Joe Sakic  Joe Sakic už je ve sportovním důchodu, zanechal za sebou ale výraznou stopu. Bývalá opora Colorada získala dva Stanley Cupy, triumfovala na olympiádě v Salt Lake City a vyhrála i předminulý Světový pohár. Na tom se Sakic blýskl bilancí 4+2. O deset let dříve slavil vítězství na mistrovství světa v Itálii. Profimedia.cz
 Scott Niedermayer  Získat čtyři Stanley Cupy? To se nepovede každému. Bývalý obránce Scott Niedermayer to dokázal. Třikrát triumfoval s New Jersey a jednou s Anaheimem. Dvakrát vyhrál olympijské hry, byl členem zlatého kanadského týmu, který ovládl mistrovství světa 2004 v Praze a Ostravě a také týmu, jenž vyválčil zlato na Světovém poháru ve stejném roce. Profimedia.cz
 Jonathan Toews  Útočník Jonathan Toews je jedním z nejlepších hráčů současnosti, což potvrdil i na Světovém poháru v roce 2016, na kterém se stal čtvrtým nejproduktivnějším hráčem turnaje (dal tři góly a přidal tři nahrávky). V NHL dosud nehrál jinde než v Chicagu, které kapitán Blackhawks dovedl už ke třem Stanley Cupům. Ve sbírce má i dva olympijské medaile a jeden světový titul. Profimedia.cz
 Patrice Bergeron  Trojice Sidney Crosby, Brad Marchand a Patrice Bergeron deptala soupeře na Světovém poháru v roce 2016. Dohromady posbírali 25 kanadských bodů, Bergeron dal tři branky, přidal čtyři asistence, jednou se trefil i v rozhodující finálové bitvě a stal se třetím nejproduktivnějším hráčem turnaje. Forvard Bostonu si tak připsal další cenný úspěch do své bohaté sbírky trofejí. Profimedia.cz
8
Fotogalerie

Hokejová extratřída! 8 Kanaďanů, kteří jsou v Triple Gold Clubu a navíc vyhráli Světový (či Kanadský) pohár

Hráči ze země javorových listů ovládli zatím poslední Světový pohár v roce 2016 a dokázali, proč je Kanada považována za největší hokejovou velmoc.

Hokejisté Kanady na Světovém poháru před šesti lety ani jednou nezaváhali, porazili všechny soupeře a navázali na olympijské triumfy z Vancouveru a Soči, na výhry z mistrovství světa v České republice a Rusku a také na předchozí triumf ze Světového poháru.

Ve vítězném týmu byli v roce 2016 čtyři členové prestižního Triple Gold Clubu, který sdružuje vítěze olympiády, Stanley Cupu a mistrovství světa, a rozšířili tak svou bohatou sbírku triumfů. Do stejné společnosti patří i čtyři další hráči, včetně jednoho, který vyhrál Kanadský pohár, což byl předchůdce Světového poháru. Jména těchto výjimečných borců najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

Brendan Shanahan

Shanahan.jpg

Zlato na MS: 1994 (Itálie)
Zlato na OH: 2002 (Salt Lake City)
Stanley Cup: 1997, 1998, 2002 (Detroit Red Wings)
Vítěz Kanadského poháru: 1991

Kanadský útočník Brendan Shanahan sbíral se stejnou lehkostí body do tabulky produktivity i trestné minuty za tvrdou a důraznou hru. Nejlepší část kariéry strávil v Detroitu. Šlo sice „jen“ o devět sezon z celkových dvaceti, které odehrál v NHL, zanechal však v klubu hodně výraznou stopu. Třikrát významně pomohl Rudým křídlům ke Stanley Cupu.

V žádném ročníku v základní části během působení v Detroitu nenastřílel méně než 25 branek a neposbíral méně než 50 kanadských bodů. Osmkrát si zahrál v All-Star Game a dodnes je jediným hokejistou v historii NHL, který nastřílel v kariéře přes 600 gólů v základní části soutěže a zároveň nasbíral více než dva tisíce trestných minut.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Joe Sakic

Joe Sakic.jpg

Zlato na MS: 1994 (Itálie)
Zlato na OH: 2002 (Salt Lake City)
Stanley Cup: 1996, 2001 (Colorado Avalanche)
Vítěz Světového poháru: 2004

Joe Sakic už je ve sportovním důchodu, zanechal za sebou ale výraznou stopu. Bývalá opora Colorada získala dva Stanley Cupy, triumfovala na olympiádě v Salt Lake City a vyhrála i předminulý Světový pohár. Na tom se Sakic blýskl bilancí 4+2. O deset let dříve slavil vítězství na mistrovství světa v Itálii.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

Scott Niedermayer

Scott Niedermayer-Anaheim.jpg

Zlato na MS: 2004 (Česká republika)
Zlato na OH: 2002 (Salt Lake City), 2010 (Vancouver)
Stanley Cup: 1995, 2000 a 2003 (New Jersey Devils), 2007 (Anaheim Ducks)
Vítěz Světového poháru: 2004

Získat čtyři Stanley Cupy? To se nepovede každému. Bývalý obránce Scott Niedermayer to dokázal. Třikrát triumfoval s New Jersey a jednou s Anaheimem. Dvakrát vyhrál olympijské hry, byl členem zlatého kanadského týmu, který ovládl mistrovství světa 2004 v Praze a Ostravě a také týmu, jenž vyválčil zlato na Světovém poháru ve stejném roce.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Jonathan Toews

Jonathan Toews.jpg

Zlato na MS: 2007 (Rusko)
Zlato na OH: 2010 (Vancouver) a 2014 (Soči)
Stanley Cup: 2010, 2013, 2015 (Chicago Blackhawks)
Vítěz Světového poháru: 2016

Útočník Jonathan Toews je jedním z nejlepších hráčů uplynulé dekády, což potvrdil i na Světovém poháru v roce 2016, na kterém se stal čtvrtým nejproduktivnějším hráčem turnaje (dal tři góly a přidal tři nahrávky). V NHL dosud nehrál jinde než v Chicagu, které kapitán Blackhawks dovedl už ke třem Stanley Cupům. Ve sbírce má i dva olympijské medaile a jeden světový titul.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

Patrice Bergeron

Bergeron.jpg

Zlato na MS: 2004 (Česká republika)
Zlato na OH: 2010 (Vancouver) a 2014 (Soči)
Stanley Cup: 2011 (Boston Bruins)
Vítěz Světového poháru: 2016

Trojice Sidney Crosby, Brad Marchand a Patrice Bergeron deptala soupeře na Světovém poháru v roce 2016. Dohromady posbírali 25 kanadských bodů, Bergeron dal tři branky, přidal čtyři asistence, jednou se trefil i v rozhodující finálové bitvě a stal se třetím nejproduktivnějším hráčem turnaje. Forvard Bostonu si tak připsal další cenný úspěch do své bohaté sbírky trofejí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

Sidney Crosby

Sidney Crosby 2.jpg

Zlato na MS: 2015 (Česká republika)
Zlato na OH: 2010 (Vancouver), 2014 (Soči)
Stanley Cup: 2009, 2016, 2017 (Pittsburgh Penguins)
Vítěz Světového poháru: 2016

Magnet na úspěchy. Lídr, který jde příkladem. Pokud je v týmu, táhne ho k vítězství. Získal už třikrát Stanley Cup, dovedl Kanadu k triumfu na Světovém poháru v roce 2016 a s bilancí 3+7 byl nejproduktivnějším i nejužitečnějším hráčem turnaje. Dvě zlata vybojoval na olympijských hrách a jednou se radoval z titulu mistra světa. Sidney Crosby je bezpochyby jedním z nejlepších hráčů hokejové historie.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Corey Perry

Corey Perry.jpg

Zlato na MS: 2016 (Rusko)
Zlato na OH: 2010 (Vancouver), 2014 (Soči)
Stanley Cup: 2007 (Anaheim Ducks)
Vítěz Světového poháru: 2016

Corey Perry neměl na Světovém poháru v roce 2016 vůbec hrát. Z kanadské nominace ale vypadl Jeff Carter a dlouholetá opora Anaheimu se dočkala pozvánky. Jen o pár měsíců dříve - květnu - pomohl k triumfu na mistrovství světa a vstoupil do Triple Gold Clubu. K vítězství ve Světovém poháru pak pomohl dvěma zásahy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

Jay Bouwmeester

Jay Bouwmeester.jpg

Zlato na MS: 2003 (Finsko), 2004 (Česká republika)
Zlato na OH: 2014 (Soči)
Stanley Cup: 2019 (St. Louis Blues)
Vítěz Světového poháru: 2004 a 2016

Obránce Jay Bouwmeester byl na Světovém poháru v roce 2004 benjamínkem kanadského týmu. Tehdejšímu hráči Floridy Panthers, který se stal jen o dva roky předtím trojkou draftu, bylo pouhých dvacet let a na turnaji odehrál čtyři zápasy, aniž by si na konto připsal jediný bod. Od té doby prošel dlouhou hokejovou cestu a nyní už je v hokejovém důchodu.

V dresu Panterů hrál až do konce sezony 2008/09 a pak se stal na necelé čtyři roky neodmyslitelnou součástí sestavy Calgary Flames. V průběhu zkrácené sezony 2012/13 byl vytrejdován do St. Louis, kde se poprvé v životě napil ze Stanley Cupu. Kromě zlata ze Světového poháru v roce 2004 se radoval ze stejného úspěchu i v roce 2016. Je také olympijským šampionem ze Soči a dvojnásobným mistrem světa.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud