Obecně platí, že v dobách úspěchů žije sportem daleko víc lidí než v případě bojů o sestup. Skalní fanoušci to často odsuzují, znějí řeči o „naplaveninách“, ale jiné už to asi nebude. Nejvíc radosti vždycky vyvolá ligový titul. A když se povede v jednom městě získat primát v hokejové i fotbalové lize, jsou fanoušci v sedmém nebi.
Obrázek, který si mnoho hokejových fanoušků dobře pamatuje. Pohár pro vítěze hokejové extraligy na jaře v roce 2013 vyválčili po úchvatné finálové sérii se Zlínem hráči Plzně. O pár týdnů později je napodobili fotbalisté Viktorie. (Foto: Profimedia.cz)
Naposled se takto radovali v Plzni. Tamní hokejisté v nervydrásajícím finále zdolali před osmi lety Zlín, o nějaký čas později se v podobně dramatickém závěru první ligy radovali i fotbalisté.
Radost v západočeské metropoli mohla vypuknout naplno, tím spíš, že budoucnost rozhodně nevylučuje podobný úspěch. V Plzni ale nebyli první, kdo mohl slavit dva tituly z nejpopulárnějších sportů v jedné sezoně. Kde se v minulosti něco takového povedlo? Pojďme si to připomenout.
1990, 1993, 2000, 2007 Praha (Sparta)
Sparta v devadesátých letech fotbalové lize dominovala, mistrem samostatné soutěže nebyla jen v roce 1996. V roce 2000 vyhrála s pohodovým osmibodovým náskokem. To hokejisté na triumf čekali pěkně dlouho – až do chvíle, kdy narušili vsetínskou hegemonii. Pětinásobného mistra porazili nečekaně hladce ve třech zápasech.
Podobný kousek se pak Spartě povedl i v roce 2007, kdy zdolala ve finále Pardubice a posléze triumfovala i ve fotbalové lize. O něco vousatější byl úspěch ještě z federálních soutěží, konkrétně z roku 1990, a také z úplně posledního ročníku 1992/93.
Pro úplnost ještě dodejme, že v ročníku 1953/54 dobyl titul v hokejové lize tehdejší klub Sparta Praha Sokolovo a v roce 1954 byli úspěšní i jejich fotbaloví jmenovci. Tehdy se ovšem hrálo po „skvělém“ sovětském vzoru systémem jaro – podzim.
2008, Praha (Slavia)
I tento dvojboj je relativně čerstvý. Fotbalová Slavia, které se dlouho přezdívalo „věčně druhá“, získala v sezoně 2007/08 s tříbodovým náskokem titul. K němu jí mohli gratulovat i hokejisté, ti už tou dobou měli mistrovské oslavy za sebou. Ve finále přetlačili až v sedmém zápase Karlovy Vary. O rok později mělo finále opačný průběh, jinak by se Slavia z dvojitého titulu radovala dvakrát po sobě, což by byl unikát.
Bouřlivé oslavy titulu fotbalové Slavie. V roce 2008 podobně slavili i hokejisté ze stejného klubu. (Foto: Profimedia.cz)
1981, Ostrava (Vítkovice, Baník)
Hokejisté Vítkovic si v sezoně 1980/81 zaknihovali svůj druhý (a zatím poslední) titul. V lize se tehdy hrálo bez remíz, nerozhodné utkání šlo do prodloužení, případně do nájezdů. Poražený nebral ani bod. Pokud by platilo pravidlo remíz, skončily by Vítkovice až druhé, takto získaly s dvoubodovým náskokem titul.
Fotbalisté Baníku vyhráli ligu shodou okolností také s dvoubodovým náskokem. A to podruhé za sebou! Pikantní je, že o pět let později se z triumfu radovaly i Vítkovice, jejichž hokejoví kolegové ovšem tou dobou (úspěšně) bojovali o návrat mezi ligovou elitu...
Možní čekatelé
Výčet triumfujících měst nemusí být úplný. Vždyť Liberec dokázal, že je schopen dobýt fotbalový titul a i v hokeji už se mu to podařilo. Teď jde jen o to, aby se ve městě pod Ještědem vedlo v jediné sezoně výjimečně oběma týmům.
Své zástupce v nejvyšších soutěžích mělo i Brno. Hokejisté Komety už se v minulých letech šampiony stali, fotbalová Zbrojovka však sestoupila do druhé nejvyšší soutěže, takže v Brně je dvojí titul momentálně jen zbožným přáním a možná otázkou budoucnosti.
To České Budějovice zřejmě mohou o prvenství - byť jen v jedné z nejpopulárnějších nejvyšší soutěží - jen snít. Stejně tak je nereálné, že by se z „dablu“ radovali ve Zlíně, který navíc po dlouhých letech ztratil místo v hokejové extralize. Ani v Mladé Boleslavi zřejmě moc šancí nemají.
Nicméně sport je vrtkavý, takže kdo ví, jak na tom ligové soutěže budou za pár let? Vždyť to není až tak dávno, co fotbalová Plzeň pendlovala mezi první a druhou ligou a hokejisté byli rádi za účast v play-off...