Horák, Gudas a spol. Připomeňte si, jak vypadal první samostatný český tým na mistrovství světa v roce 1993

Samostatná česká hokejová reprezentace hrála poprvé na mistrovství světa, které v roce 1993 hostilo Německo. K tahounům týmu patřili borci, z nichž někteří jsou dnes považováni za legendy tuzemského hokeje.

Český tým, který vedl Ivan Hlinka, vstoupil do turnaje v roce 1993 remízou s USA, postupně zdolal domácí výběr, Norsko, Francii, Finsko a ve čtvrtfinále vypráskal 8:1 Italy. V semifinále však vyhráli po prodloužení Švédové a na Čechy zbyl zápas o bronz. V tom nečekaně snadno porazili Kanadu 5:1 a skončili třetí. Připomeňte si, kteří hráči byli u toho.

Brankáři

Petr Bříza

Bývalá dlouholetá opora Sparty prožila výborný turnaj. Petr Bříza odchytal všechny zápasy, stal se nejlepším brankářem turnaje a dostal se do All-Star týmu.

Roman Turek

Roman Turek je vítězem Stanley Cupu z roku 1999 a mistrem světa z Vídně. Na šampionátu byl v roli dvojky, přes Břízu se nedostal do branky.

Zdeněk Orct

Juniorský mistr Evropy z roku 1988 strávil převážnou část kariéry v extralize. Dlouho byl oporou Litvínova, poté Kladna a zachytal si i za Kazaň, Slavii či Ústí nad Labem.

Obránci

Leo Gudas (na turnaji 1+2)

Důrazný obránce, odchovanec libereckého hokeje. Jeho syn Radko válí v NHL v dresu Washingtonu. Na šampionátu hrál jednu z hlavních defenzivních rolí v českém týmu.

Miloš Holaň (1+3)

Držitel Zlaté hokejky za rok 1993. Působil i v NHL, v níž hrál za Philadelphii a Anaheim. Po konci hráčské kariéry přešel na trenérskou dráhu.

Drahomír Kadlec (3+1)

Bronzový medailista z olympijských her v Albertville a zlatý z mistrovství světa ve Vídni. Byl prvním českým střelcem na turnaji a v semifinále zařídil v poslední minutě prodloužení. Po konci hráčské kariéry začal trénovat hokejbal.

Bedřich Ščerban (bez bodu)

Bývalý skvělý jihlavský obránce získal šest reprezentačních bronzových medailí – pět ze světových šampionátů a jednu z olympijských her. V roce 1991 obdržel Zlatou hokejku.

Miloslav Hořava (0+1)

Stříbrný z olympijských her v roce 1982, bronzový z Albertville. Obránce Miloslav Hořava má ve sbírce také kompletní sadu světových medailí. Po konci hráčské kariéry se stal trenérem a dovedl s Radimem Rulíkem Litvínov k premiérovému českému titulu.

Antonín Stavjaňa (0+3)

Další z řady bývalých skvělých hokejistů, který se stal trenérem. Úspěchy sklízel v České republice i na Slovensku. Ve sbírce má šest medailí ze světových šampionátů. Mimo jiné i zlato z Vídně.

Aleš Flašar (bez bodu)

Aleš Flašar býval pořádně tvrdým obráncem. Extraligový mistr s Olomoucí je momentálně hlavním koučem Karviné.

Útočníci

Petr Rosol (4+5)

Pátý nejproduktivnější hráč turnaje. Mistr světa z roku 1985 dal na turnaji čtyři góly a přidal pět nahrávek. Dva góly dal Petr Rosol i v zápase o bronz proti Kanadě.

Kamil Kašťák (2+6)

Člen úderné lajny Rosol-Lang-Kašťák z olympijských her v Albertville. Zahrál si na třech světových šampionátech, nikdy ale nebyl lepší než bronzový. V Německu byl jedním z nejlepších a nejproduktivnějších hráčů týmu.

Richard Žemlička (1+1)

Richard Žemlička vyhrál se Spartou dvakrát extraligový titul. V pražském klubu působil také jako trenér, tato mise ale neměla dlouhého trvání.

Jiří Kučera (0+5)

Bronz ze šampionátu byl pro něj už čtvrtým v řadě. Později se ale dočkal a ve Vídni vybojoval konečně i zlato.

Jan Čaloun (0+2)

Jan Čaloun ukončil kariéru v roce 2010. Do té doby stihl vyhrát finskou ligu, v roce 1999 se stal mistrem světa a rok předtím získal zlatou olympijskou medaili v Naganu.

Petr Hrbek (4+1)

Další čtyřgólový střelec z turnaje v roce 1993. V české lize hrál za Spartu, Slavii, Litvínov a Havířov. V roce 1988 ho draftoval Detroit, v NHL si ale nikdy nezahrál. Byl členem bronzové party na olympijských hrách v Albertville.

Tomáš Kapusta (2+2)

Zlínský odchovanec Tomáš Kapusta prošel několika zámořskými soutěžemi, zahrál si na olympiádě v Lillehammeru a získal tři české tituly. První dva ve Vsetíně, třetí s mateřským Zlínem. Poté ukončil kariéru.

Otakar Janecký (1+4)

Někdejší skvělý útočník se neproslavil jen v české lize ale také ve Finsku. S Jokeritem Helsinky získal čtyři ligové tituly. Dvakrát se radoval i s Pardubicemi, kde ukončil po neshodách s trenérem v roce 2004 kariéru. Ve stejném roce byl jeho dres s číslem 91 vyvěšen pod strop helsinské Hartwall arény.

Roman Horák (0+1)

Roman Horák strávil převážnou část kariéry v Českých Budějovicích. Zahrál si ale také za Spartu, se kterou získal dva extraligové bronzy. Třikrát v řadě hrál i na mistrovství světa a zúčastnil se také olympijských her v Lillehammeru. Stejně jako v případě Gudase i jeho syn se později etabloval v reprezentaci.

Martin Hosták (4+4)

Čtyřgólový Martin Hosták byl druhým nejproduktivnějším hráčem českého týmu na turnaji v roce 1993. Bývalý útočník, který si zahrál i v NHL, byl řadu let televizním komentátorem, posléze zastával funkci generálního manažera ve Zlíně.

Radek Ťoupal (2+5)

Radek Ťoupal hrál na dvou olympijských hrách i dvou světových šampionátech. Ve sbírce má dva bronzy a stejnou medaili získal i v extraligové sezoně 1993/94 s Českými Budějovicemi.

Jiří Doležal (5+1)

Někdejší útočník, který hrával za Spartu i Slavii, získal na světových šampionátech čtyři medaile. Autor pěti branek z německého turnaje je vybojoval v letech 1987, 1989, 1990 a 1993. Všechny měly jedno společné – byly totiž bronzové. V Německu otevřel skóre semifinálového i bronzového zápasu.

Josef Beránek (3+3)

Dobrý turnaj prožil také olympijský šampion z Nagana Josef Beránek, který ke třem gólům přidal stejný počet přihrávek. Pětinásobný extraligový šampion (třikrát se Vsetínem a dvakrát se Slavií) strávil podstatnou část kariéry v NHL, kde odehrál v dresech Edmontonu, Philadelphie, Vancouveru a Pittsburghu téměř 600 zápasů.

Doporučujeme

Články odjinud