Filip Zadina (San Jose Sharks)  Útočník Filip Zadina má hokejové geny. Jeho otec Marek patřil dlouhá léta k inventáři české extraligy. Ve sbírce úspěchů má bronz z mistrovství světa juniorů, titul československého šampiona a tři stříbrné medaile z nejvyšší samostatné české soutěže. Nikdy však nebyl draftován, což se jeho synovi podařilo – v roce 2018 po něm sáhl Detroit už jako po šestém hráči v celkovém pořadí. V ročníku 2018/19 si odbyl debut v NHL a záhy se propracoval z farmy do prvního týmu. Jeho hokejový růst se však (i díky náchylnosti ke zraněním) zastavil a on výkonnostně stagnoval. V létě Detroit opustil a vydal se za novou význou do San Jose. V suverénně nejslabším týmu v lize však nebude mít snadné ukázat, jaký talent v něm vězí. V aktuální sezoně odehrál deset utkání a zaznamenal dva góly.
 Dominik Kubalík (Ottawa Senators)  Na Dominika Kubalíka ukázalo v sedmém kole draftu v roce 2013 Los Angeles, které českého útočníka získalo ze 191. pozice. V létě roku 2019 zamířil do NHL. Český útočník podepsal roční kontrakt s Chicagem, které na něj získalo práva díky výměně s Los Angeles. Nasázet během premiérové sezony v NHL 30 branek, to se jen tak nevidí. Kubalík to ale dokázal, dal rovných třicet gólů, přidal 16 nahrávek a byl jedním ze tří hráčů, kteří se ucházeli o cenu pro nejlepšího nováčka. Poměrně slušně mu vyšel i druhý ročník v elitní zámořské lize. Po třech sezonách v Chicagu se přestěhoval do Detroitu, kde měl smlouvu do roku 2024, ale v létě byl vyměněn do Ottawy.
 Radim Zohorna (Pittsburgh Penguins)  Radim Zohorna je ukázkou toho, že i nedraftovaný hráč z české extraligy se může dostat do NHL. S brněnskou Kometou získal dva mistrovské tituly a v lednu roku 2019 zamířil do Mladé Boleslavi. V dubnu 2020 pak podepsal roční kontrakt s Pittsburghem. Když mu skončila smlouva, klub mu nabídl dvouletý kontrakt. Na začátku ročníku 2022/23 však získalo jeho práva Calgary a v březnu byl vyměněn do Toronta. Poté, co mu v kanadském klubu v létě vypršela smlouva, na ocet nezůstal. Dostal laso znovu z Pittsburghu. Aktuální sezonu sice začal ve farmářském klubu v soutěži AHL, ale na konci října dostal pozvánku do prvního týmu a poměrně se mu daří. V pěti zápasech nasbíral tři body a dva góly a asistenci.
 Jakub Vrána (St. Louis Blues)  Jakub Vrána se stal tuzemskou jedničkou draftu v roce 2014. První šanci v NHL dostal v ročníku 2016/17, v němž naskočil do 21 utkání. V další sezoně se už dokázal nastálo prosadit do sestavy Washingtonu. V 73 zápasech své kompletní premiérové základní části soutěže posbíral 27 bodů za 13 gólů a 14 asistencí. V další sezoně už se dostal na 47 bodů (24+23) v 82 zápasech a o rok později měl 52 bodů (25+27) po odehrání 69 utkání. V průběhu ročníku 2020/21 se stal překvapivě obětí trejdu a skončil v Detroitu. Washington opouštěl s bilancí 284 odehraných zápasů a 157 bodů jako třetí nejproduktivnější Čech v historii klubu. V roce 2022 však kariéru v NHL přerušil a léčil se v programu pro závislosti a duševní problémy. Následně byl z Detroitu vyexpedován do St. Louis, kde ukazuje, že má stále co nabídnout. V aktuálním ročníku odehrál šest střetnutí a zaznam
6
Fotogalerie

Hrají o svou budoucnost. 6 českých útočníků, kterým po sezoně skončí smlouva v NHL. Co s nimi bude?

Konec sezony v NHL je ještě daleko, ale někteří hokejisté už nyní dobře vědí, že to může být jejich poslední ročník v elitní zámořské lize. Za pár měsíců jim totiž vyprší stávající smlouva a oni se stanou volnými hráči. Týká se to také řady českých borců.

Čeští útočníci jsou v NHL stále ohroženějším druhem. Do aktuální sezony jich zatím zasáhlo pouze čtrnáct a od léta může být jejich počet ještě nižší. Šestici tuzemských forvardů totiž po sezoně vyprší smlouvy a je otázkou, zda všichni podepíšou nové kontrakty. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

Tomáš Nosek (New Jersey Devils)

Tomáš Nosek-New Jersey (2).jpg

Plat v sezoně 2023/24: 1 milion dolarů
Bilance v sezoně 2023/24: 2 zápasy – 0 bodů

V extralize se Tomáš Nosek objevil poprvé v ročníku 2011/12 a hned slavil s Pardubicemi mistrovský titul. Nejvyšší tuzemskou soutěž opustil po sezoně 2013/14 a jako nedraftovaný hráč podepsal vstupní kontrakt s Detroitem Red Wings. Premiérovou sezonu v zámoří odehrál na farmě v nižší soutěži AHL v celku Grand Rapids Griffins, kde si vedl hodně slušně - v 55 zápasech posbíral 34 bodů (11+23) a ve 12 duelech v play-off dal dvě branky a připsal si sedm nahrávek.

V dalším ročníku dostal šanci poprvé naskočit do NHL. V elitní lize zvládl šest střetnutí a následně prodloužil smlouvu ve městě automobilů o dva roky. Jenže stálé místo v kádru Red Wings nezískal a opět hrál především na farmě, kde však mužstvu skvělými výkony pomohl k zisku Calder Cupu. Před rozšiřovacím draftem v roce 2017 se dostal na listinu nechráněných hráčů a sáhl po něm nový klub z Las Vegas už jako po šestém borci v pořadí.

Hned v úvodní sezoně v novém působišti byl stabilní součástí sestavy a s týmem překvapivě postoupil až do finále Stanley Cupu. Pak v něm odsloužil ještě další tři ročníky, načež se upsal na dva roky Bostonu. V létě se přesunul do New Jersey a s Devils podepsal roční kontrakt, ale v aktuální sezoně zatím naskočil pouze do dvou zápasů, ve kterých nebodoval.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Filip Zadina (San Jose Sharks)

Filip Zadina-San Jose.jpg

Plat v sezoně 2023/24: 1,1 milionu dolarů
Bilance v sezoně 2023/24: 10 zápasů – 2 body (2+0)

Útočník Filip Zadina má hokejové geny. Jeho otec Marek patřil dlouhá léta k inventáři české extraligy. Ve sbírce úspěchů má bronz z mistrovství světa juniorů, titul československého šampiona a tři stříbrné medaile z nejvyšší samostatné české soutěže. Nikdy však nebyl draftován, což se jeho synovi podařilo – v roce 2018 po něm sáhl Detroit už jako po šestém hráči v celkovém pořadí.

Filip Zadina měl tu v chvíli za sebou fantastickou sezonu. V juniorské lize QMJHL zaznamenal v 57 zápasech 44 gólů a 38 nahrávek, a stal se nejlepším nováčkem soutěže. Odborníci pěli chválu na jeho bruslení, výbušnost, kreativitu, technické dovednosti, kontrolu puku i střelecké schopnosti. Je to houževnatý hráč, který se umí vracet dozadu a pomáhá defenzívě.

V ročníku 2018/19 si odbyl debut v NHL a záhy se propracoval z farmy do prvního týmu. Jeho hokejový růst se však (i díky náchylnosti ke zraněním) zastavil a on výkonnostně stagnoval. V létě Detroit opustil a vydal se za novou význou do San Jose. V suverénně nejslabším týmu v lize však nebude mít snadné ukázat, jaký talent v něm vězí. V aktuální sezoně odehrál deset utkání a zaznamenal dva góly.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Dominik Kubalík (Ottawa Senators)

Dominik Kubalík-Ottawa.jpg

Plat v sezoně 2023/24: 2,5 milionu dolarů
Bilance v sezoně 2023/24: 9 zápasů – 2 body (2+0)

Na Dominika Kubalíka ukázalo v sedmém kole draftu v roce 2013 Los Angeles, které českého útočníka získalo ze 191. pozice. V té době už plzeňský rodák působil v týmu Sudbury Wolves a hrál v juniorské lize OHL. Tuto soutěž si zahrál také v dresu celku Kitchener Rangers, po dvou letech se ale vrátil domů.

Premiéru v extralize si odbyl v sezoně 2014/15. Odehrál 35 zápasů za Plzeň, dal tři góly a přidal čtyři nahrávky. Už v dalším ročníku ale vstřelil 25 branek a stal se nejlepším kanonýrem nejvyšší soutěže. Korunu pro krále střelců navíc dokázal obhájit a v sezoně 2016/17 se blýskl dokonce 28 góly.

V roce 2017 se vydal do KHL. Jenže v Ufě se neprosadil a vrátil se do Plzně, za kterou odehrál dvacet zápasů a přidal dalších 16 branek. Poté zamířil do švýcarského klubu Ambri-Piotta. V základní části sezony 2018/19 odehrál 50 zápasů, dal 25 branek, přidal 32 asistencí a jako první český hokejista ovládl kanadské bodování soutěže. Navíc byl zvolen nejužitečnějším hráčem ligy, stal se nejlepším útočníkem a dostal se i do ideální sestavy soutěže.

V létě roku 2019 zamířil do NHL. Český útočník podepsal roční kontrakt s Chicagem, které na něj získalo práva díky výměně s Los Angeles. Nasázet během premiérové sezony v NHL 30 branek, to se jen tak nevidí. Kubalík to ale dokázal, dal rovných třicet gólů, přidal 16 nahrávek a byl jedním ze tří hráčů, kteří se ucházeli o cenu pro nejlepšího nováčka. Poměrně slušně mu vyšel i druhý ročník v elitní zámořské lize. Po třech sezonách v Chicagu se přestěhoval do Detroitu, kde měl smlouvu do roku 2024, ale v létě byl vyměněn do Ottawy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Radim Zohorna (Pittsburgh Penguins)

Radim Zohorna.jpg

Plat v sezoně 2023/24: 775 tisíc dolarů
Bilance v sezoně 2023/24: 5 zápasů – 3 body (2+1)

Radim Zohorna je ukázkou toho, že i nedraftovaný hráč z české extraligy se může dostat do NHL. S brněnskou Kometou získal dva mistrovské tituly a v lednu roku 2019 zamířil do Mladé Boleslavi. V dubnu 2020 pak podepsal roční kontrakt s Pittsburghem.

Začal ve farmářském klubu a vedl si tam skvěle. Ještě než skončila základní část, dostal pozvánku i do prvního celku Penguins. Za Pittsburgh odehrál v ročníku 2020/21 osm zápasů a posbíral čtyři body. Když mu skončila smlouva, klub mu nabídl dvouletý kontrakt. Na začátku ročníku 2022/23 však získalo jeho práva Calgary a v březnu byl vyměněn do Toronta.

Poté, co mu v kanadském klubu v létě vypršela smlouva, na ocet nezůstal. Dostal laso znovu z Pittsburghu. Aktuální sezonu sice začal ve farmářském klubu v soutěži AHL, ale na konci října dostal pozvánku do prvního týmu a poměrně se mu daří. V pěti zápasech nasbíral tři body a dva góly a asistenci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Jakub Vrána (St. Louis Blues)

Jakub Vrána-St. Louis.jpg

Plat v sezoně 2023/24: 5,75 milionu dolarů
Bilance v sezoně 2023/24: 7 zápasů – 4 body (1+3)

Jakub Vrána se stal tuzemskou jedničkou draftu v roce 2014. První šanci v NHL dostal v ročníku 2016/17, v němž naskočil do 21 utkání. V další sezoně se už dokázal nastálo prosadit do sestavy Washingtonu.

V 73 zápasech své kompletní premiérové základní části soutěže posbíral 27 bodů za 13 gólů a 14 asistencí. V další sezoně už se dostal na 47 bodů (24+23) v 82 zápasech a o rok později měl 52 bodů (25+27) po odehrání 69 utkání. V průběhu ročníku 2020/21 se stal překvapivě obětí trejdu a skončil v Detroitu. Washington opouštěl s bilancí 284 odehraných zápasů a 157 bodů jako třetí nejproduktivnější Čech v historii klubu.

V roce 2022 však kariéru v NHL přerušil a léčil se v programu pro závislosti a duševní problémy. Následně byl z Detroitu vyexpedován do St. Louis, kde ukazuje, že má stále co nabídnout. V aktuálním ročníku odehrál šest střetnutí a zaznamenal tři body.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Martin Nečas (Carolina Hurricanes)

Martin Nečas-Carolina.jpg

Plat v sezoně 2023/24: 3,5 milionu dolarů
Bilance v sezoně 2023/24: 11 zápasů – 9 bodů (4+5)

Martina Nečase si Hurricanes vybrali před šesti lety jako 12. v celkovém pořadí. Talentovaný mladík sice zaujal v předsezonním kempu pár týdnů po draftu, ale v NHL odehrál jen jediné střetnutí a zámořský klub ho pustil zpátky do Brna, kde hokejově vyrůstal. S Kometou pak obhájil mistrovský titul.

V roce 2018 zářil Nečas na juniorském světovém šampionátu. Spolu s Američanem Caseym Mittelstadtem byl nejproduktivnějším hráčem turnaje a stal se nejlepším nahrávačem šampionátu. Nyní je už pátým rokem nedílnou součástí sestavy Hurricanes.

Loni v létě mu vypršel vstupní kontrakt do NHL a podepsal novou dvouletou smlouvu. Finančně si polepšil, ale za výkony, jaké předváděl v minulé sezoně, by si zasloužil trojnásobný plat. Čtyřiadvacetiletý český borec byl v základní části nejproduktivnějším hráčem týmu a nechal za sebou taková jména jako Sebastian Aho, Andrej Svečnikov či Teuvo Teräväinen. Téměř na dvojnásobek si vylepšil kariérní maximum v počtu nastřílených gólů i získaných bodů. Daří se mu také v současném ročníku, kdy opět patří k tahounům mužstva.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud