Šimon Falta  Olomoucký odchovanec Šimon Falta se do Plzně přestěhoval z Hané loni v lednu, ale poté, co klub převzal kouč Michal Bílek, vypadl ze sestavy a převážnou část minulého ročníku strávil na hostování v Baníku Ostrava. Devětadvacetiletý obránce, jenž má kontě dva reprezentační starty, má v Plzni podepsanou smlouvu do konce nadcházející sezony, na západě Čech už si ale zřejmě nezahraje. Viktorka ho poslala na hostování do Zbrojovky a nováčkovi nejvyšší soutěže pomáhá s udržením mezi tuzemskou elitou. Foto: Profimedia.cz
 Lukáš Kalvach  Za transfer defenzivního záložníka Lukáše Kalvacha zaplatila Plzeň v roce 2019 Olomouci okolo 15 milionů korun. Kreativní fotbalista dosud v nejvyšší soutěži odehrál 157 zápasů, ve kterých dal devět gólů a přidal 18 nahrávek. Jeho plzeňská bilance čítá 98 utkání, sedm branek a 15 asistencí. Viktorka okolo něho kroužila delší čas a vytrvalost se vyplatila. Z Kalvacha se stal jeden z klíčovým mužů západočeského. Profimedia.cz
 Tomáš Chorý  Útočník Tomáš Chorý býval členem mládežnických reprezentací a zúčastnil se mistrovství Evropy do jednadvaceti let, kde dal gól Dánsku. Na začátku roku 2018 přišel z Olomouce do Plzně. Ve Viktorce se tehdy totiž pomalu smiřovali s odchodem Michaela Krmenčíka a právě Chorý ho měl v sestavě nahradit. Jenže plzeňský šutér nakonec v týmu zůstal a urostlý Chorý, kterého Plzeň koupila asi za 20 milionů korun, na jaře vstřelil jen dva góly. V dalších dvou sezonách byly jeho statistiky lepší - pokaždé nastřílel šest branek a zaznamenal také klíčovou trefu do sítě AS Řím v Lize mistrů, díky níž se Plzeň přesunula do Evropské ligy. Na začátku aktuálního ročníku je ve skvělé formě a v sedmi duelech už dal tři branky. Foto: Ladislav Němec / MAFRA / Profimedia
 Tomáš Hořava  Rodák z Brna začínal v Drnovicích, krátce působil ve Zbrojovce a od roku 2003 byl v Olomouci. Na Hané nabral Tomáš Hořava první ligové zkušenosti a postupně se z něj stal jeden ze základních stavebních kamenů hanáckého týmu, s nímž získal i ligový pohár a Superpohár. Za Olomouc odehrál sedm ligových sezon a v roce 2013 přestoupil do Plzně, se kterou získal tři tituly a zahrál si Ligu mistrů. Také se dostal do reprezentace. Po sezoně 2020/21 pověsil kopačky na skobu a vydal se do sportovního důchodu. Foto: Profimedia.cz
6
Fotogalerie

Když „loupí" Viktorka na Hané. 6 hráčů, kteří v uplynulých 10 letech přestoupili z Olomouce do Plzně

Některé přestupové trasy mezi fotbalovými kluby v nejvyšší tuzemské lize jsou jen velmi málo frekventované, na jiných je poměrně čilý ruch. Platit by to mohlo i o té, která vede mezi Olomoucí a Plzní.

Plzeňská Viktorka ráda loví posily na Hané. V uplynulých deseti letech z Olomouce přetáhla na západ Čech šest kvalitních fotbalistů. Jejich jména, okolnosti přestupů a osudy najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

Václav Jemelka

Václav Jemelka-Plzeň.jpg

S krátkou přestávkou uprostřed loňského roku, kdy jeho tržní hodnota klesla, si drží Václav Jemelka stabilní cenu jednoho milionu eur už od léta roku 2019. Olomoucký odchovanec, který už také oblékl reprezentační dres, se loni v létě vrátil z hostování v belgickém Leuvenu a stal se (opět) pilířem zadních řad hanáckého celku. I aktuální ročník odstartoval v dresu Sigmy, ale v polovině srpna se stal posilou Plzně, kde podepsal smlouvu do roku 2025.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Šimon Falta

Šimon Falta.jpg

Olomoucký odchovanec Šimon Falta se do Plzně přestěhoval z Hané loni v lednu, ale poté, co klub převzal kouč Michal Bílek, vypadl ze sestavy a převážnou část minulého ročníku strávil na hostování v Baníku Ostrava. Devětadvacetiletý obránce, jenž má kontě dva reprezentační starty, má v Plzni podepsanou smlouvu do konce nadcházející sezony, na západě Čech už si ale zřejmě nezahraje. Viktorka ho poslala na hostování do Zbrojovky a nováčkovi nejvyšší soutěže pomáhá s udržením mezi tuzemskou elitou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Lukáš Kalvach

Lukáš Kalvach1.jpg

Za transfer defenzivního záložníka Lukáše Kalvacha zaplatila Plzeň v roce 2019 Olomouci okolo 15 milionů korun. Kreativní fotbalista dosud v nejvyšší soutěži odehrál 157 zápasů, ve kterých dal devět gólů a přidal 18 nahrávek. Jeho plzeňská bilance čítá 98 utkání, sedm branek a 15 asistencí. Viktorka okolo něho kroužila delší čas a vytrvalost se vyplatila. Z Kalvacha se stal jeden z klíčovým mužů západočeského.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Tomáš Chorý

Tomáš Chorý Plzeň Ladislav Němec  MAFRA  Profimedia.jpg

Útočník Tomáš Chorý býval členem mládežnických reprezentací a zúčastnil se mistrovství Evropy do jednadvaceti let, kde dal gól Dánsku. Na začátku roku 2018 přišel z Olomouce do Plzně. Ve Viktorce se tehdy totiž pomalu smiřovali s odchodem Michaela Krmenčíka a právě Chorý ho měl v sestavě nahradit.

Jenže plzeňský šutér nakonec v týmu zůstal a urostlý Chorý, kterého Plzeň koupila asi za 20 milionů korun, na jaře vstřelil jen dva góly. V dalších dvou sezonách byly jeho statistiky lepší - pokaždé nastřílel šest branek a zaznamenal také klíčovou trefu do sítě AS Řím v Lize mistrů, díky níž se Plzeň přesunula do Evropské ligy. Na začátku aktuálního ročníku je ve skvělé formě a v sedmi duelech už dal tři branky.

Foto: Ladislav Němec / MAFRA / Profimedia

Pokračování 6 / 7

Tomáš Hořava

Tomáš Hořava Plzeň nové.jpg

Rodák z Brna začínal v Drnovicích, krátce působil ve Zbrojovce a od roku 2003 byl v Olomouci. Na Hané nabral Tomáš Hořava první ligové zkušenosti a postupně se z něj stal jeden ze základních stavebních kamenů hanáckého týmu, s nímž získal i ligový pohár a Superpohár.

Za Olomouc odehrál sedm ligových sezon a v roce 2013 přestoupil do Plzně, se kterou získal tři tituly a zahrál si Ligu mistrů. Také se dostal do reprezentace. Po sezoně 2020/21 pověsil kopačky na skobu a vydal se do sportovního důchodu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Martin Pospíšil

Martin Pospíšil Plzeň Ladislav Němec  MAFRA  Profimedia.jpg

Plzeň se na začátku sezony 2013/14 dostala do Ligy mistrů, jenže přišla o Vladimíra Daridu, který (podle očekávání) zamířil do Německa. Náhradou za klíčového záložníka měl být Martin Pospíšil, jenž dorazil na západ Čech z Olomouce, sázka na něho ale příliš nevyšla. Perspektivní borec si sice vyzkoušel i Ligu mistrů, už v zimě se ale vrátil zpět na hostování na Hanou. Poté hrál také za Jablonec a aktuálně působí už šestým rokem v Polsku.

Foto: Ladislav Němec / MAFRA / Profimedia

Doporučujeme

Články odjinud