Už jen hodiny zbývají do uzavření zimního přestupového okna a ve fotbalovém světě se na pár měsíců přestane hýbat trh s hráči. Zatím se ale stále horečně spekuluje o tom, kdo by kam mohl zamířit. V mnoha klubech kalkulují, kolik peněz si ještě mohou dovolit utratit za posily, jinde přemýšlejí, jak vyměnit hráče „kus za kus.“
Na fotbalovém trhu nemusí hrát největší roli vždycky jen peníze. Čas od času si kluby vymění i hráče. Ne vždy z toho ale profitují obě strany.
V následujících kapitolách najdete pět velkých obchodů minulosti, při nichž dva fotbalisté putovali opačným směrem. Ke každému přidáváme vítěze, tedy klub, který na výměně vydělal víc.
Pokračování 2 / 6
1995: Andy Cole – Keith Gillespie (Newcastle – Manchester United)
Andy Cole odcházel v roce 1995 jako živoucí legenda z Newcastlu do Manchesteru United, kde se také nesmazatelně zapsal do klubové historie. (Foto: Profimedia.cz)
V lednu roku 1995 šokoval anglickou Premier League přestup útočníka Andyho Colea z Newcatlu do Manchesteru United. Celková cena obchodu činila sedm milionů liber, přičemž do přestupu byl zahrnut i forvard Keith Gillespie, kterého Red Devils poslali do Newcastlu.
Cole byl součástí týmu Alexe Fergusona do roku 2001 a pomohl Rudým ďáblům vybojovat pět anglických titulů, dvě trofeje z FA Cupu a vítězství v Lize mistrů. Spolu s Dwightem Yorkem vytvořil nejobávanější útočné duo druhé poloviny devadesátých let. Gillespie strávil v Newcastlu tři sezony, patřil sice do základní sestavy, ale žádného úspěchu se nedočkal. Na této výměně vydělali na Old Trafford.
Pokračování 3 / 6
2004: Michael Owen – Antonio Núňez (Liverpool – Real Madrid)
Michael Owen v Realu Madrid nenaplnil velká očekávaní. Přestože úplně nezklamal, po roce se vrátil ze Španělska do Anglie a zakotvil v Newcastlu. (Foto: Profimedia.cz)
Po osmi úspěšných letech v Liverpoolu se zázračné dítě anglického fotbalu vydalo v létě roku 2004 na první zahraniční štaci. Michael Owen zamířil do Realu Madrid, který za něho zaplatil osm milionů liber a přidal navíc ještě španělského záložníka Antonia Núňeze.
Ani jeden z hráčů nesplnil to, co od něho v novém klubu očekávali. Owen strávil na San Bernabeu jen jedinou sezonu, pak se vrátil zpátky do Premier League. Stejně dlouho vydržel na Anfield Road Núňez. Ale zatímco anglický reprezentant odehrál 36 ligových zápasů a nastřílel 13 branek, Španěl v Liverpoolu úplně pohořel. Nastoupil jen do 18 utkání a nedal jedinou branku.
Pokračování 4 / 6
2006: William Gallas – Ashley Cole (Arsenal - Chelsea)
Odchod z Arsenalu udělal z Ashleyho Colea v očích fanoušků zrádce. V Chelsea však získal nejen vyšší plat, ale i řadu trofejí. (Foto: Profimedia.cz
V srpnu roku 2006 Chelsea dotáhla do zdárného konce přestup obránce Ashleyho Colea z Arsenalu. Za jednoho z nejoblíbenějších hráčů Gunners, který pomohl vybojovat dva tituly a tři výhry v FA Cupu, zaplatil majitel klubu Roman Abramovič pět milionů liber a navíc přidal i hráčskou náhradu – francouzského stopera Williama Gallase.
Z Colea byl v očích fanoušků Arsenalu rázem nenáviděný zrádce, ale na Stamford Bridge se stal legendou, která vešla do klubové historie. Blues pomohl vyhrát titul v roce 2010, čtyři trofeje v FA Cupu, Ligu mistrů a Evropskou ligu. Gallas nevyhrál v Arsenalu nic a v roce 2010 se přestěhoval do týmu největšího rivala Kanonýrů – do Tottenhamu. Vítězem této výměny je jednoznačně Chelsea.
Pokračování 5 / 6
2009: Zlatan Ibrahimovič – Samuel Eto’o (Barcelona – Inter Milán)
Samuel Eto'o a Zlatan Ibrahimovič byli součástí obchodu mezi Barcelonou a Interem Milán v roce 2009. Více se výměna vyplatila italskému klubu. (Foto: Profimedia.cz)
V létě roku 2009 Barcelona zoufale toužila po podpisu kontroverzního švédského útočníka Zlatana Ibrahimoviče z Interu Milán. Za vytáhlého ostrostřelce poslala do italského klubu Aleksandra Hleba a Samuela Eto’oa. K tomu přidali katalánští bossové ještě 40 milionů liber.
Švédská superhvězda vydržela na Camp Nou jen jeden rok a putovala zpátky do Milána - tentokrát do AC. Zato Kamerunec Eto’o se v dresu Interu činil – pod vedením Josého Mourinha pomohl vyhrát italský titul i Ligu mistrů. Je asi jasné, kdo na tomto obchodu vydělal – navzdory tomu, že Zlatan byl jistě lepší hráč než Eto’o, Barca to nebyla.
Pokračování 6 / 6
2011: Nemanja Matič – David Luiz (Chelsea - Benfica Lisabon)
V roce 2011 byli David Luiz a Nemanja Matič součástí výměnného obchodu mezi Chelsea a Benfikou Lisabon, později spolu váleli na Stamford Bridge v jednom dresu. (Foto: Profimedia.cz)
Srbský záložník Nemanja Matič se stal na konci ledna roku 2011 součástí vypořádání přestupu Davida Luize mezi Chelsea a Benfikou Lisabon. Brazilský reprezentant stál londýnský velkoklub 21,3 milionů eur, k nimž přidal jako bonus navíc Matiče.
Po třech letech se však Matič na Stamford Bridge vrátil. Kouč José Mourinho ho v lednu roku 2014 koupil zpět z Benfiky za 21 milionů liber. Chelsea tedy měla v týmu Luize i Matiče, ale spokojenější byli asi v portugalském klubu, který na hráči, jehož se v Chelsea zbavili téměř zadarmo, vydělali pořádný balík, když si ho Londýňané kupovali zpět.