Šimon Hrubec (2019, Oceláři Třinec)  Hrdina play-off z roku 2019. Reprezentační gólman Šimon Hrubec vychytal v 17 zápasech dvanáct výher a byl jedním z klíčových mužů zlatého třineckého úspěchu. Ve vyřazovacích zápasech inkasoval v průměru jen 2,18 branky na utkání a úspěšností zákroků se dostal nad 92 %. Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
 Marek Čiliak (2017 a 2018, Kometa Brno)  Slovenský reprezentant Marek Čiliak se radoval z mistrovského titulu dvakrát. V letech 2017 a 2018 byl naprosto famózní a především díky němu Brno získalo premiérové extraligové tituly. Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia
 Ján Lašák (2016, Bílí Tygři Liberec)  Mistr světa z roku 2002 přišel v průběhu sezony 2013/14 do Liberce, s nímž po dvou letech postoupil do finále. Slovenský gólman předváděl parádní výkony a v boji o zlato s Bílými Tygry udolal Spartu. Ve finále se ale zranil, pod Ještědem mu navíc končila smlouva, a i proto poté ukončil kariéru. Foto: Profimedia.cz
 Pavel Francouz (2015, Verva Litvínov)  Psal se rok 2015 a Verva tehdy předvedla parádní jízdu, kterou zakončila historickým titulem. Klíčovou postavou nebyl jen Martin Ručinský, ale především Pavel Francouz, jenž v té době už dávno převyšoval kvality extraligy. Nebýt jeho, Litvínov by ve finále těžko zastavil našlapané třinecké Oceláře. Takto ale slavil severočeský klub a Francouz si vychytal angažmá v Čeljabinsku. Foto: Profimedia.cz
6
Fotogalerie

Fantomové extraligového play-off. 6 posledních brankářů, kteří své týmy dovedli k titulu

Můžete mít sebelepší tým, útok napěchovaný hvězdami a v obraně zkušené beky, jenže jakmile vám nezachytá gólman, jste bez šance na úspěch. Právě brankáři totiž rozhodují o titulu.

Finálové série hokejové extraligy z posledních let potvrdily, že bez nadupaného gólmana ve špičkové formě to prostě nejde. Kteří brankáři slavili v předešlých finálových sériích mistrovský titul? To se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

Ondřej Kacetl (2021 a 2022, Oceláři Třinec)

Ondřej Kacetl.jpg

Ondřej Kacetl je rodákem ze Znojma, kde také hokejově vyrostl. V jihomoravském klubu hrál nejprve ligu EBEL od sezony 2013/14 už patří k inventáři extraligy.

Postupně si zachytal v Hradci Králové a v Pardubicích, v průběhu ročníku 2020/21 přišel na hostování do Třince, kde doplnil a záhy vytlačil z pozice brankářské jedničky zkušeného Jakuba Štěpánka. V play-off odchytal všechny zápasy, zaskvěl se úspěšností zákroků 95,5 % a průměrem 1,11 inkasovaných branek na zápas.

V minulé sezoně sice v základní části odchytal méně střetnutí než Marek Mazanec, ale v play-off měl opět vyhrazeno místo mezi tyčemi třinecké klece on. Nastoupil do třinácti ze šestnácti utkání, zaznamenal úspěšnost zákroků 93,8 %, průměr 1,47 inkasovaných gólů na utkání a výrazně přispěl ke zkompletování zlatého hattricku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Šimon Hrubec (2019, Oceláři Třinec)

Šimon Hrubec titul Pavel Mazáč  CNC  Profimedia.jpg

Hrdina play-off z roku 2019. Reprezentační gólman Šimon Hrubec vychytal v 17 zápasech dvanáct výher a byl jedním z klíčových mužů zlatého třineckého úspěchu. Ve vyřazovacích zápasech inkasoval v průměru jen 2,18 branky na utkání a úspěšností zákroků se dostal nad 92 %.

Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Pokračování 4 / 7

Marek Čiliak (2017 a 2018, Kometa Brno)

Marek Čiliak titul Barbora Reichová  CNC  Profimedia.jpg

Slovenský reprezentant Marek Čiliak se radoval z mistrovského titulu dvakrát. V letech 2017 a 2018 byl naprosto famózní a především díky němu Brno získalo premiérové extraligové tituly.

Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia

Pokračování 5 / 7

Ján Lašák (2016, Bílí Tygři Liberec)

Ján Lašák Liberec 2.jpg

Mistr světa z roku 2002 přišel v průběhu sezony 2013/14 do Liberce, s nímž po dvou letech postoupil do finále. Slovenský gólman předváděl parádní výkony a v boji o zlato s Bílými Tygry udolal Spartu. Ve finále se ale zranil, pod Ještědem mu navíc končila smlouva, a i proto poté ukončil kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Pavel Francouz (2015, Verva Litvínov)

Pavel Francouz titul.jpg

Psal se rok 2015 a Verva tehdy předvedla parádní jízdu, kterou zakončila historickým titulem. Klíčovou postavou nebyl jen Martin Ručinský, ale především Pavel Francouz, jenž v té době už dávno převyšoval kvality extraligy. Nebýt jeho, Litvínov by ve finále těžko zastavil našlapané třinecké Oceláře. Takto ale slavil severočeský klub a Francouz si vychytal angažmá v Čeljabinsku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Libor Kašík (2014, PSG Zlín)

Libor Kašík 2.jpg

V roce 2013 to ještě nevyšlo, tehdy Zlín ve finále nestačil na Plzeň. O rok později ale ševci narazili v boji o mistrovský titul na Kometu, kterou porazili 4:1 na zápasy. Libor Kašík v úvodních dvou duelech série dokonce udržel čistá konta a stal se hlavní hvězdou bojů o zlato.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud