Když se zelenáči hrnou vpřed jako buldozer. 3 nejmladší vítězové v historii ankety Zlatá hokejka

Anketa Zlatá hokejka bývá vyhlašována od roku 1969. Jejím absolutním králem je Jaromír Jágr, který získal první z celkových dvanácti triumfů už v roce 1995. Tehdy mu bylo 23 let.

Premiérový a závěrečný triumf Jaromíra Jágra v anketě Zlatá hokejka dělí neuvěřitelných jednadvacet let. Mezitím se dočkali vítězství Milan Hejduk, Patrik Eliáš, David Krejčí či Jakub Voráček. Ani jeden z nich ale nefiguruje na seznamu nejmladších držitelů trofeje. Jména tří hráčů, kteří získali Zlatou hokejku v nejnižším věku, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

David Pastrňák (21 let)

David Pastrňák (2).jpg

David Pastrňák je nejmladším šampionem Zlaté hokejky v historii. Trofej už získal šestkrát, a když se tak stalo poprvé, bylo mu teprve 21 let a v sezoně 2016/17 se stal nejproduktivnějším Čechem v zámoří. O rok později pozici nejlepšího českého hokejisty obhájil a od té doby anketě (s výjimkou roku 2022, kdy vyhrál Ondřej Palát) vládne.

Rodák z Havířova je momentálně jednou z největších hvězd NHL a patří k elitním střelcům ligy. Pokud si udrží současnou formu, bude zřejmě jedním z největších aspirantů na ocenění i v nadcházejících ročnících.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Miloš Holaň (22 let)

Miloš Holaň.jpg

Bývalý obránce a nyní kouč Miloš Holaň získal svou jedinou Zlatou hokejku v roce 1993. Tehdy vybojoval s Vítkovicemi extraligové stříbro, ke kterému pomohl 35 góly a 33 asistencemi.

Startoval i na bronzovém světovém šampionátu v Německu, na kterém hrála poprvé v historii samostatná česká reprezentace. Na turnaji dal gól a přidal tři nahrávky. V další sezoně tehdy dvaadvacetiletý bek debutoval v NHL a odehrál osm zápasů za Philadelphii.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

Dominik Hašek (22 let)

Dominik Hašek12.jpg

Legendární „Dominator“ je po Jaromíru Jágrovi druhým nejúspěšnějším hráčem ankety. Zlatou hokejku získal pětkrát, první obdržel v roce 1987 a poslední po zlaté olympijské senzaci v Naganu v roce 1988.

V době prvního triumfu bylo tehdejšímu brankáři Pardubic pouhých 22 let, už tehdy však patřil k nejlepším tuzemským gólmanům a dovedl Teslu ke zlatu. Ve stejném roce navíc získal bronz na mistrovství světa.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud