Nico Rosberg vs. Lewis Hamilton  Na jedné straně to byli týmoví parťáci ve stáji Mercedes a na druhé nesmiřitelní rivalové, kteří si to tvrdě rozdávali o titul mistra světa.

Nico Rosberg vs. Lewis Hamilton
Na jedné straně to byli týmoví parťáci ve stáji Mercedes a na druhé nesmiřitelní rivalové, kteří si to tvrdě rozdávali o titul mistra světa.

 Damon Hill vs. Michael Schumacher  Rivalita Damona Hilla a Michaela Schumachera odstartovala v sezoně 1994. Tehdy ukončil kariéru Alain Prost a z velikánů zůstal v F1 jen legendární Ayrton Senna, jemuž Hill dělal na dělal týmovou dvojku. Schumacherova kariéra se rozbíhala na plné obrátky v Benettonu. První polovina sezony se nesla ve znamení německého pilota. Ve druhé části byl Michael dvakrát diskvalifikován pro porušení pravidel a dostal navíc i zákaz startu ve dvou Veľkých cenách. Toho dokonale využil Hill a před posledními závody srazil ztrátu na čelo na rozdíl jediného bodu. V Austrálii se bojovalo o titul a hvězdné duo si jelo vlastní závod. V 35. kole byla ztráta Hilla na vedoucího Schumachera malá a Brit tvrdě dotíral na lídra závodu. Pod tlakem udělal Nemec chyb
 Mark Webber vs. Sebastian Vettel  Pět sezon spolu „válčili“ ve stáji Red Bull Australan Mark Webber a Němec Sebastian Vettel. Čtyřikrát vybojovali pro tým vítězství v Poháru konstruktérů, ale od Velké ceny Turecka v roce 2010 spolu moc nemluvili a jejich vztahy byly napjaté. Ve 40. kole totiž mezi jejich vozy došlo ke kontaktu, kvůli čemuž přišli oba jezdci o slibně rozjetý závod. Po něm se začali obviňovat, čí to byla vina. Vydrželi však spolu v jednom týmu ještě čtyři další roky, během nichž se musel Webber smířit s pozicí dvojky a sledovat, jak jeho německý kolega sbírá postupně jeden titul za druhým.
 Alain Prost vs. Ayrton Senna  Na konci osmdesátých let minulého století byste nenašli na okruzích Formule 1 větší soupeře než Brazilce Ayrtona Sennu a Francouze Alaina Prosta. Oba tvořili nesmírně silné duo, jež usedalo do kokpitů McLarenů. V letech 1988 a 1989 vybojovali vítězství v Poháru konstruktérů a každý z nich si připsal na konto i titul mistra světa, V roce 1990 a 1991 vyhrál Brazilec na McLarenu další dva tituly. To už s ním však Prost sváděl souboje jako pilot Ferrari.
 Nigel Mansell vs. Nelson Piquet  I když ji žádný majitel nevidí rád, rivalita jezdců v jedné stáji není ničím novým a neobvyklým. V roce 1986 a 1987 spolu „trpěli“ u Williamsu Brit Nigel Mansell a Brazilec Nelson Piquet. Averze jednoho vůči druhému byla veřejným tajemstvím, ale společně dvakrát vybojovali pro Williams vítězství v Poháru konstruktérů. Jejich dechberoucí souboj na Grand Prix Velké Británie v roce 1987 patří k milníkům v historii Formule 1. Navzdory tomu, že v této sezoně vyhrál Mansell šest Velkých cen a Piquet jen tři, stal se Brazilec mistrem světa.
6
Fotogalerie

Hamilton vs. Rosberg a 5 dalších největších rivalských dvojic v historii Formule 1

Díky filmu „Rush“ vědí o rivalitě ve formuli 1 i ti, které jinak svět rychlých kol a silných motorů moc nezajímá. Nejen James Hunt a Niki Lauda však byli na okruzích Grand Prix nesmiřitelnými soupeři. Podobné dvojice bychom našli prakticky v každé éře.

Rosberg Hamilton (2).jpg
Nico Rosberg a Lewis Hamilton - na jedné straně to byli týmoví parťáci ve stáji Mercedes a na druhé nesmiřitelní rivalové, kteří si to tvrdě rozdávali o titul mistra světa. (Foto: Profimedia.cz)

Můžeme jen spekulovat, kdo bude na konci aktuální sezony Formule 1 korunován jako nový světový šampion a zda se některé souboje o vítězství a mistrovský titul stanou legendárními. To ponechme na hodnocení budoucích generací. Vraťme se nyní zpět v čase a připomeňme si pět největších rivalských dvojic v historii Formule 1. Všechny je najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Damon Hill vs. Michael Schumacher

Schumacher - Hill.jpg

Rivalita Damona Hilla a Michaela Schumachera odstartovala v sezoně 1994. Tehdy ukončil kariéru Alain Prost a z velikánů zůstal v F1 jen legendární Ayrton Senna, jemuž Hill dělal na dělal týmovou dvojku. Schumacherova kariéra se rozbíhala na plné obrátky v Benettonu.

 

Byla to právě tragická Velká cena San Marina a smrt Senny, která Hilla posunula do bojů v první linii, kde už Schumacher figuroval, protože vyhrál úvodní dva závody a triumf zopakoval i ve třetím, po nešťastné havárii Senny. Brit byl v těžké pozici - ještě stále byl poměrně nezkušený (nikoli věkem, měl už 33 let) a ve stínu svého úspěšného otce, mistra světa Grahama Hilla, potřeboval dokázat sobě i ostatním, že má na to stát se týmovou jedničkou ve špičkové stáji.

První polovina sezony se nesla ve znamení německého pilota. Ve druhé části byl Michael dvakrát diskvalifikován pro porušení pravidel a dostal navíc i zákaz startu ve dvou Veľkých cenách. Toho dokonale využil Hill a před posledními závody srazil ztrátu na čelo na rozdíl jediného bodu.

V Austrálii se bojovalo o titul a hvězdné duo si jelo vlastní závod. Pozdější vítěz Nigel Mansell zajížděl v průměru o sekundu pomalejší kola, a to i v momentě, kdy ho na trati nikdo nezdržoval.

V 35. kole byla ztráta Hilla na vedoucího Schumachera malá a Brit tvrdě dotíral na lídra závodu. Pod tlakem udělal Němec chybu, vyletěl mimo trať a otřel se monopostem o svodidla.

Bez zastavení se okamžitě vrátil na vozovku. Hill nezaváhal ani na moment a vnitřní stranou se pokusil o předjetí. Schumacher však zatáčku nekompromisně uzavřel. Došlo ke kontaktu a pravá strana Benettonu byla katapultována do výšky. Neovladatelný monopost skončil v bariéře. Sezona pro Schumachera skončila a na šťastný konec to v té chvíli nevypadalo. Poškozené ale bylo také auto Damona Hilla, který jen nevěřícně kroutil hlavou, když v boxech zjistil, že kvůli poruše závěsu levého předního kola nemůže pokračovat.

Svůj první titul na cestě za nehynoucí slávou tedy nakonec získal Michael Schumacher. Incident z 35. kola však navždy poznamenal vtahy této dvojice. Pro mnohé byl morálním vítězem Hill.

Fanoušky F1 incident rozdělil na dva tábory. Každý měl na nehodu jiný pohled. Následující sezona byla zcela v režii Schumachera, především její druhá polovina. Nevraživost mezi oběma piloty se projevila během tohoto ročníku, ale také v dalších sezonách, nejen v řadě vzájemných verbálních ataků, ale ale také tvrdými souboji na tratích.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Mark Webber vs. Sebastian Vettel

Vettel Weber1.jpg

Pět sezon spolu „válčili“ ve stáji Red Bull Australan Mark Webber a Němec Sebastian Vettel. Čtyřikrát vybojovali pro tým vítězství v Poháru konstruktérů, ale od Velké ceny Turecka v roce 2010 spolu moc nemluvili a jejich vztahy byly napjaté.

Ve 40. kole totiž mezi jejich vozy došlo ke kontaktu, kvůli čemuž přišli oba jezdci o slibně rozjetý závod. Po něm se začali obviňovat, čí to byla vina. Vydrželi však spolu v jednom týmu ještě čtyři další roky, během nichž se musel Webber smířit s pozicí dvojky a sledovat, jak jeho německý kolega sbírá postupně jeden titul za druhým.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Alain Prost vs. Ayrton Senna

Prost Senna.jpg

Na konci osmdesátých let minulého století byste nenašli na okruzích Formule 1 větší soupeře než Brazilce Ayrtona Sennu a Francouze Alaina Prosta. Oba tvořili nesmírně silné duo, jež usedalo do kokpitů McLarenů. V letech 1988 a 1989 vybojovali vítězství v Poháru konstruktérů a každý z nich si připsal na konto i titul mistra světa, V roce 1990 a 1991 vyhrál Brazilec na McLarenu další dva tituly. To už s ním však Prost sváděl souboje jako pilot Ferrari.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Nigel Mansell vs. Nelson Piquet

Piquet Mansell1.jpg

I když ji žádný majitel nevidí rád, rivalita jezdců v jedné stáji není ničím novým a neobvyklým. V roce 1986 a 1987 spolu „trpěli“ u Williamsu Brit Nigel Mansell a Brazilec Nelson Piquet. Averze jednoho vůči druhému byla veřejným tajemstvím, ale společně dvakrát vybojovali pro Williams vítězství v Poháru konstruktérů.

Jejich dechberoucí souboj na Grand Prix Velké Británie v roce 1987 patří k milníkům v historii Formule 1. Navzdory tomu, že v této sezoně vyhrál Mansell šest Velkých cen a Piquet jen tři, stal se Brazilec mistrem světa.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

James Hunt vs. Niki Lauda

Hunt Lauda.jpg

Snímek režiséra Rona Howarda s názvem „Rush“ je pravděpodobně nejlepším filmem se sportovní tematikou v historii kinematografie. Není se čemu divit, vychází totiž z příběhu největší rivality na okruzích Velkých cen Formule 1.

Anglický playboy James Hunt a puntičkářský Rakušan Niki Lauda byli soky nejen na závodní dráze, ale také v civilním životě. Zlatým písmem se do historie zapsal jejich souboj o titul mistra světa v roce 1976. Až díky poslednímu závodu se z celkového vítězství radoval Hunt.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud