5. Antonín Fantiš - 17 let, 24 dní  Antonín Fantiš debutoval v české lize už v 16 letech. Není moc hráčů, kteří by si odbyli premiéru dříve než on. Ofenzivní záložník si vybojoval stálé místo v sestavě Příbrami a zaujal například Celtic Glasgow nebo Juventus, kde byl v roce 2009 na testech. Udělal prý dobrý dojem, místo do Itálie ale přestoupil v následujícím roce do Baníku Ostrava. V tu chvíli měl na kontě dva ligové góly, přičemž ten premiérový vstřelil 9. května 2009 v domácím utkání proti Olomouci. Bylo to nedlouho po sedmnáctých narozeninách. Na hřiště se dostal od začátku druhého poločasu, kdy nahradil Lukáše Nechvátala a dokonal vítězný obrat. Příbram od 24. minuty prohrávala a vyrovnávací trefu zařídil na začátku druhého dějství hlavičkou Tomáš Borek. Když už se zdálo, že si soupeři rozdělí body, rozhodl v 90. minutě o vítězství domácích hlavou mladičký Fantiš. Foto: Profimedia.cz

5. Antonín Fantiš - 17 let, 24 dní
Antonín Fantiš debutoval v české lize už v 16 letech. Není moc hráčů, kteří by si odbyli premiéru dříve než on. Ofenzivní záložník si vybojoval stálé místo v sestavě Příbrami a zaujal například Celtic Glasgow nebo Juventus, kde byl v roce 2009 na testech. Udělal prý dobrý dojem, místo do Itálie ale přestoupil v následujícím roce do Baníku Ostrava. V tu chvíli měl na kontě dva ligové góly, přičemž ten premiérový vstřelil 9. května 2009 v domácím utkání proti Olomouci. Bylo to nedlouho po sedmnáctých narozeninách. Na hřiště se dostal od začátku druhého poločasu, kdy nahradil Lukáše Nechvátala a dokonal vítězný obrat. Příbram od 24. minuty prohrávala a vyrovnávací trefu zařídil na začátku druhého dějství hlavičkou Tomáš Borek. Když už se zdálo, že si soupeři rozdělí body, rozhodl v 90. minutě o vítězství domácích hlavou mladičký Fantiš. Foto: Profimedia.cz

 4. Václav Kadlec – 16 let, 11 měsíců, 14 dní  Psal se rok 2008, když Sparta za nadaného teenagera z Bohemians 1905 zaplatila asi deset milionů korun. Václav Kadlec v nejvyšší soutěži debutoval v sezoně 2008/09, tehdy si připsal 12 startů a vstřelil dva góly. Prvním z nich rozhodl o výhře Sparty nad Baníkem, který na Letné prohrál 0:1. Šestnáctiletý mladík tehdy přišel na hřiště v 76. minutě a nahradil zraněného Marka Kuliče a o sedm minut později zajistil svému celku tři body. Foto: Profimedia.cz
 3. Adam Karabec – 16 let, 10 měsíců, 29 dní  Záložník Sparty Adam Karabec debutoval v lize v únoru roku 2020 v Olomouci a už druhý start přetavil v premiérový gól proti Karviné. Na hřišti byl jen chvíli, přesto v nastavení stihl poslat míč pod břevno a uzavřel skóre na 4:1 pro letenský celek. Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
 2. Tomáš Pilík – 16 let, 7 měsíců, 18 dní  Tomáš Pilík se už v patnácti letech dostal na soupisku Příbrami. Ligovou premiéru si odbyl v sezoně 2004/05 a v následujícím ročníku vstřelil v zápase s Brnem i první gól. Srovnával v tu chvíli na 1:1 jen tři minuty poté, co vystřídal v 54. minutě utkání Daniela Huňu. Na konci zápasu se mohl radovat z výhry 2:1, kterou těsně před koncem zajistil z penalty Rudolf Otepka.
 1. Adam Hložek – 16 let, 7 měsíců, 12 dní  Nejmladším ligovým hráčem byl ve chvíli, kdy vstřelil první branku, Adam Hložek. Sparťanský talent je sedmým nejmladším debutantem v dějinách české nejvyšší soutěže a zároveň nejmladším hráčem Sparty v ligové historii. Premiérový ligový gól dal Plzni 9. března 2019. V den zápasu mu bylo 16 let, sedm měsíců a 12 dnů. Nastoupil v základní sestavě a už v desáté minutě otevřel hlavou skóre utkání, které nakonec Sparta na Letné vyhrála 4:0. Foto: Beranek / CNC / Profimedia
5
Fotogalerie

Holobrádci s přesnou muškou. 5 nejmladších střelců v historii české ligy od sezony 1997/98

Mládí vpřed? Ligové kluby se tímto pravidlem příliš neřídí, ovšem se občas najde nějaká kometa, která zazáří už ve velmi nízkém věku.

Jen čtyřem fotbalistům se povedlo dát v nejvyšší tuzemské fotbalové soutěži od sezony 1997/98 gól, ještě když jim bylo 16 let. Další borec to zvládl necelý měsíc po sedmnáctých narozeninách. Víte, kteří teenageři to byli? Dozvíte se to v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

5. Antonín Fantiš - 17 let, 24 dní

Antonín Fantiš.jpg

Antonín Fantiš debutoval v české lize už v 16 letech. Není moc hráčů, kteří by si odbyli premiéru dříve než on. Ofenzivní záložník si vybojoval stálé místo v sestavě Příbrami a zaujal například Celtic Glasgow nebo Juventus, kde byl v roce 2009 na testech. Udělal prý dobrý dojem, místo do Itálie ale přestoupil v následujícím roce do Baníku Ostrava. V tu chvíli měl na kontě dva ligové góly, přičemž ten premiérový vstřelil 9. května 2009 v domácím utkání proti Olomouci.

Bylo to nedlouho po sedmnáctých narozeninách. Na hřiště se dostal od začátku druhého poločasu, kdy nahradil Lukáše Nechvátala a dokonal vítězný obrat. Příbram od 24. minuty prohrávala a vyrovnávací trefu zařídil na začátku druhého dějství hlavičkou Tomáš Borek. Když už se zdálo, že si soupeři rozdělí body, rozhodl v 90. minutě o vítězství domácích hlavou mladičký Fantiš.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

4. Václav Kadlec – 16 let, 11 měsíců, 14 dní

Václav Kadlec.jpg

Psal se rok 2008, když Sparta za nadaného teenagera z Bohemians 1905 zaplatila asi deset milionů korun. Václav Kadlec v nejvyšší soutěži debutoval v sezoně 2008/09, tehdy si připsal 12 startů a vstřelil dva góly. Prvním z nich rozhodl o výhře Sparty nad Baníkem, který na Letné prohrál 0:1. Šestnáctiletý mladík tehdy přišel na hřiště v 76. minutě a nahradil zraněného Marka Kuliče a o sedm minut později zajistil svému celku tři body.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

3. Adam Karabec – 16 let, 10 měsíců, 29 dní

Adam Karabec Pavel Mazáč  CNC  Profimedia.jpg

Záložník Sparty Adam Karabec debutoval v lize v únoru roku 2020 v Olomouci a už druhý start přetavil v premiérový gól proti Karviné. Na hřišti byl jen chvíli, přesto v nastavení stihl poslat míč pod břevno a uzavřel skóre na 4:1 pro letenský celek.

Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Pokračování 5 / 6

2. Tomáš Pilík – 16 let, 7 měsíců, 18 dní

Tomáš Pilík.jpg

Tomáš Pilík se už v patnácti letech dostal na soupisku Příbrami. Ligovou premiéru si odbyl v sezoně 2004/05 a v následujícím ročníku vstřelil v zápase s Brnem i první gól. Srovnával v tu chvíli na 1:1 jen tři minuty poté, co vystřídal v 54. minutě utkání Daniela Huňu. Na konci zápasu se mohl radovat z výhry 2:1, kterou těsně před koncem zajistil z penalty Rudolf Otepka.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

1. Adam Hložek – 16 let, 7 měsíců, 12 dní

Adam Hložek Sparta 2 Beranek  CNC  Profimedia.jpg

Nejmladším ligovým hráčem byl ve chvíli, kdy vstřelil první branku, Adam Hložek. Sparťanský talent je sedmým nejmladším debutantem v dějinách české nejvyšší soutěže a zároveň nejmladším hráčem Sparty v ligové historii. Premiérový ligový gól dal Plzni 9. března 2019. V den zápasu mu bylo 16 let, sedm měsíců a 12 dnů. Nastoupil v základní sestavě a už v desáté minutě otevřel hlavou skóre utkání, které nakonec Sparta na Letné vyhrála 4:0.

Foto: Beranek / CNC / Profimedia

Doporučujeme

Články odjinud