Norsko – 43. místo  Norsko bylo jedním ze soupeřů českého celku v kvalifikaci o mistrovství světa v Rusku, ale stejně jako tuzemští hráči na turnaj nepostoupilo. Obě reprezentace také chyběly na minulém světovém šampionátu v Kataru. Seveřané, se kterými český tým svedl v minulosti také boj o postup na mistrovství světa do Německa, už nějaký čas na mezinárodní scéně tápou, a je to znát také na postavení v žebříčku FIFA. Nejlépe na tom byli v polovině 90. let. V roce 1995 se dokonce ocitli na druhém místě, od přelomu tisíciletí ale spadli o několik pater dolů. Jejich nadějí na návrat na výsluní by mohl být Erling Haaland, pokud se trenérům národního celku podaří kolem superhvězdy Manchesteru City poskládat dostatečně kvalitní výběr.

Norsko – 43. místo
Norsko bylo jedním ze soupeřů českého celku v kvalifikaci o mistrovství světa v Rusku, ale stejně jako tuzemští hráči na turnaj nepostoupilo. Obě reprezentace také chyběly na minulém světovém šampionátu v Kataru. Seveřané, se kterými český tým svedl v minulosti také boj o postup na mistrovství světa do Německa, už nějaký čas na mezinárodní scéně tápou, a je to znát také na postavení v žebříčku FIFA. Nejlépe na tom byli v polovině 90. let. V roce 1995 se dokonce ocitli na druhém místě, od přelomu tisíciletí ale spadli o několik pater dolů. Jejich nadějí na návrat na výsluní by mohl být Erling Haaland, pokud se trenérům národního celku podaří kolem superhvězdy Manchesteru City poskládat dostatečně kvalitní výběr.

 Nigérie – 44. místo  Po trávnících v nejlepších fotbalových ligách v Evropě pobíhají desítky špičkových (a drahých) borců z Nigérie. Namátkou můžeme zmínit třeba dva Victory – Osimhena a Boniface, nebo Alexe Iwobiho či Wilfreda Ndidiho. Jenže skloubit tyto hvězdy v dobře fungující tým asi není lehké. Jak jinak si vysvětlit, že nigerijská reprezentace je momentálně až na 44. místě v žebříčku FIFA? Přitom bývaly doby, kdy národní celek patřil do první desítky na světě. Nejvýš byl v dubnu roku 1994, kdy vystoupal na pátou pozici.
 Skotsko – 45. místo  Skotsko sice nikdy nepatřilo k absolutní světové fotbalové elitě, ale od 70. do 90. let minulého století bylo pravidelným účastníkem mistrovství světa a bylo i na obou posledních evropských šampionátech. V žebříčku FIFA se ostrovní celek pohyboval nejvýše v letech 2007 a 2008, kdy patřil mezi patnáctku nejlepších reprezentací na planetě. Momentálně však na tyto časy mohou fanoušci jen nostalgicky vzpomínat, protože národnímu týmu patří až 45. příčka.
 Pobřeží slonoviny – 46. místo  Pro reprezentaci Pobřeží slonoviny platí podobné hodnocení jako v případě Nigérie – africká země produkuje velké množství kvalitních hráčů, kteří hrají v nejlepších evropských ligách, ale na národní úrovni je to soubor, který nedokáže najít na hřišti společnou řeč. Nejvýraznějšími postavami současné reprezentace „Slonů“ jsou Ousmane Diomande ze Sportingu Lisabon či Odilon Kossounou z Atalanty Bergamo. Vycháející hvězdou je dvaadvacetiletý Amad Diallo z Manchesteru United. Pobřeží slonoviny patřilo k nejlepším týmům světa mezi lety 2011 až 2013, kdy mužstvo figurovalo na začátku druhé desítky žebříčku. Pak ale přišel velký pád a v roce 2018 se celek ocitl až na 71. pozici. I když je na tom nyní poněkud lépe, pořadí na 45. místě nevystihuje jeho potenciál.
 Kamerun – 49. místo  Od roku 2002 až do roku 2010 patřil Kamerun neustále mezi dvacítku nejlepších reprezentací na světě. Několikrát v tomto období byl na žebříčku FIFA na jedenácté příčce, do elitní desítky ale nikdy nepronikl. Od roku 2010 ale nastal hrozivý propad, jehož dnem bylo jaro roku 2013, kdy pětinásobný africký šampion figuroval až na 79. pozici. Celek, v němž v minulosti zářili například Samuel Eto’o nebo Roger Milla, se pak začal drápat nahoru, ale současné 49. místo rozhodně neodpovídá jeho ambicím a možnostem.
6
Fotogalerie

Horší než Češi. 5 (kdysi) „silných“ reprezentací, které jsou v žebříčku FIFA pod tuzemským výběrem

Není to žádná sláva. Čeští fotbalisté jsou v aktuálním žebříčku FIFA až na 42. pozici. Mohlo by však být (možná) ještě hůř.

Český fotbalový výběr nemá v posledních letech moc velkých důvodů k radosti. Propad v žebříčku FIFA je toho důkazem. Výše než český tým jsou například reprezentanti Slovenska či Alžířané, ale také výběr Ruska nebo Íránu. Na druhou stranu, řada (dříve) uznávaných reprezentací je na tom ještě hůř. Vybrali jsme pět národních celků, které se aktuálně nacházejí až pod souborem trenéra Haška. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

Norsko – 43. místo

Norsko-2024 (2).jpg

Norsko bylo jedním ze soupeřů českého celku v kvalifikaci o mistrovství světa v Rusku, ale stejně jako tuzemští hráči na turnaj nepostoupilo. Obě reprezentace také chyběly na minulém světovém šampionátu v Kataru.

Seveřané, se kterými český tým svedl v minulosti také boj o postup na mistrovství světa do Německa, už nějaký čas na mezinárodní scéně tápou, a je to znát také na postavení v žebříčku FIFA. Nejlépe na tom byli v polovině 90. let. V roce 1995 se dokonce ocitli na druhém místě, od přelomu tisíciletí ale spadli o několik pater dolů. Jejich nadějí na návrat na výsluní by mohl být Erling Haaland, pokud se trenérům národního celku podaří kolem superhvězdy Manchesteru City poskládat dostatečně kvalitní výběr.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Nigérie – 44. místo

Nigérie-2024.jpg

Po trávnících v nejlepších fotbalových ligách v Evropě pobíhají desítky špičkových (a drahých) borců z Nigérie. Namátkou můžeme zmínit třeba dva Victory – Osimhena a Boniface, nebo Alexe Iwobiho či Wilfreda Ndidiho. Jenže skloubit tyto hvězdy v dobře fungující tým asi není lehké. Jak jinak si vysvětlit, že nigerijská reprezentace je momentálně až na 44. místě v žebříčku FIFA? Přitom bývaly doby, kdy národní celek patřil do první desítky na světě. Nejvýš byl v dubnu roku 1994, kdy vystoupal na pátou pozici.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Skotsko – 45. místo

Skotsko-2024.jpg

Skotsko sice nikdy nepatřilo k absolutní světové fotbalové elitě, ale od 70. do 90. let minulého století bylo pravidelným účastníkem mistrovství světa a bylo i na obou posledních evropských šampionátech. V žebříčku FIFA se ostrovní celek pohyboval nejvýše v letech 2007 a 2008, kdy patřil mezi patnáctku nejlepších reprezentací na planetě. Momentálně však na tyto časy mohou fanoušci jen nostalgicky vzpomínat, protože národnímu týmu patří až 45. příčka.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Pobřeží slonoviny – 46. místo

Pobřeží slonoviny.jpg

Pro reprezentaci Pobřeží slonoviny platí podobné hodnocení jako v případě Nigérie – africká země produkuje velké množství kvalitních hráčů, kteří hrají v nejlepších evropských ligách, ale na národní úrovni je to soubor, který nedokáže najít na hřišti společnou řeč. Nejvýraznějšími postavami současné reprezentace „Slonů“ jsou Ousmane Diomande ze Sportingu Lisabon či Odilon Kossounou z Atalanty Bergamo. Vycháející hvězdou je dvaadvacetiletý Amad Diallo z Manchesteru United.

Pobřeží slonoviny patřilo k nejlepším týmům světa mezi lety 2011 až 2013, kdy mužstvo figurovalo na začátku druhé desítky žebříčku. Pak ale přišel velký pád a v roce 2018 se celek ocitl až na 71. pozici. I když je na tom nyní poněkud lépe, pořadí na 45. místě nevystihuje jeho potenciál.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Kamerun – 49. místo

Kamerun-2024.jpg

Od roku 2002 až do roku 2010 patřil Kamerun neustále mezi dvacítku nejlepších reprezentací na světě. Několikrát v tomto období byl na žebříčku FIFA na jedenácté příčce, do elitní desítky ale nikdy nepronikl. Od roku 2010 ale nastal hrozivý propad, jehož dnem bylo jaro roku 2013, kdy pětinásobný africký šampion figuroval až na 79. pozici. Celek, v němž v minulosti zářili například Samuel Eto’o nebo Roger Milla, se pak začal drápat nahoru, ale současné 49. místo rozhodně neodpovídá jeho ambicím a možnostem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Chile – 50. místo

Chile-2024.jpg

Na konci 90. let minulého století patřila chilská reprezentace do první desítky na žebříčku FIFA. V roce 1998 byla na šestém místě. Pak přišel pád až na 84. pozici v roce 2002, ale národní tým se dokázal zvednout a vrátit se mezi absolutní elitu. Tam patřil mezi 2015 až 2017, kdy byl v jednu chvíli dokonce třetí nejlepší reprezentací světa. Bylo to především zásluhou dvou triumfů šampionátech Copa América, ale též povedeného vystoupení mužstva na mistrovství světa v Brazílii. V posledních letech je ale celek opět na sestupné křivce a nyní uzavírá až pátou desítku pořadí.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud