5. Alexandre Lacazette (Olympique Lyon) – 32 zápasů / 25 gólů = 0,78 branek na utkání  Olympique Lyon neprožívá zrovna povedenou sezonu. Mužstvo je tři kola před koncem ligové soutěže až na sedmém místě tabulky a v příštím ročníku by se nemuselo vůbec objevit v evropských soutěžích. Jedním z hráčů, kteří však snesou nejvyšší měřítko kvality, je francouzský forvard Alexandre Lacazette. Do mateřského klubu se vrátil po pěti letech strávených v Arsenalu, kde se v minulé sezoně trápil, ale po návratu do rodné země neuvěřitelně pookřál a dal zavzpomínat na zlaté časy, kdy patřil k nejlepším evropským kanonýrům. Góly opět dává s neuvěřitelnou lehkostí. Ve 32 zápasech jich nasázel už pětadvacet a k nim přidal čtyři nahrávky.
 4. Victor Osimhen (SSC Neapol) – 29 zápasů / 23 gólů = 0,79 branek na utkání  Víte, proč Neapol letos po 33 letech vyhrála italský titul? Protože (mimo jiné skvělé fotbalisty) má v kádru Victora Osimhena. Čtyřiadvacetiletý nigerijský reprezentant prožil životní sezonu, v níž se zařadil k absolutní střelecké elitě v evropských soutěžích. V šesti zápasech Ligy mistrů se blýskl pěti brankami a v Serii A se trefil třiadvacetkrát v 29 utkáních. Jeho tržní cena podle portálu TransferMarkt vystřelila na sto milionů eur a může nadále růst. V Neapoli má podepsaný kontrakt do roku 2025, ale pro klub bude asi těžké jej udržet, protože o jeho podpis se ucházejí bohaté velkokluby. Píše se o zájmu Paris Saint-Germain, Chelsea a Arsenalu.
 3. Karim Benzema (Real Madrid) – 21 zápasů / 17 gólů = 0,81 branek na utkání  Odchod Cristiana Ronalda z Realu Madrid, který se uskutečnil v roce 2018, pomohl Karimu Benzemovi, aby zvedl pomyslnou hozenou rukavici a ukázal všem pochybovačům, že je fantastickým útočníkem, který umí střílet hodně gólů. V minulých čtyřech ligových sezonách se pokaždé prostřílel nad metu dvaceti branek a nebýt zdravotních problémů, kvůli kterým byl v součtu téměř tři měsíce mimo hru, měl by na kontě přes dvacet gólů i nyní. I tak ale dokazuje, že je i poté, co převzal Zlatý míč pro nejlepšího hráče loňského roku, stále ve špičkové formě. V Lize mistrů dal deseti zápasech čtyři branky a v La Lize se 21 utkáních trefil sedmnáctkrát.
 2. Kylian Mbappé (Paris Saint-Germain) – 31 zápasů / 26 gólů = 0,84 branek na utkání  Čtyřiadvacetiletý útočník Paris Saint-Germain Kylian Mbappé je momentálně asi nejlepším fotbalistou světa. Jeho talent zazářil nejdříve v dresu Monaka, odkud ho vykoupili šejkové vlastnící Paris Saint-Germain za 145 milionů eur, čímž z něho udělali jednoho z nejdražších fotbalistů v historii. Dnes je jeho cena podle portálu TransferMarkt ještě o 35 milionů eur vyšší a je nejdražším fotbalistou na světě. Během aktuální sezony dokazuje, že to není náhodou. V osmi zápasech Ligy mistrů nasázel sedm branek a na další tři nahrál spoluhráčům. V Ligue 1 dal 26 gólů v 31 střetnutích.
6
Fotogalerie

Extratřída. 6 nejlepších střelců z prestižních evropských lig podle průměru gólů na zápas

Gól. A další. A ještě jeden. A znovu gól… Někteří fotbalisté jsou jako dobře namazané stroje, které vyrábějí branky. Kdo je nejproduktivnější?

Jedna věc je počet nastřílených branek, druhou je průměr vstřelených gólů na utkání. Jak jsou na tom v aktuálním ročníku fotbalisté z pěti nejprestižnějších evropských soutěží? Do výběru jsme zařadili pouze borce, kteří odehráli aspoň deset ligových utkání. Na to odpovídají následující kapitoly.

Pokračování 2 / 7

6. Harry Kane (Tottenham Hotspur) – 36 zápasů / 27 gólů = 075 branek na utkání

Harry Kane2.jpg

Devětadvacetiletý útočník Tottenhamu Harry Kane je jedním z dlouhodobě nejkonzistentnějších fotbalistů v anglické Premier League. Celkem už v nejvyšší ostrovní soutěži nasázel 210 branek.

Ostrovní experti, kteří jeho herní styl přirovnávají k někdejší německé hvězdě Jürgenovi Klinsmannovi, už na začátku jeho kariéry tvrdili, že z něho roste superstar světového fotbalu. A měli pravdu. Je radost ho sledovat na hřišti, protože každé utkání odehraje se stoprocentním zápalem a nasazením. Se 27 brankami je momentálně druhým nejlepším střelcem ligy v aktuálním ročníku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

5. Alexandre Lacazette (Olympique Lyon) – 32 zápasů / 25 gólů = 0,78 branek na utkání

Alexandre Lacazette-Lyon.jpg

Olympique Lyon neprožívá zrovna povedenou sezonu. Mužstvo je tři kola před koncem ligové soutěže až na sedmém místě tabulky a v příštím ročníku by se nemuselo vůbec objevit v evropských soutěžích. Jedním z hráčů, kteří však snesou nejvyšší měřítko kvality, je francouzský forvard Alexandre Lacazette.

Do mateřského klubu se vrátil po pěti letech strávených v Arsenalu, kde se v minulé sezoně trápil, ale po návratu do rodné země neuvěřitelně pookřál a dal zavzpomínat na zlaté časy, kdy patřil k nejlepším evropským kanonýrům. Góly opět dává s neuvěřitelnou lehkostí. Ve 32 zápasech jich nasázel už pětadvacet a k nim přidal čtyři nahrávky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

4. Victor Osimhen (SSC Neapol) – 29 zápasů / 23 gólů = 0,79 branek na utkání

Victor Osimhen1.jpg

Víte, proč Neapol letos po 33 letech vyhrála italský titul? Protože (mimo jiné skvělé fotbalisty) má v kádru Victora Osimhena. Čtyřiadvacetiletý nigerijský reprezentant prožil životní sezonu, v níž se zařadil k absolutní střelecké elitě v evropských soutěžích.

V šesti zápasech Ligy mistrů se blýskl pěti brankami a v Serii A se trefil třiadvacetkrát v 29 utkáních. Jeho tržní cena podle portálu TransferMarkt vystřelila na sto milionů eur a může nadále růst. V Neapoli má podepsaný kontrakt do roku 2025, ale pro klub bude asi těžké jej udržet, protože o jeho podpis se ucházejí bohaté velkokluby. Píše se o zájmu Paris Saint-Germain, Chelsea a Arsenalu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

3. Karim Benzema (Real Madrid) – 21 zápasů / 17 gólů = 0,81 branek na utkání

Karim Benzema1.jpg

Odchod Cristiana Ronalda z Realu Madrid, který se uskutečnil v roce 2018, pomohl Karimu Benzemovi, aby zvedl pomyslnou hozenou rukavici a ukázal všem pochybovačům, že je fantastickým útočníkem, který umí střílet hodně gólů. V minulých čtyřech ligových sezonách se pokaždé prostřílel nad metu dvaceti branek a nebýt zdravotních problémů, kvůli kterým byl v součtu téměř tři měsíce mimo hru, měl by na kontě přes dvacet gólů i nyní. I tak ale dokazuje, že je i poté, co převzal Zlatý míč pro nejlepšího hráče loňského roku, stále ve špičkové formě. V Lize mistrů dal deseti zápasech čtyři branky a v La Lize se 21 utkáních trefil sedmnáctkrát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

2. Kylian Mbappé (Paris Saint-Germain) – 31 zápasů / 26 gólů = 0,84 branek na utkání

Kylian Mbappé3.jpg

Čtyřiadvacetiletý útočník Paris Saint-Germain Kylian Mbappé je momentálně asi nejlepším fotbalistou světa. V roce 2016 pomohl reprezentaci galského kohouta do 19 let k titulu mistrů Evropy a před pěti lety už byl ofenzivním esem seniorského národního týmu na šampionátu v Rusku, kde pomohl čtyřmi brankami k zisku zlatých medailí. A to byl druhým nejmladším hráčem na turnaji. K největším hvězdám patřil i na nedávném turnaji v Kataru, kde se stal nejlepším střelcem a dovedl Francii opět do finále, kde podlehla až po penaltovém rozstřelu Argentině.

Jeho talent zazářil nejdříve v dresu Monaka, odkud ho vykoupili šejkové vlastnící Paris Saint-Germain za 145 milionů eur, čímž z něho udělali jednoho z nejdražších fotbalistů v historii. Dnes je jeho cena podle portálu TransferMarkt ještě o 35 milionů eur vyšší a je nejdražším fotbalistou na světě. Během aktuální sezony dokazuje, že to není náhodou. V osmi zápasech Ligy mistrů nasázel sedm branek a na další tři nahrál spoluhráčům. V Ligue 1 dal 26 gólů v 31 střetnutích.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

1. Erling Haaland (Manchester City) - 33 zápasů / 36 gólů = 1,09 branek na utkání

Erling Haaland-Manchester City.jpg

I když asi nikdo nepochyboval o tom, že Manchester City získal loni v létě v podobě Erlinga Haalanda fenomenálního fotbalistu, přece jen mohla nejednomu fanouškovi hlodat v mozku myšlenka, zda zvládne bez problémů přechod z německé do anglické ligy. Brzy však bylo zcela jasné, že norský supertalent nepůjde ve stopách Andreje Ševčenka či Radamela Falcaa, protože jeho start v ostrovní soutěži byl doslova raketový.

Ve 33 zápasech aktuální sezony Premier League dokázal Haaland nastřílet neuvěřitelných 36 branek a zaznamenat čtyři hattricky, což je nejlepší vstup do soutěže v její historii. Vypadá to, že obránce v Premier League čeká pár pořádně perných sezon.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud