Kdo vyhraje? 3 kandidáti na J. Selke Trophy pro nejlépe bránícího útočníka v NHL

Boje o Stanley Cup dospěly do finále konferencí a v zámoří už se nahlas hovoří o adeptech na individuální ocenění, která se budou rozdávat po skončení sezony. Velký souboj se očekává o J. Selke Trophy pro nejlépe bránícího útočníka soutěže. Kdo ji nakonec získá?

slide-selke trophy1.jpg

Frank J. Selke Trophy je od roku 1977 udělována útočníkovi, který si nejlépe plní obranné úkoly. Toto ocenění v posledních letech získává stále větší prestiž a jeho držitelé patří v NHL mezi nesmírně uznávané persony.

O majiteli trofeje rozhodují po skončení sezony reportéři sdružení v Asociaci profesionálních hokejových reportérů. V uplynulých pěti letech udělili cenu hned třikrát Patrice Bergeronovi z Bostonu, který nechybí mezi aspiranty na toto ocenění ani letos, protože byl nominován mezi tři finalisty, z nichž vzejde vítěz. Všechny je najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

Mikko Koivu (Finsko)

Mikko Koivu.jpg

Klub: Minnesota Wild
Věk: 34 let
Bilance v aktuální sezoně: 80 zápasů v základní části - 58 bodů (18+40), +27 bodů v +/- bodování, 5 zápasů v play-off – 2 body (1+1), -1 bod v +/- bodování

Finský centr Mikko Koivu působí v NHL od roku 2005 a od té doby je stále věrný Minnesotě. V aktuální sezoně odehrál všech 80 zápasů a nasbíral v nich 58 bodů za 18 branek a 40 asistencí. I jeho zásluhou se Minnesota dostala pokaždé během posledních pěti sezon do play-off, v němž však letos prohrála ve čtvrtfinále Západní konference se St. Louis 1:4 na zápasy.

I když možná není tolik mediálně známý, mladší bratr známějšího Saku Koiva patří mezi nejlépe bránící útočníky v NHL a výčet jeho dosavadních hokejových úspěchů je hodně dlouhý. Je mistrem světa do 18 let a zlato má i ze seniorského šampionátu. Stříbro má z mistrovství světa do 20 let i z olympiády a v roce 2012 si zahrál v All-Star Game NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Ryan Kesler (USA)

Ryan Kesler1.jpg

Klub: Anaheim Ducks
Věk: 32 let
Bilance v aktuální sezoně: 82 zápasů v základní části - 58 bodů (22+36), +8 bodů v +/- bodování, 13 zápasů v play-off – 8 bodů (1+6), 1 bod v +/- bodování

Dvaatřicetiletý Američan Ryan Kesler vyhrál j. Selke Trophy v roce 2011 a o rok dříve skončil v hlasování těsně pod vrcholem. Pokud by se udělovala cena za první polovinu sezony, dostal by ji právě on a favoritem bude jistě i během slavnostního večera po skončení tohoto ročníku.

Kromě obrovského ofenzivního potenciálu, který umí zúročit v góly a nahrávky, je to poctivý dříč, jenž je nesmírně platný v defenzivní činnosti. Na tom, že Anaheim postoupil až finále Západní konference a stále živí naději na Stanley Cup, má velmi významnou zásluhu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

Patrice Bergeron (Kanada)

Bergeron.jpg

Klub: Boston Bruins
Věk: 31 let
Bilance v aktuální sezoně: 79 zápasů v základní části - 53 bodů (21+32), +12 bodů v +/- bodování, 6 zápasů v play-off – 4 body (2+2), +2 body v +/- bodování

Boston = Patrice Bergeron. I tak by se to dalo s nadsázkou říci. A v klubu to dobře vědí. V létě roku 2013 podepsal osmiletou smlouvu, jež mu zajišťuje plat ve výši 6,5 milionu dolarů ročně.

Bergeron je nejen jedním z nejlepších hráčů na vhazování v celé soutěži, ale zároveň patří mezi nejlépe bránící útočníky. Ostatně – tři zisky J. Selke Trophy v uplynulých pěti letech hovoří za vše. Je vynikajícím tvůrcem hry, neomylným střelcem a je prakticky nemožné ho odstavit od puku. Fanoušci Bostonu ho milují, ti ostatní respektují. Získá počtvrté ceněnou trofej pro nejlépe bránícího forvarda? Je to dost pravděpodobné.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud