Martin Frk (St. Louis Blues)  V sezoně 2016/17 odehrál dva zápasy za Carolinu, od dalšího ročníku už byl členem sestavy Detroitu, který ho draftoval v roce 2012. Devětadvacetiletý útočník Martin Frk má v NHL na kontě 20 branek a 21 asistencí. Do zámoří odcházel před sezonou 2010/11 z Karlových Varů. V únoru 2020 se upsal Los Angeles, kde vydržel tři sezony, ale moc šancí nedostal. V aktuálním ročníku je hráčem St. Louis, ale zatím působí na farmě v soutěži AHL. Přestože se mu tam mimořádně daří, pozvánku do prvního zatím nedostal. Profimedia.cz
 Ondřej Palát (New Jersey Devils)  Dlouholetá opora Tampy Bay se narodila ve Frýdku-Místku, do světa se ale vydala z Vítkovic. V sezoně 2008/09 posbíral Ondřej Palát v juniorském týmu dohromady i s play-off 70 kanadských bodů a poté odešel do zámoří. Po čtyřech letech si poprvé zahrál v NHL a později se dvakrát významnou měrou podílel na jízdě Lightning za ziskem Stanley Cupu. Od loňského léta je členem kádru New Jersey. Profimedia.cz
 David Pastrňák (Boston Bruins)  David Pastrňák má teprve 26 let, ale už několik let patří k hvězdám NHL. V mládežnickém věku hrával dorosteneckou a juniorskou soutěž v Havířově a posléze v Třinci. Pak působil v nejvyšší švédské soutěži v Södertälje, v české extralize se ale nikdy neobjevil. Profimedia.cz
 Jakub Vrána (Detroit Red Wings)  Třináctka draftu v roce 2014, ve kterém šel na řadu ještě dříve než David Pastrňák, se před pár lety usadil v sestavě Washingtonu. Jakub Vrána debutoval v NHL v sezoně 2016/17 a od té doby zvládl v elitní lize nastřílet skoro stovku branek a zaznamenal 189 bodů. Podobně jako Pastrňák hrával nejvyšší švédskou soutěž, českou extraligu ale pražský rodák nikdy neokusil. V sezoně 2020/21 se stal obětí trejdu, jenž ho nasměroval do Detroitu, jenže tam toho moc neodehrál. V minulém ročníku ho sužovalo zranění, v tom aktuálním zase nespecifikované psychické problémy. Momentálně bojuje o šanci na návrat do NHL ve farmářském celku v soutěži AHL. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Jdou vlastní cestou. 5 českých hokejistů z NHL, kteří nikdy nehráli v extralize

Jakub Voráček zamlada nastoupil k jednomu zápasu v kladenském dresu, Petr Mrázek strávil 24 minut v brance Vítkovic, několik dalších českých hráčů, kteří mají podepsanou smlouvu v NHL, ale v extralize nikdy nehrálo.

David Rittich, David Kämpf, Jan Rutta či Martin Nečas působili před odchodem do zámoří v extralize. Někteří další Češi, kteří mají nyní podepsané kontrakty v NHL, nejvyšší domácí soutěž ale nikdy neokusili. Jejich jména a příběhy najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Radek Faksa (Dallas Stars)

Radek Faksa Dallas 2.jpg

Devětadvacetiletý centr Dallasu, kde má podepsanou smlouvu do roku 2025, se narodil v Opavě. Hokejově „vyrůstal“ Radek Faksa v Třinci, prošel mládežnickými kategoriemi Ocelářů, extraligu ale nikdy neokusil. Před sezonou 2011/12 odešel do zámoří a v roce 2012 prošel draftem. V NHL působí od sezony 2015/16 a dosud v ní odehrál přes pět stovek utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Martin Frk (St. Louis Blues)

Martin Frk1.jpg

V sezoně 2016/17 odehrál dva zápasy za Carolinu, od dalšího ročníku už byl členem sestavy Detroitu, který ho draftoval v roce 2012. Devětadvacetiletý útočník Martin Frk má v NHL na kontě 20 branek a 21 asistencí. Do zámoří odcházel před sezonou 2010/11 z Karlových Varů. V únoru 2020 se upsal Los Angeles, kde vydržel tři sezony, ale moc šancí nedostal. V aktuálním ročníku je hráčem St. Louis, ale zatím působí na farmě v soutěži AHL. Přestože se mu tam mimořádně daří, pozvánku do prvního zatím nedostal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Ondřej Palát (New Jersey Devils)

Ondřej Palát-New Jersey.jpg

Dlouholetá opora Tampy Bay se narodila ve Frýdku-Místku, do světa se ale vydala z Vítkovic. V sezoně 2008/09 posbíral Ondřej Palát v juniorském týmu dohromady i s play-off 70 kanadských bodů a poté odešel do zámoří. Po čtyřech letech si poprvé zahrál v NHL a později se dvakrát významnou měrou podílel na jízdě Lightning za ziskem Stanley Cupu. Od loňského léta je členem kádru New Jersey.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

David Pastrňák (Boston Bruins)

David Pastrňák Boston 4.jpg

David Pastrňák má teprve 26 let, ale už několik let patří k hvězdám NHL. V mládežnickém věku hrával dorosteneckou a juniorskou soutěž v Havířově a posléze v Třinci. Pak působil v nejvyšší švédské soutěži v Södertälje, v české extralize se ale nikdy neobjevil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Jakub Vrána (Detroit Red Wings)

Jakub Vrána-Detroit.jpg

Třináctka draftu v roce 2014, ve kterém šel na řadu ještě dříve než David Pastrňák, se před pár lety usadil v sestavě Washingtonu. Jakub Vrána debutoval v NHL v sezoně 2016/17 a od té doby zvládl v elitní lize nastřílet skoro stovku branek a zaznamenal 189 bodů. Podobně jako Pastrňák hrával nejvyšší švédskou soutěž, českou extraligu ale pražský rodák nikdy neokusil.

V sezoně 2020/21 se stal obětí trejdu, jenž ho nasměroval do Detroitu, jenže tam toho moc neodehrál. V minulém ročníku ho sužovalo zranění, v tom aktuálním zase nespecifikované psychické problémy. Momentálně bojuje o šanci na návrat do NHL ve farmářském celku v soutěži AHL.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud