Estádio do Maracaná. Všem náruživým fotbalovým fanouškům by se při vyslovení tohoto jména měl zatajit dech. Býval to největší stadion na světě. Během finále mistrovství světa v roce 1950 pojal údajně až dvě stě tisíc diváků.
Řečeno slovy Jiráskovy mýtické kněžny Libuše – sláva stadionu Maracaná se dotýká hvězd. Před devíti roky se v Brazílii po čtyřiašedesáti letech znovu konalo fotbalové mistrovství světa a jeho chloubou byl stejný svatostánek jako v polovině minulého století.
Stadion prošel rekonstrukcí, která stála přes 200 milionů dolarů. To vše, aniž by byl stařičký fotbalový chrám zničen nebo doznal zásadních vizuálních změn. Vnější fasáda zůstala zachována, ale přesto se z něj stala supermoderní aréna, v níž jsou staré a nové části stavby dokonale propojené.
Charakteristická, téměř kruhovitá střecha, která určuje tvar stadionu, je po úpravách vzdušnější a světlejší než bývala. Tribuny posunuli architekti o třináct metrů blíž k hrací ploše, což ještě zlepšilo už tak fantastickou atmosféru, kterou byla aréna vždycky proslulá.
Rekonstrukcí prošly veškeré vnitřní prostory – restaurace, salonky, kabiny i toalety. Stavba hostila dvě léta po fotbalovém šampionátu ještě jednu velkolepou sportovní akci. V roce 2016 byla pilířem letních olympijských her.
Legendární stadion Maracaná v Brazilském Rio de Janeiru prošel nákladnou rekonstrukcí, aby mohl hostit fotbalové mistrovství světa v roce 2014 a letní olympiádu o dva roky později. (Foto: archdaily.com)