6. David Lafata (FK Jablonec) – cca 20,5 milionu korun v roce 2013  Majitel Sparty Daniel Křetínský dlouho stál o Davida Lafatu, jeho jablonecký oponent Miroslav Pelta ale svůj klenot nechtěl nechat odejít. Nakonec ale svolil k odchodu a vyhlášený kanonýr přestoupil v lednu roku 2013 za více než 20 milionů korun na Letnou. Spartu sice ve své první sezoně v rudém dresu k titulu nedovedl, branky ale střílet nepřestal. V dalším ročníku navlékl na ruku kapitánskou pásku a dovedl tým k prvenství v lize. V roce 2018 ukončil kariéru jako historicky nejlepší střelec samostatné české nejvyšší soutěže.

6. David Lafata (FK Jablonec) – cca 20,5 milionu korun v roce 2013
Majitel Sparty Daniel Křetínský dlouho stál o Davida Lafatu, jeho jablonecký oponent Miroslav Pelta ale svůj klenot nechtěl nechat odejít. Nakonec ale svolil k odchodu a vyhlášený kanonýr přestoupil v lednu roku 2013 za více než 20 milionů korun na Letnou. Spartu sice ve své první sezoně v rudém dresu k titulu nedovedl, branky ale střílet nepřestal. V dalším ročníku navlékl na ruku kapitánskou pásku a dovedl tým k prvenství v lize. V roce 2018 ukončil kariéru jako historicky nejlepší střelec samostatné české nejvyšší soutěže.

 5. Miroslav Matušovič (Baník Ostrava) – cca 24 milionů korun v roce 2005  Když Baník v sezoně 2003/04 získal mistrovský titul, Miroslav Matušovič byl v Ostravě považován za fotbalového boha. Jenže to se brzy změnilo. V polovině dalšího ročníku změnil dres a začal oblékat sparťanský, což mu fanoušci slezského klubu nikdy neodpustili. Lehké to ale neměl ani na Letné a v roce 2009 zmizel na Kypru.
 4. Milan Pacanda (Zbrojovka Brno) – cca 25 milionů korun v roce 2004  Když Spartu vedl František Straka, hodně stál o Milana Pacandu. Jelikož v té době nemělo sparťanské vedení problém koupit prakticky kohokoli, trenérovu přání vyhovělo. Talentovaný útočník, který nikdy nenaplnil velká očekávání, začal letenské angažmá v roce 2004 a nevedl si vůbec špatně. Střílel góly a byl platným hráčem. Pak ale na lavičku usedl Jaroslav Hřebík, který s ním nepočítal, a posila za 25 milionů korun odešla do rakouského Innsbrucku.
 3. Miroslav Slepička (Slovan Liberec) – cca 25,5 milionu korun v roce 2005  Miroslav Slepička patří mezi útočníky, na kterých Sparta slušně vydělala. Na Letnou přišel v roce 2005 z Liberce. Společně s ním tehdy za podobně vysokou částku přestupoval ze severu Čech i Libor Došek. Na Letné si vedl dobře a po třech letech odešel do Dinama Záhřeb, které za něho zaplatilo jeden a půl milionu eur. V létě roku 2011 se překvapivě vrátil na Letnou, do prvního týmu už se ale neprosadil a hrál pouze za béčko.
 2. Jan Kuchta (Lokomotiv Moskva) – cca 60 milionů korun v roce 2023  Jan Kuchta předloni v létě přerušil angažmá v Lokomotivu Moskva, kde měl podepsaný kontrakt do roku 2026, a vrátil se do české nejvyšší soutěže. Nikoli však do Slavie, odkud do Ruska odcházel za téměř 120 milionů korun, a s níž vybojoval v sezoně 2020/21 mistrovský titul a stal se nejlepším ligovým střelcem, ale do Sparty, kde byl nejprve na dvouleté hostování, které se loni v létě změnilo v přestup, za který se platilo 60 milionů korun. Smlouvu na Letné podepsal do roku 2026 a zdá se, že to byl pro klub celkem dobrý obchod. Sedmadvacetiletý borec je jedním z pilířů týmu kouče Briana Priskeho.
6
Fotogalerie

Kadlec, Lafata a spol. 6 českých útočníků, za které Sparta zaplatila nejvíc peněz

Dlouho platilo, že koho chtěla Sparta získat, toho také dostala. Trenéři, kteří koučovali letenský celek, si často mohli ukázat, na koho se jim zachtělo. Zvlášť, pokud šlo o české borce z tuzemské ligy.

Sparta nejednou dokázala přeplatit konkurenci v boji o vyhlédnutého fotbalistu. Na Letnou přicházeli drazí cizinci, ale i čeští útočníci, jejichž čísla na cenovkách byla poměrně vysoká. Jména šesti tuzemských forvardů, kteří Spartu stáli nejvíc peněz, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

6. David Lafata (FK Jablonec) – cca 20,5 milionu korun v roce 2013

Lafata-Sparta (2).jpg

Majitel Sparty Daniel Křetínský dlouho stál o Davida Lafatu, jeho jablonecký oponent Miroslav Pelta ale svůj klenot nechtěl nechat odejít. Nakonec ale svolil k odchodu a vyhlášený kanonýr přestoupil v lednu roku 2013 za více než 20 milionů korun na Letnou.

Spartu sice ve své první sezoně v rudém dresu k titulu nedovedl, branky ale střílet nepřestal. V dalším ročníku navlékl na ruku kapitánskou pásku a dovedl tým k prvenství v lize. V roce 2018 ukončil kariéru jako historicky nejlepší střelec samostatné české nejvyšší soutěže.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

5. Miroslav Matušovič (Baník Ostrava) – cca 24 milionů korun v roce 2005

Matušovič.jpg

Když Baník v sezoně 2003/04 získal mistrovský titul, Miroslav Matušovič byl v Ostravě považován za fotbalového boha. Jenže to se brzy změnilo. V polovině dalšího ročníku změnil dres a začal oblékat sparťanský, což mu fanoušci slezského klubu nikdy neodpustili. Lehké to ale neměl ani na Letné a v roce 2009 zmizel na Kypru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

4. Milan Pacanda (Zbrojovka Brno) – cca 25 milionů korun v roce 2004

Milan Pacanda1.jpg

Když Spartu vedl František Straka, hodně stál o Milana Pacandu. Jelikož v té době nemělo sparťanské vedení problém koupit prakticky kohokoli, trenérovu přání vyhovělo.

Talentovaný útočník, který nikdy nenaplnil velká očekávání, začal letenské angažmá v roce 2004 a nevedl si vůbec špatně. Střílel góly a byl platným hráčem. Pak ale na lavičku usedl Jaroslav Hřebík, který s ním nepočítal, a posila za 25 milionů korun odešla do rakouského Innsbrucku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

3. Miroslav Slepička (Slovan Liberec) – cca 25,5 milionu korun v roce 2005

Slepička.jpg

Miroslav Slepička patří mezi útočníky, na kterých Sparta slušně vydělala. Na Letnou přišel v roce 2005 z Liberce. Společně s ním tehdy za podobně vysokou částku přestupoval ze severu Čech i Libor Došek. Na Letné si vedl dobře a po třech letech odešel do Dinama Záhřeb, které za něho zaplatilo jeden a půl milionu eur. V létě roku 2011 se překvapivě vrátil na Letnou, do prvního týmu už se ale neprosadil a hrál pouze za béčko.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

2. Jan Kuchta (Lokomotiv Moskva) – cca 60 milionů korun v roce 2023

Jan Kuchta-Sparta.jpg

Jan Kuchta předloni v létě přerušil angažmá v Lokomotivu Moskva, kde měl podepsaný kontrakt do roku 2026, a vrátil se do české nejvyšší soutěže. Nikoli však do Slavie, odkud do Ruska odcházel za téměř 120 milionů korun, a s níž vybojoval v sezoně 2020/21 mistrovský titul a stal se nejlepším ligovým střelcem, ale do Sparty, kde byl nejprve na dvouleté hostování, které se loni v létě změnilo v přestup, za který se platilo 60 milionů korun. Smlouvu na Letné podepsal do roku 2026 a zdá se, že to byl pro klub dobrý obchod. Sedmadvacetiletý borec je jedním z pilířů týmu kouče Briana Priskeho.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

1. Václav Kadlec (FC Midtjylland) – cca 73 milionů korun v roce 2016

Václav Kadlec.jpg

Když Václav Kadlec přišel do Sparty poprvé, Bohemka za něho obdržela deset milionů korun. V létě roku 2013 odešel do německého Eintrachtu Frankfurt a experti mu prorokovali zářivou kariéru. V novém klubu sice nezačal špatně, ale postupně se dostával do sestavy stále méně.

V roce 2015 se vrátil na Letnou jako hostující hráč a poté se stal posilou Midtjyllandu. V dánském klubu však pobyl jen pár měsíců – stihl odehrát část jarní sezony 2015/16 a úvod podzimního ročníku 2016/17. Dohromady zvládl 13 ligových utkání, ve kterých dal tři góly, načež se nechal opět zlákat mateřským klubem a za částku 2,7 milionu eur (asi 73 milionů korun) zamířil znovu do Sparty.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud