Obránce: Alexi Lalas  Obránce Alexi Lalas na hřišti doslova zářil, a to nejen svými výkony, ale také zjevem. Kromě ohnivě rezavých vlasů a vousů nosíval více než 190 centimetrů vysoký hráč na hlavě tenkou čelenku. Na hřišti se často tvářil jako ukřižovaný Ježíš Kristus, kterého by v nějakém hollywoodském trháku mohl z fleku hrát. Mezi lety 1991 a 1998 zvládl odehrát v národním celku 96 utkání, ve kterých nastřílel deset branek. Byl vzorem houževnatosti a vytrvalosti. Profimedia.cz
 Obránce: Marcelo Balboa  V devadesátých letech minulého století si nešlo americký celek představit bez obránce Marcela Balboy. Urostlý dlouhovlasý stoper byl na hřišti nepřehlédnutelnou postavou. Zúčastnil se tří světových šampionátů a jako první hráč nastřádal v reprezentaci Spojených států sto startů. Když v roce 2000 ukončil kariéru v národním celku, měl na kontě 13 nastřílených branek ve 127 zápasech. Profimedia.cz
 Obránce: DaMarcus Beasley  DaMarcus Beasley patří k nejdéle sloužícím hráčům v americké reprezentaci. Zahrál si na čtyřech světových šampionátech a vyhrál pětkrát pohár CONCACAF, tedy kontinentální mistrovství. Rychlý levý obránce, který mohl alternovat také na postu levého křídla či záložníka, odehrál v národním celku 126 zápasů a nastřílel 17 branek. Profimedia.cz
 Záložník: Claudio Reyna  Střední záložník Claudio Reyna hrál v dresu USA na světových šampionátech v letech 1998, 2002 a 2006 a na soupisce mohl být i v roce 1994, ale kvůli zranění o turnaj přišel. Na klubové úrovni vystřídal Leverkusen, Wolfsburg, Glasgow Rangers, Sunderland, Manchester City a kariéru ukončil v roce 2008 v dresu newyorských Red Bulls. V reprezentačním dresu patřil k nejlépe technicky vybaveným hráčům v historii. Za Spojené státy odehrál 112 zápasů, ve kterých nastřílel osm branek. Profimedia.cz
11
Fotogalerie

Fotbal v USA už má 110 let. Takto by vypadala nejlepší americká jedenáctka všech dob

Fotbal ve Spojených státech dávno není otloukánkem, který se krčí ve stínu nejpopulárnějších sportů. K oblíbenosti baseballu, basketbalu či amerického fotbalu má sice ještě daleko, ale od úspěšné zaoceánské mise Davida Beckhama se o „soccer“ zajímá stále víc lidí. Už bylo načase. Fotbal v USA totiž kroutí druhé století existence.

V roce 2013 uplynulo rovné století od založení United States Football Association, tedy organizace, která zastřešuje fotbalové dění ve Spojených státech. Nyní má americký fotbal už 110 let. Jak by vypadala nejlepší americká jedenáctka všech dob? Tento kompletní americký tým snů by hrál v rozestavení 3-4-1-2 a najdete jej v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 12

Brankář: Tim Howard

Tim Howard-USA.jpg

Brad Friedel, nebo Tim Howard? To je těžká otázka, koho postavit do branky v tomto americkém výběru všech dob. Oba byli velkými osobnostmi v anglické Premier League a oba tam shodně vychytali 132 zápasů v nulou. V reprezentačním dresu toho ale zvládl víc Howard, proto také dostal přednost před svým kolegou.

Howard chytal třikrát na mistrovství světa a dvakrát s reprezentací USA vyhrál šampionát Severní a Střední Ameriky. Dvakrát se stal nejlepším sportovcem Spojených států a třikrát nejlepším brankářem Severní a Střední Ameriky. V národním celku odchytal během patnácti roků 121 utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

Obránce: Alexi Lalas

Alexi Lalas1.jpg

Obránce Alexi Lalas na hřišti doslova zářil, a to nejen svými výkony, ale také zjevem. Kromě ohnivě rezavých vlasů a vousů nosíval více než 190 centimetrů vysoký hráč na hlavě tenkou čelenku. Na hřišti se často tvářil jako ukřižovaný Ježíš Kristus, kterého by v nějakém hollywoodském trháku mohl z fleku hrát. Mezi lety 1991 a 1998 zvládl odehrát v národním celku 96 utkání, ve kterých nastřílel deset branek. Byl vzorem houževnatosti a vytrvalosti.

Pokračování 4 / 12

Obránce: Marcelo Balboa

Marcelo Balboa.jpg

V devadesátých letech minulého století si nešlo americký celek představit bez obránce Marcela Balboy. Urostlý dlouhovlasý stoper byl na hřišti nepřehlédnutelnou postavou. Zúčastnil se tří světových šampionátů a jako první hráč nastřádal v reprezentaci Spojených států sto startů. Když v roce 2000 ukončil kariéru v národním celku, měl na kontě 13 nastřílených branek ve 127 zápasech.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

Obránce: DaMarcus Beasley

DaMarcus Beasley.jpg

DaMarcus Beasley patří k nejdéle sloužícím hráčům v americké reprezentaci. Zahrál si na čtyřech světových šampionátech a vyhrál pětkrát pohár CONCACAF, tedy kontinentální mistrovství. Rychlý levý obránce, který mohl alternovat také na postu levého křídla či záložníka, odehrál v národním celku 126 zápasů a nastřílel 17 branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

Záložník: Claudio Reyna

Claudio Reyna1.jpg

Střední záložník Claudio Reyna hrál v dresu USA na světových šampionátech v letech 1998, 2002 a 2006 a na soupisce mohl být i v roce 1994, ale kvůli zranění o turnaj přišel. Na klubové úrovni vystřídal Leverkusen, Wolfsburg, Glasgow Rangers, Sunderland, Manchester City a kariéru ukončil v roce 2008 v dresu newyorských Red Bulls. V reprezentačním dresu patřil k nejlépe technicky vybaveným hráčům v historii. Za Spojené státy odehrál 112 zápasů, ve kterých nastřílel osm branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

Záložník: Michael Bradley

Michael Bradley.jpg

Toronto poslalo v lednu roku 2014 do AS Řím deset milionů dolarů za Michaela Bradleyho. Americký reprezentant toho v Evropě odehrál poměrně dost – kromě angažmá v Římě působil také v Chievu, Aston Ville, Borussii Mönchengaldbach a Heerenveenu.

Momentálně čtyřiatřicetiletý Bradley má pověst komplexního hráče, který prakticky nemá slabinu. Už mnoho let je považován za jednoho z nejlepších záložníků v Major League Soccer. Umí vytvářet šance i střílet góly. V americké reprezentaci, kde nosí kapitánskou pásku, jich dosud dal sedmnáct ve 151 zápasech, do kterých nastoupil. Dvakrát vyhrál pohár CONCACAF a jednou se stal nejlepším americkým sportovcem roku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 12

Záložník: Landon Donovan

Landon Donovan1.jpg

O šokující „opomenutí“ se postaral trenér reprezentace Spojených států Jürgen Klinsmann v roce 2014. Na mistrovství světa do Brazílie totiž nevzal legendu amerického fotbalu Landona Donovana. Přestože se Donovan velkou měrou zasloužil o postup na šampionát, německý kouč prohlásil, že „musel udělat nejtěžší rozhodnutí ve své trenérské kariéře“ a hvězdného útočníka do Jižní Ameriky nevzal „z výkonnostních důvodů“.

Přesto toho univerzál, který mohl hrát na postu útočníka i v záloze, stihl během reprezentační kariéry dost. Odehrál v národním celku 157 utkání, což ho řadí na druhé místo v historii amerického týmu, a je také jediným fotbalistou, který v dresu USA zaznamenal alespoň 50 gólů a stejný počet asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

Záložník: Clint Dempsey

Clint Dempsey.jpg

Clint Dempsey mohl hrát v útoku i v záloze a trenéři, pod nimiž působil, toho hojně využívali, včetně koučů americké reprezentace. V národním celku zvládl mezi lety 2004 až 2017 odehrát 141 utkání, v nichž nasázel soupeřům 57 gólů, což z něho dělá spolu s Landonem Donovanem nejlepšího kanonýra USA v historii. Ve výčtu úspěchů má tři triumfy z CONCACAF Gold Cupu a třikrát se stal nejlepším americkým sportovcem roku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

Ofenzivní záložník: Christian Pulišič

Christian Pulisic1.jpg

Čtyřiadvacetiletý Američan s chorvatskými kořeny se stal v minulých letech kometou německé Bundesligy. Christian Pulišič byl už v 17 letech považován za jeden z největších fotbalových talentů své generace a v bohatých velkoklubech si toho byli moc dobře vědomi.

Už jako teenager odešel do Dortmundu a v dresu Borussie se jeho talent rozzářil naplno. V boji o jeho podpis nakonec uspěla londýnská Chelsea, která neváhala v lednu roku 2019 zaplatit 58 milionů liber. V reprezentaci Spojených států dosud odehrál 60 zápasů, ve kterých nastřílel 25 branek. Jednou by mohl být největší fotbalovou legendou USA. Před pár dny přestoupil do italského klubu AC Milán.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

Útočník: Eric Wynalda

Eric Wynalda.jpg

Během desetileté reprezentační kariéry odehrál útočník Eric Wynalda za tým USA 106 utkání, ve kterých se čtyřiatřicetkrát zapsal mezi střelce. Je jedním z mála amerických fotbalistů, kteří si zahráli třikrát na mistrovství světa. V roce 1991 s týmem vybojoval zlato na mistrovství Severní a Střední Ameriky, o pět let později získal ocenění pro nejlepšího amerického fotbalistu roku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

Útočník: Brian McBride

Brian McBride1.jpg

Vytrvalý a neúnavný bojovník Brian McBride je pátým nejlepším střelcem v historii americké reprezentace. Na rovných třicet gólů nepotřeboval odehrát ani stovku utkání (95). Zúčastnil se tří světových šampionátů a podílel se na vítězství USA na mistrovství Severní a Střední Ameriky v roce 2002. V roce 2014 byl uveden do Síně slávy amerického fotbalu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud