kubina a Stanislav Neckář (Tampa Bay Lightning)  Tampa Bay poprvé vybojovala Stanley Cup před 20 lety a byli u toho i Pavel Kubina se Stanislavem Neckářem, který však v základní části neodehrál za Tampu ani jeden zápas. Jeden start si připsal za Nashville, ale v play-off už byl opět na Floridě, kde strávil předešlé tři roky a ve vyřazovacích bojích se dostal na led ve dvou zápasech. Tím se Neckářova zámořská kariéra uzavřela. Zato Kubina patřil k ústředním postavám týmu, v celé sezoně odehrál 103 duelů a celkově 39 (17+22) body se lví měrou podílel na zisku slavné trofeje.
10
Fotogalerie

Elitní společnost. 12 českých obránců, kteří dosud získali Stanley Cup

I kdyby letos vybojoval Stanley Cup český hokejista, jistojistě to nebude obránce. Ve hře už totiž zůstávají pouze dva forvardi - Filip Chytil z New Yorku Rangers a Radek Faksa z Dallasu. Mezi tuzemské beky, kteří zvedli nad hlavu nejcennější hokejový pohár, se tak žádný další nezapíše.

Pouze tucet českých zadáků se v dlouhé historii NHL dosud radovalo z pocitů, které zažívají šampioni z bojů o Stanley Cup, někteří si to ale užili vícekrát. Kteří borci to byli? Odpověď najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 11

1986: Petr Svoboda (Montreal Canadiens)

Petr Svoboda.jpg

Vůbec prvním českým bekem a druhým českým hokejistou, který získal Stanley Cup, byl v roce 1986 Petr Svoboda. Bylo to během jeho druhé zámořské sezony v Montrealu. Olympijský šampion z Nagana v základní části odehrál 73 zápasů a dalších osm přidal v play-off. V NHL hrál až do roku 2001.

Pokračování 3 / 11

2001: Martin Škoula (Colorado Avalanche)

Martin Škoula.jpg

Martin Škoula se stal druhým českým obráncem, jemuž se povedlo vyhrát Stanley Cup. Bylo to v sezoně 2000/01, která pro něj byla teprve druhou v zámoří. Společně s Milanem Hejdukem byl důležitým členem vítězného týmu Colorada, v play-off odehrál 23 zápasů a do statistik si připsal jeden gól a čtyři nahrávky. Během dalších tří let v dresu Avalanche, ale ani v Ahaneimu, Dallasu, Minnesotě, Pittsburghu a v New Jersey už podobný úspěch nezopakoval.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

2002: Jiří Fischer a Jiří Šlégr (Detroit Red Wings)

Fischer, Šlégr.jpg

Rok 2002 by pro Čechy v NHL mimořádně úspěšný. Ze zisku Stanley Cupu se radovali hráči Detroitu a premiérového poháru se dočkal Dominik Hašek. Členem vítězného týmu byli i Jiří Fischer s Jiřím Šlégrem.

Zatímco Šlégr odehrál za Detroit po přestupu z Atlanty jen osm zápasů v základní části a v play-off vyjel na led jen jednou, Fischer byl důležitým článkem sestavy Red Wings. Ve vyřazovací fázi dal tři góly, na tři přihrál a dosáhl největšího úspěchu v kariéře, kterou o čtyři roky později musel ze zdravotních důvodů ukončit.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

2003: Richard Šmehlík (New Jersey Devils)

Richard Šmehlík.jpg

V roce 2003 na Stanley Cup dosud naposledy dosáhli hráči New Jersey. Zatímco Patrik Eliáš se radoval podruhé, pro Richarda Šmehlíka se jednalo o první pohár.

Olympijský šampion z Nagana přešel k Ďáblům v průběhu sezony, která pro něj byla desátou a poslední v zámoří. V základní části stihl 12 zápasů, v play-off nastoupil pětkrát. Ačkoliv se bodově neprosadil, Stanley Cup už mu nikdo nevezme.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

2004: Pavel Kubina a Stanislav Neckář (Tampa Bay Lightning)

Kubina Neckář.jpg

Tampa Bay poprvé vybojovala Stanley Cup před 20 lety a byli u toho i Pavel Kubina se Stanislavem Neckářem, který však v základní části neodehrál za Tampu ani jeden zápas. Jeden start si připsal za Nashville, ale v play-off už byl opět na Floridě, kde strávil předešlé tři roky a ve vyřazovacích bojích se dostal na led ve dvou zápasech. Tím se Neckářova zámořská kariéra uzavřela.

Zato Kubina patřil k ústředním postavám týmu, v celé sezoně odehrál 103 duelů a celkově 39 (17+22) body se lví měrou podílel na zisku slavné trofeje.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

2006: František Kaberle (Carolina Hurricanes)

František Kaberle.jpg

V roce 2006 poznala NHL nečekaného vítěze. Stanley Cup získala Carolina, za kterou tehdy hrál František Kaberle. Po celou sezonu patřil mezi klíčové hráče týmu, jeho chvíle slávy však přišla v rozhodujícím sedmém finálovém zápase s Edmontonem, který rozsekla branka českého beka na 2:0. V play-off dal ještě další tři góly a na devět nahrál. V týmu Huricanes působil další dva roky a pak ukončil zámořskou kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

2011: Tomáš Kaberle (Boston Bruins)

Tomáš Kaberle.jpg

Pět let poté, co Stanley Cup získal František Kaberle, dosáhl na trofej i jeho mladší bratr Tomáš. Jeden z nejlepších českých obránců v historii vyměnil v sezoně 2010/11 po dvanácti letech Toronto za Boston a ihned se stal šampionem NHL.

V play-off odehrál 25 zápasů, připsal si 11 asistencí a společně s Davidem Krejčím urval trofej pro Bruins. V následujícím roce hrál za Carolinu, poté za Montreal, jeho zámořská kariéra ale po zisku Stanley Cupu začala uvadat.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

2013, 2015: Michal Rozsíval (Chicago Blackhawks)

Michal Rozsíval.jpg

Michal Rozsíval se radoval ze Stanley Cupu v rozmezí tří let. Zatímco v roce 2013 se těšil z trofeje s krajanem Michaelem Frolíkem, v roce 2015 byl v Chicagu jediným Čechem. V play-off ale vinou zranění odehrál jen deset zápasů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

2018: Michal Kempný (Washington Capitals)

Michal Kempný-Stanley Cup.jpg

V Chicagu se trápil, neměl takovou roli, jakou si představoval, a už pomalu začal plánovat návrat do Evropy. Pak ale přišlo „vysvobození“ v podobě výměny do Washingtonu, kde jeho kariéra nabrala zcela nový rozměr. Michal Kempný si získal respekt, stal se jedním ze čtyř klíčových beků Capitals, v play-off sezony 2017/18 odehrál 24 zápasů, posbíral pět kanadských bodů a podepsal se pod zisk premiérového Stanley Cupu pro klub z hlavního města Spojených států.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

2020, 2021: Jan Rutta (Tampa Bay Lightning)

Jan Rutta-Tampa Bay.jpg

Zvláštní sezonu 2019/20, kterou poznamenal nástup koronavirového běsnění, ovládla Tampa Bay, která ve finále porazila 4:2 na zápasy Dallas. K hvězdám play-off patřil Ondřej Palát, v akci byl ale i Jan Rutta, jenž v bojích o Stanley Cup odehrál pět zápasů a připsal si v nich jednu nahrávku.

O rok později se jako druhý český zadák v historii radoval ze zisku Stanley Cupu podruhé. Blesky udolaly ve finálové sérii Montreal Canadiens 4:1. Rutta na cestě k triumfu odehrál 23 střetnutí, ve kterých posbíral tři body (2+1).

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud