Hvězdy v maskách. 4 čeští brankáři, kteří se dostali mezi ikony klubů z NHL

Česká brankářská škola má v NHL velmi dobré jméno. V minulé sezoně to potvrzovali například Vítek Vaněček s Pavlem Francouzem a Karlem Vejmelkou.

Lidé z magazínu The Hockey News zařadili čtyři české gólmany mezi historicky nejlepší hráče v jednotlivých klubech. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 5

Dominik Hašek (Buffalo Sabres) – 1. místo

Dominik Hašek Buffalo.jpg

S Detroitem získal dva Stanley Cupy, působil také v Ottawě, nejvýraznější stopu ale zanechal v Buffalo. Podle The Hockey News je Dominik Hašek dokonce nejlepším hráčem, který kdy oblékl dres Sabres.

Legendární Dominator přišel do Buffala v roce 1992 z Chicaga a rychle se stal hvězdou soutěže. Šestkrát získal Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře NHL a dvakrát dokonce obdržel Hart Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče soutěže. Navrch přidal několik dalších prestižních ocenění a v roce 1999 také účast ve finále Stanley Cupu. Jeho dres s číslem 39 už nějaký čas visí pod stropem haly KeyBank Center.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

Tomáš Vokoun (Florida Panthers) – 9. místo

Tomáš Vokoun Florida.jpg

Nejlepším hráčem Floridy byl vyhlášen brankář Roberto Luongo. Třetí skončil Pavel Bure a v The Hockey News nezapomněli ani na české zástupce. Mezi elitu se dostali Radek Dvořák, Jaromír Jágr, Tomáš Fleischmann a Rostislav Olesz, ale nejlépe dopadl Tomáš Vokoun, jenž se umístil na devátém místě.

Dvojnásobný mistr světa přišel k Panthers v roce 2007 a na Floridě strávil čtyři sezony. S týmem si sice ani jednou nezachytal v play-off, rok co rok ale předváděl dobré výkony a pyšnil se úspěšnými statistikami. Z Floridy zamířil do Washingtonu a kariéru ukončil v Pittsburghu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

Ondřej Pavelec (Winnipeg Jets) – 19. místo

Ondřej Pavelec 2.jpg

Kladenský rodák debutoval v NHL v sezoně 2007/08. Tehdejší gólman Atlanty se později s klubem přestěhoval do Winnipegu a v roce 2015 ho dovedl do play-off. Zdálo se, že je na vrcholu a že ho čekají další úspěšné roky v NHL. Jenže poté kariéra Ondřeje Pavelce začala uvadat, loni dokonce zamířil na farmu.

Mistr světa z roku 2010 odcházel z Winnipegu jako poražený, v kanadské organizaci na něj ale nezapomněli a Pavelec se stal 19. nejlepším hráčem v historii klubu. Dostalo se i na další české zástupce, od Patrika Štefana, přes Františka Kaberleho, Roberta Holíka až po Michaela Frolíka.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

Roman Čechmánek (Philadelphia Flyers) – 37. místo

Roman Čechmánek Philadelphia.jpg

Třiadvacátým nejlepším hráčem v historii Philadelphie byl zvolen Jakub Voráček. O 14 míst za ním lidé z The Hockey News ukázali na Romana Čechmánka, který v kádru Flyers strávil tři úspěšné sezony. Dohromady v nich odchytal 186 zápasů a Philadelphii pokaždé dovedl do play-off.

Olympijský šampion z Nagana a trojnásobný mistr světa se mohl pochlubit velmi dobrými statistickými čísly, v roce 2003 ale zamířil do Los Angeles a po jediné sezoně v kádru Kings svou zámořskou misi ukončil.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud