Možná, že už dnes v noci se rozhodne o prvním finalistovi Stanley Cupu. Pokud New York Rangers porazí Montreal, budou už Jezdci jen čekat na soupeře z dvojice Chicago – Los Angeles. Naskýtá se otázka, na niž by rádi znali odpověď všichni ti, kteří rádi sázejí na vítěze – kdo nakonec vyhraje nejcennější hokejovou trofej?
Existují stovky analýz a rozborů, v nichž se hovoří o přednostech a slabinách jednotlivých týmů, které v zámoří bojují o Stanley Cup. Jednou z nich vyjde jako vítěz Chicago, jindy zase Los Angeles, občas třeba (překvapivě) New York Rangers či Montreal. Zkusme teď ale operovat pouhými statistickými čísly. Třeba se dobereme vítěze stejně „spolehlivě“ jako experti.
Vezmeme si k ruce data všech týmů ze základních částí soutěže od roku 1992. Z nich vytvoříme průměrný počet vstřelených a inkasovaných gólů v jednom utkání a z těchto čísel vytvoříme rozdílovou veličinu. Pak vytvoříme žebříček všech celků, na jehož čele bude tým s nejvyšším kladným číslem a na chvostu s nejvyšším záporným numerem. Tabulka by pak vypadala takto:
A teď se podívejme, jak tom byli vítězové Stanley Cupu z minulých sezon:
Co z toho vyplývá? Například fakt, že v posledních 21 sezonách vyhrálo jen pět týmů, které měly rozdíl mezi průměrným počtem vstřelených a obdržených branek v základní části menší než 0,5. A ani jednou se nepodařilo vybojovat Stanley Cup celku, který by žebříčku nefiguroval v elitní desítce.
Pokud bychom to vzali jako předpoklad pro zisk nejcennější trofeje, vypadl by nám z kvarteta, jež si to v těchto dnech rozdává ve finále Východní a Západní konference, Montreal, který je až na 12. příčce s rozdílovým indexem 0,1. Ze zbylých tří mančaftů je na tom nejlépe Chicago (4. místo – 0,6), pak Los Angeles (7. místo – 0,37) a nakonec New York Rangers (9. místo – 0,29).
Podle současného stavu sérií je Montreal opravdu na hranici vyřazení a do finále s velkou pravděpodobností projde celek z New Yorku. Přestože však ve druhé sérii vede 3:1 na zápasy Los Angeles, bylo by podle statistik předčasné odepisovat hráče Chicaga jako vyřízené. Blackhawks je jediným ze zbylých týmů s rozdílem vyšším než 0,5 a jak už jsme výše napsali, nad touto hranicí bylo v posledních 21 letech 76 procent vítězů Stanley Cupu.
Možná, že většina odborníků a sázejících by už teď na Chicago nevsadilo ani onu pověstnou zlámanou grešli, třeba nás ale tým kolem Mariána Hossy a Jonathana Toewse ještě pořádně překvapí. A pokud nakonec opravdu přes Kings přejde do finále, podle statistik by měl obhájit loňské prvenství.
Na druhou stranu – jestliže Los Angeles dotáhne slibně rozehranou sérii do vítězného konce, pak budou králové favoritem i v boji proti New Yorku Rangers. Před dvěma lety totiž dokázal tým vyhrát trofej s rozdílovým indexem 0,22. V každém případě bych si ve finále vsadil, že Stanley Cup vyhraje vítěz Západní konference…