7. – 9. Gabriel Jesus (Arsenal) – 75 milionů eur  Když trenér Manchesteru City Pep Guardiola nechal před pár lety (občas) sedět na lavičce takového borce, jakým byl Sergio Agüero, musel mít za něho k dispozici někoho opravdu výjimečného. Přesně takovým hráčem byl na Etihad Stadium Brazilec Gabriel Jesus, jehož Manchester City získal v roce 2017 za více než 27 milionů liber z klubu Palmeiras. V době přestupu mu bylo pouhých 19 let, ale už tehdy bylo zřejmé, že z něho může vyrůst obrovská fotbalová superstar. Jen 175 centimetrů vysoký „kanárek“ je typem dokonalého moderního útočníka - není sice nejrychlejší, ale je skvěle technicky disponovaný, inteligentní a smrtelně nebezpečný pro každou obranu i brankáře. V rozletu ho však brzdí nejrůznější zranění. Od roku 2017 už promarodil v součtu téměř 13 měsíců a přišel o více než 70 zápasů. Přesto je jeho cena hodně vysoko – portál TransferMarkt ji nasadil na 75 milionů eur.
 7. – 9. Jack Grealish (Manchester City) – 75 milionů eur  Už v průběhu ročníku 2020/21 bylo jasné, že Aston Villa jen těžko udrží svou hvězdu – útočníka či záložníka Jacka Grealishe. Talentovaný borec s irskými kořeny je odchovancem klubu a měl v něm podepsanou smlouvu do roku 2025, ale o jeho služby se ucházela řada bohatých a slavných konkurentů. Boj o jeho podpis nakonec vyhrál Manchester City, kam přestoupil za sto milionů liber a stal se v tu chvíli nejdražším britským fotbalistou. Grealish vstřelil v 56 zápasech, do kterých v dresu Manchesteru City v Premier Legue nastoupil, osm branek. Dvakrát už týmu pomohl k anglickému titulu a také k vítězství v Lize mistrů. Je to borec s mocným tahem do šestnáctky, takže si vykoleduje spoustu faulů od protivníků. Umí báječně přihrávat, je technicky na výši, perfektně dokáže udržet balon. Jeho tržní cena je momentálně odhadována na 75 milionů eur.
 7. – 9. Luis Díaz (Liverpool) – 75 milionů eur  Loni v zimě změnil kolumbijský fotbalista Luis Díaz povětří a zakotvil na prestižní adrese – v Liverpoolu. Anglický klub zaplatil Portu za jeho podpis 45 milionů eur. Oproti tehdy odhadované ceně to bylo o téměř třicet milionů víc. Aktuálně šestadvacetiletý borec se velmi rychle v Premier League etabloval v jednu z hvězd soutěže a ve výborném světle se prezentoval také v Lize mistrů. Jeho cena se už rok drží na hodnotě 75 milionů eur.
 4. – 6. Gabriel Martinelli (Arsenal) – 80 milionů eur  Aktuálně dvaadvacetiletý Brazilec Gabriel Martinelli měl ještě coby teenager několik nabídek z prestižních evropských klubů, nakonec si ale vybral Arsenal, kam přestoupil za pět milionů liber a kde podepsal dlouhodobou smlouvu. Počítalo se s tím, že bude působit v rezervním týmu, ale on si velice rychle prošlapal cestu do prvního celku. Arsenal dal talentovanému útočníkovi či ofenzivnímu záložníkovi šanci nejprve v pohárových zápasech a on ji chytil pořádně za chlupy. V prvním utkání v Ligovém poháru v sezoně 2019/20 vstřelil dva góly Nottinghamu Forrest a o pár dnů později se blýskl dvěma brankami a asistencí v Evropské lize, když pomohl deklasovat 4:0 Standard Lutych. Dva góly dal také v přestřelce s Liverpoolem (5:5) v zápase Ligového poháru. Následně začal dostávat prostor i v Premier League. Nyní už je nepostradatelnou součástí sestavy.
10
Fotogalerie

Jsou skvělí a pekelně drazí. 10 útočníků z anglické Premier League, kteří mají v současnosti nejvyšší tržní cenu

Dobrý útočník je tahounem fotbalového celku. Čím lepší, tím lépe mužstvo šlape. Přítomnost takového hráče v týmu může znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem.

V každé soutěži na světě najdeme několik výjimečných útočníků. A čím je hráč lepší, tím vyšší je jeho hodnota na přestupovém trhu. V současné době najdeme v anglické Premier League spoustu mimořádně kvalitních forvardů, kteří by mohli přestupovat za hodně vysoké částky do nových klubů. V následujících kapitolách najdete desítku těch, kteří mají aktuálně podle portálu TransferMarkt největší tržní cenu.

Pokračování 2 / 11

10. Alexander Isak (Newcastle United) – 70 milionů eur

Alexander Isak-Newcastle1 (2).jpg

Cenovka portálu TransferMarkt u švédského forvarda Alexandera Isaka je momentálně nastavena na 70 milionů eur. Momentálně třiadvacetiletý fotbalový supertalent přestoupil do Newcastlu United loni v létě právě za tuto cenu. Isak se anglickému klubu upsal do roku 2028 a hned v premiérové sezoně na ostrovech se blýskl deseti góly ve 22 ligových zápasech. Při chuti je také v současném ročníku. Tahle investice se United zřejmě v budoucnosti ještě hodně vyplatí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

7. – 9. Gabriel Jesus (Arsenal) – 75 milionů eur

Gabriel Jesus-Arsenal.jpg

Když trenér Manchesteru City Pep Guardiola nechal před pár lety (občas) sedět na lavičce takového borce, jakým byl Sergio Agüero, musel mít za něho k dispozici někoho opravdu výjimečného. Přesně takovým hráčem byl na Etihad Stadium Brazilec Gabriel Jesus, jehož Manchester City získal v roce 2017 za více než 27 milionů liber z klubu Palmeiras. V době přestupu mu bylo pouhých 19 let, ale už tehdy bylo zřejmé, že z něho může vyrůst obrovská fotbalová superstar.

Jen 175 centimetrů vysoký „kanárek“ je typem dokonalého moderního útočníka - není sice nejrychlejší, ale je skvěle technicky disponovaný, inteligentní a smrtelně nebezpečný pro každou obranu i brankáře. V rozletu ho však brzdí nejrůznější zranění. Od roku 2017 už promarodil v součtu téměř 13 měsíců a přišel o více než 70 zápasů. Přesto je jeho cena hodně vysoko – portál TransferMarkt ji nasadil na 75 milionů eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

7. – 9. Jack Grealish (Manchester City) – 75 milionů eur

Jack Grealish-Manchester City.jpg

Už v průběhu ročníku 2020/21 bylo jasné, že Aston Villa jen těžko udrží svou hvězdu – útočníka či záložníka Jacka Grealishe. Talentovaný borec s irskými kořeny je odchovancem klubu a měl v něm podepsanou smlouvu do roku 2025, ale o jeho služby se ucházela řada bohatých a slavných konkurentů. Boj o jeho podpis nakonec vyhrál Manchester City, kam přestoupil za sto milionů liber a stal se v tu chvíli nejdražším britským fotbalistou.

Grealish vstřelil v 56 zápasech, do kterých v dresu Manchesteru City v Premier Legue nastoupil, osm branek. Dvakrát už týmu pomohl k anglickému titulu a také k vítězství v Lize mistrů. Je to borec s mocným tahem do šestnáctky, takže si vykoleduje spoustu faulů od protivníků. Umí báječně přihrávat, je technicky na výši, perfektně dokáže udržet balon. Jeho tržní cena je momentálně odhadována na 75 milionů eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

7. – 9. Luis Díaz (Liverpool) – 75 milionů eur

Luis Díaz-Liverpool.jpg

Loni v zimě změnil kolumbijský fotbalista Luis Díaz povětří a zakotvil na prestižní adrese – v Liverpoolu. Anglický klub zaplatil Portu za jeho podpis 45 milionů eur. Oproti tehdy odhadované ceně to bylo o téměř třicet milionů víc. Aktuálně šestadvacetiletý borec se velmi rychle v Premier League etabloval v jednu z hvězd soutěže a ve výborném světle se prezentoval také v Lize mistrů. Jeho cena se už rok drží na hodnotě 75 milionů eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

4. – 6. Gabriel Martinelli (Arsenal) – 80 milionů eur

Gabriel Martinelli1.jpg

Aktuálně dvaadvacetiletý Brazilec Gabriel Martinelli měl ještě coby teenager několik nabídek z prestižních evropských klubů, nakonec si ale vybral Arsenal, kam přestoupil za pět milionů liber a kde podepsal dlouhodobou smlouvu. Počítalo se s tím, že bude působit v rezervním týmu, ale on si velice rychle prošlapal cestu do prvního celku.

Arsenal dal talentovanému útočníkovi či ofenzivnímu záložníkovi šanci nejprve v pohárových zápasech a on ji chytil pořádně za chlupy. V prvním utkání v Ligovém poháru v sezoně 2019/20 vstřelil dva góly Nottinghamu Forrest a o pár dnů později se blýskl dvěma brankami a asistencí v Evropské lize, když pomohl deklasovat 4:0 Standard Lutych. Dva góly dal také v přestřelce s Liverpoolem (5:5) v zápase Ligového poháru. Následně začal dostávat prostor i v Premier League. Nyní už je nepostradatelnou součástí sestavy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

4. – 6. Christopher Nkunku (Chelsea) – 80 milionů eur

Christopher Nkunku.jpg

Chelsea v létě ulovila velkou rybu v osobě francouzského útočníka Christophera Nkunkua. Pětadvacetiletý borec zamířil na Stamford Bridge po čtyřech povedených sezonách v Lipsku za 60 milionů eur. Zatím však v dresu Blues neodehrál jediné utkání, protože je na marodce se zraněným kolenem a jeho návrat na hřiště se očekává až na začátku listopadu.

Pětadvacetiletý borec je skvělý technik a driblér, má čich na brankové příležitosti, umí výborně nahrát na krátkou i dlouhou vzdálenost, nemá problém s držením míče a je excelentní exekutor přímých kopů. Když k tomu přidáte, že soupeři jej často faulují, takže získává pro svůj tým nejednu výhodu, máte tu hráče s hodnotou 80 milionů eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

4. – 6. Marcus Rashford (Manchester United) – 80 milionů eur

Marcus Rashford3.jpg

Marcus Rashford vlétl na scénu v Premier League v průběhu sezony 2015/16 a okamžitě na sebe upoutal velkou pozornost. Necelé čtyři měsíce poté, co debutoval v dresu Manchesteru United, už dostal první šanci v seniorské reprezentaci Albionu a zahrál si také na Euru ve Francii. Stal se tehdy ve věku 18 let a 228 dní nejmladším hráčem, který reprezentoval Anglii na evropském šampionátu.

Na Old Trafford je Rashford nepostradatelný, dosud naskočil do 243 zápasů v Premier League, dal v nich 77 branek. Portál TransferMark uvádí, že má hodnotu 80 milionů eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

3. Phil Foden (Manchester City) – 110 milionů eur

Phil Foden.jpg

Phil Foden zažil fantastickou sezonu 2020/21. V 26 ligových zápasech (z toho byl sedmnáctkrát v základní sestavě), nastřílel devět branek a pět dalších připravil pro spoluhráče. A v podobném duchu pokračoval i v následujícím ročníku, po kterém měl na kontě devět gólů a pět nahrávek po 28 střetnutích. Jedenáct branek nastřílel v minulé sezoně a pomohl Citizens k mistrovskému titulu.

Na třiadvacetiletém hráči se pozitivně projevuje důvěra kouče Pepa Guardioly, který se ho nebál na startu kariéry postavit proti nejkvalitnějším soupeřům a Foden se v zápasech s Liverpoolem, Manchesterem United či Chelsea ukázal v tom nejlepším světle. Jeho technické kousky s balonem, intuice a všestrannost ho staví nad většinu jeho vrstevníků v Premier League. Vypadá to, že z něho roste velká světová hvězda. Tomu odpovídá i jeho aktuální cena, kterou portál TransferMarkt vyčísluje na 110 milionů eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

2. Bukayo Saka (Arsenal) – 120 milionů eur

Bukayo Saka2.jpg

Bukayo Saka byl už od 15 let členem všech anglických mládežnických reprezentačních výběrů a 30 zápasů už zvládl i v seniorském celku Albionu. Je to typ moderního univerzálního fotbalisty, který může naskočit téměř na všech postech na hřišti. V Arsenalu hraje nejčastěji na pravém křídle, ale umí také operovat na opačné straně hřiště.

V prvním celku Gunners debutoval v sezoně 2018/19. V minulém ročníku naskočil do všech 38 utkání v Premier League a zaznamenal 14 gólů a 11 asistencí. V tom současném má na kontě po pěti zápasech dvě přesné trefy a stejný počet asistencí. Saka je výkonnostní stálicí v sestavě Gunners. V každém střetnutí ze sebe dostane to nejlepší. Jeho role v týmu stále roste a pro klub je jednou z velkých nadějí pro budoucnost.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

1. Erling Haaland (Manchester City) – 180 milionů eur

Erling Haaland-Manchester City.jpg

I když asi nikdo nepochyboval o tom, že Manchester City získal loni v létě v podobě Erlinga Haalanda fenomenálního fotbalistu, přece jen mohla nejednomu fanouškovi hlodat v mozku myšlenka, zda zvládne bez problémů přechod z německé do anglické ligy. Brzy však bylo zcela jasné, že norský supertalent nepůjde ve stopách Andreje Ševčenka či Radamela Falcaa, protože jeho start v ostrovní soutěži byl doslova raketový.

V 35 zápasech minulé sezony Premier League dokázal Haaland nastřílet neuvěřitelných 36 branek a zaznamenat čtyři hattricky, což byl nejlepší vstup do soutěže v její historii. V aktuálním ročníku má po pěti střetnutích na kontě sedm gólů. Vypadá to, že obránce v Premier League čeká pár pořádně perných sezon.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud